Miłość ducha. Czym jest i jak osiąga spełnienie

Okładka książki Miłość ducha. Czym jest i jak osiąga spełnienie Bert Hellinger
Okładka książki Miłość ducha. Czym jest i jak osiąga spełnienie
Bert Hellinger Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: BH Biblioteka Hellingerowska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
BH Biblioteka Hellingerowska
Die Liebe des Geistes Was zu ihr führt und wie sie gelingt
Czarna Owca
2010-01-01
2010-01-01
Anna Choińska
terapia rodzinna terapia systemowa

Od kilku lat jestem uczennicą terapeuty, który stosuje metodę ustawień rodzinnych. Każda z książek Hellingera przemawia do mnie bardzo głęboko, ale "Miłość Ducha" jest chyba najważniejszą z nich. Niewiarygodną skuteczność i precyzję działania ustawień mam co jakiś czas sposobność oglądać na własne oczy. Książki Hellingera zmieniają, trafiają prosto tam, gdzie trzeba - pod warunkiem, że ktoś jest na to wewnętrznie gotowy.
Polecam osobom zainteresowanym głęboką pracą nad sobą, otwartym na zaskoczenie, na nieszablonowe podejście do zagadnień traum, chorób, powiązań rodzinnych, miłości i zależności między ludźmi. Polecam osobom pokornym, które są w stanie pokłonić się przed czymś większym i niewytłumaczalnym. I polecam osobom odważnym :)

Jedna z pozycji, którą całkiem niedawno przeczytałem traktowała o świadomości osobistej. Był to rodzaj świadomości dający mi poczucie istnienia i przekonanie, że ja - to ja, a nie ktoś inny. ("Mózg. Granica życia i śmierci.", A. Owen). Hellinger wydobył na światło dzienne świadomość z innego poziomu - "panświadomość".
"Każdy ruch, przede wszystkim każdy ruch tego, co żyje, jest świadomy. Istnieje bowiem świadomość, która wszystkim porusza." Takie stwierdzenie implikuje celowość działania, a dalej odwoływanie do Siły Wyższej jako spiritus movens. Pozostawiam tę kwestię otwartą, ponieważ nawiązuje do czegoś nienamacalnego, czyli naszej wiary.

Wszelkiego rodzaju problemy, konflikty i poczucie braku spełnienia - to jest tu kluczowe, ponieważ "problem" dla każdego może oznaczać coś innego - biorą swój początek w zaburzeniu harmonii z myśleniem Ducha, czyli panświadomością. Relacje międzyludzkie rozpatrywane są - jeśli przyjmiemy za wzór budowę drzewa - zarówno na poziomie horyzontalnym (np. między rodzeństwem, przyjaciółmi),jak i na poziomie wertykalnym (np. stosunek do przodków, dziadków, rodziców etc.). Harmonia objawia się w zachowaniu hierarchii w drzewie rodowym i równowadze między dawaniem i braniem.

W moim odczuciu kwestia okazywania szacunku to wypadkowa wielu różnych doświadczeń i przeżyć. Istnieją też normy społeczne, które mogą niejako wymusić przyjęcie odpowiedniej postawy; brak wówczas wewnętrznego zaangażowania. Szacunek jest powierzchowny i okazywany na pokaz. Z drugiej strony - szacunek w stosunku do osoby: budowany latami dzień po dniu - może runąć w jednej krótkiej chwili. Prawda, że nieprzyjemne przeżycie?

Równowaga między dawaniem i braniem na pewno może przyczynić się do budowy zdrowej relacji między ludźmi. To połączenie empatii, chęci niesienia pomocy, ale i zdrowego egoizmu, wyznaczania granicy i mówienia "stop", gdy zajdzie potrzeba.

Co do ustawiania rodzin, czyli uzdrawiania relacji w trakcie seansów - mam mieszane odczucia. Gdzieś czytałem, że jednym to pomaga, a inni czują się gorzej. Ile w tym prawdy?

"Każdy ruch, przede wszystkim każdy ruch tego, co żyje,...

Coś z cyklu... "o sobie samym"?

Trochę tak... Hellinger, jako człowiek i psycholog, już sam w sobie jest postacią niezwykle ciekawą - okazuje się, że nie mniej ciekawe są jego książki. O czym jest ta konkretna? W największym skrócie - tak jak wspomniałem - o nas samych; o tym, co w nas tkwi, a także o tym, jak to co w nas tkwi poukładać, aby być spełnionym. Lub inaczej mówiąc - aby odnaleźć szczęście.

"Miłość ducha" to nie tylko tytuł książki, ale taka swoista teoria hellingerowska, według której "praprzyczyną wszystkiego jest Duch, który nie rozróżnia i nie dzieli, który wszystkim porusza i dla którego wszystko jest dobre - takie jakie jest." Brzmi jak mocno filozoficzny wywód... Skrajnie na sprawę patrząc - co najmniej jak jakieś bzdurzenie... Jednak jeśli już się wczyta w samą książkę - jest w tym wszystkim pewien sens... Naprawdę. I całokształt wcale nie jest taki głupi.

Hellinger odwołuje się do wielu aspektów nas samych, naszego życia, takich jak nasze wnętrze, emocje; snuje rozważania na temat rodziny, samego związku jako takiego, uczuć, ról życiowych... Buduje powoli z tych klocków spójny obraz, w którym naczelną rolą i siłą sprawczą jest... w gruncie rzeczy miłość właśnie. Nasza własna do nas samych (takimi, jakimi jesteśmy),do innych; tak naprawdę do świata. Strasznie być może to wszystko upraszczam... ale to w końcu tylko recenzja ;) Recenzja, której zadaniem jest stwierdzenie, że to ciekawa i godna uwagi książka. A po lekturze - godna rozważenia - w samym sobie - jej treści. Myślę, że warto to zrobić. Książka wcale nie jest bowiem ani tak banalna, ani aż tak górnolotnie skomplikowana, jak można by z pozoru sądzić.

Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Coś z cyklu... "o sobie samym"?

• Autorefleksja
  • Z polecenia
  • Biblioteka Hellingerowska
  • Dotyczące nauk z wyłączeniem medycyny
  • Papier

Bert Hellinger Miłość ducha. Czym jest i jak osiąga spełnienie Zobacz więcej