Krewetka. Nieustające poszukiwania różowego złota

Okładka książki Krewetka. Nieustające poszukiwania różowego złota Anne Rudloe, Jack Rudloe
Okładka książki Krewetka. Nieustające poszukiwania różowego złota
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7508-276-0
Radosław Madejski

Krewetki! Biologia krewetki, metody połowu i handel krewetkami, środowisko życia krewetki, miłosne obyczaje krewetek, smak krewetki… Krewetki! Kompendium wiedzy na temat krewetek.
Książka o ludziach, którzy uwielbiają jeść krewetki, o rybakach, którzy je poławiają na morzach, oraz o hodowcach, którzy prowadzą specjalne fermy krewetkowe. Na pewno jest to fachowe i pełne pasji spojrzenie na ponad cztery tysiące gatunków skorupiaków, które stanowią ważne źródło ludzkiego pożywienia, ale również na ich szalenie ważną rolę, jaką spełniają dla całej hydrosfery Ziemi.
Na pewno książka jest w stanie zdobyć uznanie miłośników serii reportaży „Najniebezpieczniejszy zawód świata” lub „Poławiacze”. Należy mieć na uwadze fakt, że poza paroma wyjątkami (jeżeli nie piszemy monografii dotyczącej tych skorupiaków, lub nie zamierzamy rzucić wszystkiego, bo życie dało nam w kość, i zaciągnąć się na kuter aby polować na krewetki),autorom lekko mówiąc, zdarza się trochę przynudzać. Osobiście temat nie był w stanie mnie utrzymać w uwadze i napięciu na około 200 stron lektury. Wątki skaczą gwałtownie bez widocznego ładu i składu, na jednej stronie potrafią się mieszać tematy z wielu zakresów, wprowadzając chaos. Niedosyt wzbudził fakt poświęcenia niewielkiej ilości miejsca oczywistemu konfliktowi jaki bezpośrednio wynika z tytułu, a mianowicie konfliktowi łowić by mieć za co żyć, a chronić by to „różowe złoto” mogło przeżyć.
Moja opinia w przypadku takiego typu książek jakim jest „Krewetka…” jest subiektywna, a po przeczytaniu upewniłem się w jednym, aby kontynuować moją długo utrzymaną politykę: nie jeść!

• Wydawnictwo Sonia Draga
  • Niedoczytane