Dialektyka oświecenia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Krytyki Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Dialektik der Aufklärung
978-83-61006-85-5
filozofia i etyka
marcin

Opublikowana po raz pierwszy w 1947 roku a pisana w mrocznym okresie II wojny światowej Dialektyka oświecenia jest być może pierwszą próbą opisu stanu życia publicznego, w którym ?myśl staje się nieuchronnie towarem a język jego reklamą?. To z niej czerpała większość postmodernistycznych demaskatorów nowoczesnego rozumu (od Zygmunta Baumana po Michela Foucaulta i Jeana-François Lyotarda). W zamieszczonych tu filozoficznych szkicach i notatkach znajdziemy bezkompromisową analizę niechcianych konsekwencji rozwoju nowoczesności i krytykę powstającego w ten sposób społeczeństwa kultury masowej. Oświecenie ? rozumiane najszerzej jako postęp mysli ? zawsze dążyło do tego, by uwolnić człowieka od strachu i uczynić go panem. Lecz oto w pełni oświecona ziemia stoi pod znakiem triumfującego nieszczęścia. fragment książki O AUTORACH Max Horkheimer (1895?1973) ? z wykształcenia psycholog i filozof, jedna z najważniejszych postaci i dyrektor frankfurckiego Institut für Sozialforschung. W Polsce ukazały się m.in. Krytyka rozumu instrumentalnego (2007) oraz Społeczna funkcja filozofii. Wybór pism (1987). Theodor W. Adorno (1903?1969) ? filozof, socjolog i teoretyk muzyki związany ze szkołą frakfurcką i teorią krytyczną. Po polsku ukazały się m.in. Dialektyka negatywna (1986), Minima moralia (1999).

źródło opisu: wysylkowa.pl

źródło okładki: wysylkowa.pl

PandaBear | 2014-03-16

Obstawiam, że jakiejś trzy czwarte humanistki, którą czytam ma wobec tej książki jakiś intelektualny dług, a mimo to czytało mi się ją bardzo ciężko. Kwestia języka, jakim jest napisana.

michal_frikucak | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Pozycja napisana bardzo ciężkim językiem (w każdym razie dla mnie), jednak warta zapoznania. Rozdział "przemysł kulturalny, oświecenie jako masowe oszustwo" otwiera oczy na wiele codziennych spraw, o których rzadko myśli się dłużej niż chwilę, tylko po to, aby skwitować "tak już jest". Ta książka mówi o tym, dlaczego tak myślimy. Z pewnością dostarcza sporo tematów na ciekawe konwersacje.

Franciszek | 2016-10-26
bies | 2016-10-15