Do widzenia profesorze

Papierowy Motyl
2010-12-03
2010-12-03
978-83-62222-15-5

Sięgając po tę książkę myślałam, że to będzie coś łatwego, ot, ciepła historia na jesienny wieczór. Otóż nie. Ta powieść przeniosła mnie w głąb świata najgłębszych uczuć, przyniosła chwilę zadumy nad losem i piękne emocje. Poruszyła mnie do głębi. I za te uczucia należy jej się dużo czerwonych gwiazdek. Cieszę się, że na nią trafiłam!

" Do widzenia profesorze " Evy Gudrymowicz - Schiller to pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam. Czytając pierwsze strony Prologu pomyślałam " to nie moja, bajka nie przeczytam tego ", ale mimo to czytałam dalej i dalej,aż skończyłam całą. I mogę powiedzieć jedno - wspaniała książka, dająca wiele do myślenia, wzruszająca, ukazująca miłość i przemijanie życia.Główna bohaterka Kaja przeżywa pełne marzeń lata szkolne, przyjaźnie i nastoletnią miłość do swego nauczyciela, która przetrwa wiele lat. Bohaterka wyzna tą miłość swemu profesorowi. Następnie pozna chłopaka, weźmie ślub, urodzą się dzieci, dojdzie do rozwodu... Kaja jako dojrzała i po przejściach kobieta , emigruje do Włoch, a później do Kanady. Tam uczy się języka, pracuje w domu starców, zostaje kosmetyczką, ponownie zakłada rodzinę i rozwodzi się. W jej życiu ciągle istnieje jej nastoletnia miłość.... To tylko taki wielki skrót książki... Myślę, że nikt nie pożałuje sięgając po nią. Polecam. :) Ja na pewno sięgnę po kolejną książkę autorki

Któregoś dnia pożyczyłam książkę od koleżanki i zaczęłam czytać. Po przeczytaniu prologu stwierdziłam...rany wiadomo jak się książka skończy i nie za bardzo zainteresowana dalszym czytaniem odłożyłam ją na później.Teraz kiedy skończyłam czytanie mogę powiedzieć jedno. Nigdy nie oceniajcie książki po prologu :)))

Jest to historia o prawdziwym i głęboki uczuciu nastolatki do starszego od niej o 16 lat profesora. Ona głęboko zakochana, on niczego nie świadomy. Dziewczyna kończy szkołę średnią, postanawia dalej się uczyć, wychodzi za mąż, rodzą jej się dzieci. I przez te kilka lat decyduję się tylko raz spotkać z profesorem i wyznać mu swoje uczucia po czym znowu znika na kilkanaście lat. W tym czasie życie różnie jej się plecie. Decyduje się wyjechać na stałe z kraju. Ale za nim wyjedzie ponownie spotyka się ze swoim profesorem żeby się pożegnać, leczy czy on pozwoli jej ponownie odejść.....?Jest to absolutnie niesamowita historia o prawdziwym życiu. Kończąc ją czytać płakałam ze wzruszenia. Autorka ma dar poruszania słowami do głębi. Na pewno nie jest to historia łatwa, lekka i przyjemna lecz jeśli macie nastrój na coś głębszego to polecam.

Jest to historia o prawdziwym i głęboki uczuciu nastolatki...

Książka tak przejmujaca i poruszająca najcichsze struny gdzis w głebi człowieka,ze po jej skonczeniu (a czytam zawsze przed snem) godzinę chyba myslałam o tym co przeczytałam i żałowałam ze juz koniec.
Poprostu piękna kobieca opowieść

Poprostu piękna kobieca opowieść

Oj nie było łatwo przebrnąć przez tę powieść ,nie było.Pani Eva od pierwszej chwili z jej książką nie pozwoliła mi traktować jej jako powszednią rozrywkę ,która jednego dnia mnie zachwyci,a drugiego odejdzie w zapomnienie.Nakłoniła mnie jednak do zagłębiania się w każdy szczegół i zatopienia się w przepiękną i przede wszystkim bardzo prawdziwą historię.

W powieści tej poznajemy Kaję - nastolatkę, taką jak wszystkie. Dziewczyna musi poradzić sobie z przeprowadzką , a zwłaszcza z przeniesieniem do innej szkoły ,jak się okazuje- szkoła nie jest tak zła ,jak początkowo wyobrażała sobie nasza bohaterka ,a i wśród kolegów z klasy i nauczycieli można znaleźć swoich sojuszników.I tak się wszystko zaczyna...

