Panienka

Wydawnictwo: Oskar
dwór, dziedzic, dramat, majątek
Edyta

"Panienkę" wyróżniono przed laty prestiżową nagrodą w konkursie im. B. Prusa. Akcja toczy się na Polesiu. Tematem jest obrona starego, ziemiańskiego dworu przed niedołęstwem posiadaczy, rozrzutnością i lekkomyślnością młodego dziedzica. Życiowy i prawdziwy obraz rodzinnego dramatu ma swoją bohaterkę, kochaną i zakochaną, nade wszystko jednak zabiegającą o zachowanie rodzimego majątku. Kim była...

Kim była Emma Jeleńska? Przede wszystkim wielką Polką, jedną z najaktywniej działających w naszej Ojczyźnie po upadku Powstania Styczniowego. Po wojnie zapomniano o niej zupełnie. Powód był prosty. Niemal całe życie poświęciła walce o zachowanie polskości na Kresach, o przywrócenie ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Książki Jeleńskiej, nierozłącznie związane z Wileńszczyzną i Polesiem, porównywano z dziełami E. Orzeszkowej. Bywało jednak i tak, że stawiano je obok Mniszkówny. Czy słusznie? Czy nie stosowniejsze byłoby porównanie książek Jeleńskiej z książkami M. Rodziewiczówny? Być może wznawiana powieść pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

źródło opisu: biblionetka

Aflora | 2015-12-18