Madrygał. Powieść o Gesualdzie da Venosa

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Madrigal. Carlo Gesualdo eletregenye
literatura faktu
Piotr

Niespokojne, obfitujące w doniosłe wydarzenia polityczne, społeczne i artystyczne lata na przełomie XVI i XVII wieku stały się tłem, na którym znany pisarz i krytyk muzyczny László Passuth (autor m.in. przetłumaczonej na język polski powieści "Miłość i śmierć wśród lagun") osnuł dzieje życia i twórczości jednego z najwybitniejszych madrygalistów epoki renesansu, Carla Gesualda księcia Venosy....

Łagodny, wrażliwy i nieśmiały Gesualdo niepodobny był do książąt swojej epoki; z trudem godził obowiązki przedstawiciela wielkiego neapolitańskiego rodu i pana ogromnych latyfundiów, a tragedia, jaka rozegrała się w jego rodzinie, rzuciła mroczny cień na całe życie Gesualda. Pozostała mu muzyka. Ona była jego przeznaczeniem, największą pasją i lekarstwem na samotność, dzięki niej zetknął się i zaprzyjaźnił z najwybitniejszym poetą owych czasów - Tarquatem Tasso, jak również z takimi znamienitymi muzykami, jak członkowie florenckiej Cameraty, ona wreszcie zapewniła "czarnemu księciu" stałe miejsce w historii muzyki - nie tylko włoskiej.

źródło opisu: PWN, 1981

źródło okładki: www.conrada11.pl