Eva Gudrymowicz-Schiller prowadzi nas przez praktycznie całe życie Kai ,opowiadając prawie każdą ważną chwilę z jej życia . Obserwujemy wzloty i upadki ,sukcesy i porażki ,miłości i pomyłki głównej bohaterki.Historia ta opowiedziana jest tak jakby podwójnie.Większość z niej jest retrospekcją ,widzianą oczami nieznanego nam narratora ;jednak w książce pojawia się również sporo "teraźniejszych wtrąceń" samej bohaterki ,która miłym zbiegiem okoliczności odtwarza "teraz" swoją przeszłość na nowo w rozmowach z dawną przyjaciółką - Martą ,którą my -czytelnicy poznajemy na początku lektury.Zabieg ten pozwala odbiorcy spojrzeć na każdy fakt z życia Kai z dwóch .często bardzo różnych stron ,oraz zrozumieć często ,początkowo niewybaczalne i wydawało by się czasem głupie postępowanie bohaterki.

Powieść Evy Gudrymowicz-Schiller przepełniona jest przeróżnymi emocjami i uczuciami.Każdy czytelnik,który pozwoli w pełni "porwać się " w wir wydarzeń z życia głównej postaci razem z nią będzie przeżywał wszystkie smutki i boleści,ale także radości i sukcesy. Książka ta słoni też zapewne niektórych do rozmyślań i rozważań nad ich życiem ,ale też może nad jego ulotnością i przemijaniem. Nie znajdziemy w niej żadnego ,choćby najmniejszego "plastikowego" szczegółu ,wszystko co opisuje nam autorka zdaje się być wyjęte z naszej,szarej rzeczywistości -nic nie jest przekoloryzowane i udoskonalone,lecz po prostu prawdziwe.Być może właśnie dzięki temu ta opowieść skłoni ta wielu z nas do refleksji.

Mnie ta powieść porwała od samego początku ,fakt ,że akurat w czasie ,gdy ją czytałam byłam w nastroju na "romantyczne historie" i sięgnęłam po tę książkę z nadzieją ,że owszem znajdę w niej trochę romantyzmu,ale też odnajdę jakąś nietuzinkową historię ,która mnie zaprowadzi do zupełnie innego świata. I tak było.Dzięki świetnemu i bardzo wyrazistemu w przekazie językowi autorki już po kilku stronach utożsamiłam się z bohaterką i wręcz nie mogłam się oderwać od opowieści o jej życiu,jak się później okazało które przepełnione było przez większość czasu goryczą,cierpieniem i rozpaczą.

Bardzo spodobał mi się ukazania tych historii tak jakby oczami dwóch różnych osób ,które brały w niej udział.Bardzo pomogło mi to zwłaszcza w zrozumieniu niektórych czynów i decyzji Kai.Tak jak już wspomniałam do gustu przypadł mi także prosty język i przekaz autorki ,a także sam pomysł na fabułę. Mogłabym tak wymieniać jeszcze wiele zalet ,lecz na końcu bym i tak stwierdziła tak jak teraz ,że powieść ta jest widziana jest przeze mnie w samych superlatywach.Jedyną rzeczą ,która mi przeszkadzała była zbyt mała czcionka ,która w połączeniu z moimi wzrokowymi problemami utrudniała mi lekturę tej książki,ale w żaden sposób nie wpływa to na moją ocenę ,bo nikt poza mną nie odpowiada za mój ciągle pogarszający się wzrok ,prawda?;D
Zachwyty chciałabym zakończyć na wspomnieniu o prześlicznej okładce ,muszę przyznać ,że wydawnictwo Papierowy Motyl naprawdę się postarało :-)

Podsumowując polecam każdemu ,kto lubi niczym nieubarwiane historie "z życia wzięte"

W powieści tej...

Wspaniała książka.Niemniej nie czyta się jej lekko. Naznaczona jest zadumą, wspomnieniami i nadzieją. Bardziej wrażliwe osoby, powinny koniecznie zaopatrzyć się w cały komplet chusteczek ,gdyż często przy czytaniu, łzy same nieproszone wyciskają się z oczu. Niemniej gorąco polecam każdej kobiecie, która choć na chwile chce się oderwać od codzienności, wchodząc w świat głównej bohaterki i razem z nią zastanowić się nad swoim własnym życiem i konsekwencjami własnych poczynań.

Lekka, wzruszająca książka.

Lekka, wzruszająca książka.

• Ebooki
  • Pierwsze w Kolejce do Przeczytania ;-)
  • Do czytania lipiec 2012
  • :-),:-),:-)