Sztuka ikony. Teologia piękna

Tłumaczenie: Maria Żurowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bogosłowije". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
L'art de l'icône
83-7119-176-6
sztuka, ikona, teologia, piękno
sztuka
Snoopy

"Czy wiecie, że ludzkośc może obejść się bez Anglików, może obejśc się bez Niemiec, że nie ma dla niej nic łatwiejszego, niż obejśc się bez Rosjan, że do życia nie jest potrzebna ani nauka, ani chleb, lecz że jedynie piękno jest jej nieodzowne, gdyż bez piękna nic już nie będzie do zrobienia na tym świecie!" - Fiodor Dostojewski.

źródło opisu: www.gandalf.com

źródło okładki: www.kwadryga.com

Gra_ce | 2012-03-19
Przeczytana: marzec 2012

Trudno mi ocenić - temat intrygujący, choć miałam przy pierwszym czytaniu problem w ogarnięciu myśli autora. Może by czytać ten wywód trzeba być lepiej przygotowanym, a może książka zyskałaby na przejrzystości przy lepszej redakcji tekstu - nie wiem. Tym niemniej zamierzam przeczytać niebawem "Teologię piękna" ponownie - czyli będzie to akt zakrawający na studiowanie - a podobno studiowanie wg starożytnych Greków jest już wariacją na temat niejasnej idei miłości.

Temat piękna jest w oczywisty sposób fascynujący. Cervantes w Don Kichocie postawił mimochodem bardzo ciekawe pytanie filozoficzne, które mi nigdy wcześniej nie przyszło do głowy:

"Co by było gdyby nie istniało piękno?"

I odpowiada ustami jednej z licznych bohaterek swej epopei, Marceli: "Gdyby wcale nie było piękności, niezmuszającej serc do poddania się, cóż by widziano na świecie jeżeli nie dziwny nieład tułających się życzeń, które by błądziły od jednego do drugiego przedmiotu, nie mając się do czego...

cichacz | 2013-03-14

książka napisana przepięknym subtelnym językiem. bardzo poszerza spojrzenie na temat sztuki ikon. jednak nie jest to pozycja dla kogoś, kto chciałby dopiero wdrożyć się w tematy ikonopisarstwa.

Ensis | 2016-07-08
Na półkach: 2016, Przeczytane