Ischariot

Wydawnictwo: Wektory
średniowiecze
historyczna
Myrkul

Na tle powieści drogi zarysowane są mocne charaktery głównych bohaterów. Jak przystało na powieść awanturniczą, nie zabrakło w niej zarówno miłości, zdrady, wybornego humoru, jak i podstawowych pytań o to, co w życiu może być najważniejsze. Jest późna jesień 1328 roku, w Awinionie trwapontyfikat starego i schorowanego papieża Jana XXII. Kościół zagrożony jest schizmą, w Rzymie zostaje wybrany przez Ludwika Bawarskiego antypapież Mikołaj V, do Królestwa Polski dociera fala hord heretyckich. Krakowski inkwizytor Mikołaj, dawny przyjaciel samego papieża Jana, podejmuje decyzję o porzuceniu swej posługi. W tym celu chce się udać do Awinionu po stosowną dyspensę. W podkrakowskiej karczmie podstępnie zostaje napadnięty przez bandę najemników. Życie ratuje mu Melchior ? sprzedawca broni z Wrocławia, oraz Rajmund ? handlarz relikwiami z bandy najemników, który w ocaleniu inkwizytora widzi dla siebie szansę na abolicję. Połączeni losem zawiązują drużynę, mającą wspólnie ruszyć do Awinionu. Mikołaj dotrzeć chce do papieża, a Melchior z dziwacznym sługą Fulkiem i szalbierzem Rajmundem wyruszają w poszukiwaniu zagubionego manuskryptu Rogera Bacona, w którym zapisana jest tajemnica eliksiru życia. Nieprzewidziane okoliczności podróży zmieniają nagle jej cel.

źródło opisu: http://wysylkowa.pl/

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/

amazur83 | 2016-10-31
Na półkach: Przesłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2016

Roku pańskiego 1328 inkwizytor krakowski Mikołaj Hospodyniec prowadzi swoją ostatnią sprawę. Ostatnią, gdyż po jej zakończeniu zamierza porzucić stan duchowny i w tym celu chce udać się do Awinionu, by tam prosić o to samego papieża Jana XXII. Jednak wcześniej musi osądzić prostego chłopa oskarżonego o rozkopywanie grobów i okradanie zmarłych. Podczas przesłuchiwania oskarżony zeznaje , że działał na polecenie proboszcza miejscowej parafii. Mikołaj, człowiek wyjątkowo łagodny i sprawiedliwy zarazem, zamierza ukarać obu. Decyzja ta zmieni całe jego dotychczasowe życie. To przez nią cudem uniknie śmierci, ale zostanie uznany za zmarłego. Przez nią również spotka na swej drodze kupca wrocławskiego Melchiora, jego garbatego sługę Fulka vel Edmunda i szalbierza Rajmunda. To z nimi ruszy w pełną przygód podróż do Awinionu.
Tak w dużym skrócie wygląda fabuła tej powieści. Muszę szczerze powiedzieć, że do „Ischarioty” podchodziłem sceptycznie: anonimowy autor i tytuł, który kojarzył mi...

viking777 | 2014-03-31

Dosyc wciagajaca. Ciekawi bohaterowie w ciekawych czasach. Mam nadzieje ze bedzie, a moze juz jest jej kontynuacja.

Albercik | 2015-01-09

Książka zaczyna się doskonale. Akcja toczy się szybko, zgrabnie i jajem. Uśmiałem się jak nigdy dotąd. Takiej palety prześmiewczych zwrotów nie powstydziłby się żaden sierżant w wojsku,ale... No właśnie to ale. W pewnym momencie dzieje się z książką coś niedobrego, jakbym zaczął czytać zupełnie coś innego. Autor dosłownie ją schrzanił. Szkoda.

Doskonała książka, jedna z najlepszych jakie czytałam.
Żałuję jedynie tragicznego zakończenia.
Polecam tym, którzy lubują się w powieściach awanturniczych, które dzieją się w średniowieczu.
Panie Romanie, jeśli Pan to czyta, błagam o kolejną książkę tej podobną!

Olbracht | 2015-02-09
Przeczytana: luty 2015

Bardzo przyjemnie się czyta, sprawnie napisane. Dość ciekawe postacie. Niestety potencjał historii nie został wykorzystany - fabuła rozwija się maksymalnie prostoliniowo, nie ma też jakichś punktów zwrotnych, zaskoczeń, etc. Z drugiej strony może to i zaleta - w realnym świecie historia właśnie tak powinna się zakończyć. Generalnie polecam.

Myrkul | 2011-02-17
Przeczytana: październik 2010