Raj

Wydawnictwo: Czytelnik
Il Paradiso
nowele włoskie
Marta

34 nowelki "raju" to 34 małe studia psychiki kobiecej. Moravia prezentuje kobiety oryginalnie - często ironicznie czy wręcz złośliwie, co przydaje "rajowi" atrakcyjności.

źródło opisu: Czytelnik, 1975

źródło okładki: www.conrada11.pl

jatymyoni | 2018-03-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, L. włoska
Przeczytana: marzec 2018

Mam dużą trudność w ocenie tej książki. Przyznaję się, nie jestem miłośniczką opowiadań. Moravi nie można odmówić wirtuozerii. Pisze interesującą, dowcipny, nie ma tam zbędnych słów i scen. Każde z tych opowiadań jest interesujące.
Ale po przeczytaniu kolejnych opowiadań miałam ochotę zakrzyknąć „jestem facetem”, nie potrafiłam pojąć tych kobiet i ich wyborów. Przypomniał mi się stary dowcip:
Przychodzi góralka do spowiedzi i mówi:
-Pyszniłam się swoją urodą.
Ksiądz spojrzał, a brzyć to była okrutna.
Nie w tych opowiadaniach wszystkie kobiety są przepiękne, zachwycające się swoją urodą. To ich mężowie, bo musi być mąż, są brzydcy, małostkowi i nieudacznicy. Kobiety są jak przepiękne pudełka, ładnie opakowane, ale co jest w środku tych pudełek? Nie chcą być traktowane, jako rzeczy, a jak się same traktują? Co one oczekują od życia?
Ciekawe i dla mnie kontrowersyjne spojrzenie na kobietę, jej psychikę i wybory. Warto poznać takie spojrzenie.

ira | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 maja 2013

Nie można odmówić Moravii talentu - zwłaszcza po doskonałej powieści "Matka i córka". Po opowiadaniach zatem spodziewałam się wiele.
Nie rozczarowała mnie forma, Moravia naprawdę potrafi pisać interesująco. Portrety kobiet w "Raju" są kontrowersyjne, ale to mi nie przeszkadza, nie jestem zaślepiona i nie uważam bynajmniej kobiet za płeć doskonałą. Co mi przeszkadza, to fakt, że bohaterką wszystkich tych opowiadań wydaje się być ta sama kobieta. Nie ma znaczenia - matka, żona, samotna czy rozwódka; stale mam wrażenie, że mówi do mnie ta sama osoba, osadzona w coraz to innej scenerii.
Opowiadania są niezłe, pisane tym specyficznym dla Moravii, bezpośrednim stylem. Szkoda tylko, że ich bohaterkom zabrakło głębi, indywidualizmu... charakteru.

Mikosek17 | 2014-07-06

Pierwsze moje spotkanie z autorem i prawdopodobnie nie jest ostatnie, gdyż "Raj" to dobra pozycja. Nie wiedziałem za bardzo czego się spodziewać, jestem dosyć sceptycznie nastawiony do włoskiej literatury, gdyż nie mogę się do końca w niej odnaleźć, znaleźć ulubionych pisarzy, ulubionego okresu i szukam w ciemno między powszechnie znanymi i polecanymi mi pisarzami. Moravia mnie nie zawiódł, gdyż jego utwór wchodzi w psychikę kobiety i dogłębnie ją analizuje. Wszystkie bohaterki 34 nowelek mają wspólną cechę tego, że mają pewien problem. Czasem jest to problem z mężczyzną, czasem z samą sobą, a czasem z życiem jakie prowadzą. Włoski pisarz w ciekawy sposób, czasem zabawny przedstawia myślenie kobiet, które często postępują irracjonalnie targane emocjami i potrzebami. Każdą nowelkę czytało się z zapałem, gdyż po jednostronicowym wprowadzeniu, które zakreślało sytuację i zapoznawało nas z bohaterką, od razu pojawiała się istota problemu danej reprezentantki płci żeńskiej. Może nie...

gogenzola | 2013-05-23
Przeczytana: 01 stycznia 2002

Jeden z moich ulubionych autorów. Uwiódł mnie właśnie tym zbiorem. Niezwykle trafne portrety kobiet, doskonale zapisane.

nellanna | 2012-03-09
Przeczytana: 09 marca 2012

Autor albo nie lubił kobiet albo widział je tylko w krzywych zwierciadłach...

hagne | 2018-09-18
Na półkach: Przeczytane, Stracone