Zgłosuj na książki roku 2017
La vie des termites
życie, termity, owady
flora i fauna
allison

Druga część trylogii o życiu owadów, wydana pierwszy raz w 1926 roku.

Marek Nowowiejski | 2014-09-26

Może to i fajna książka (i kiedyś mi się podobała), ale prawda jest taka, że jest to PLAGIAT.
Otóż Maeterlinck, słynny, wielki Maeterlinck-noblista przepisał i wykorzystał cykl artykułów młodszego naukowca i pisarza afrykanerskiego Eugène'a Marais (1871-1936) - i dużo mniej znanego. Artykuły (pod wspólnym tytułem "Die Siel van die Mier", Dusza termita) ukazywały się na łamach czasopism w l. 1923, a przede wszystkim w 1925-1926 ("Die Huisgenoot"), a Maeterlinck opublikował swoją książkę w 1926 roku. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w haśle poświęconym Maeterlinckowi w angielskiej Wikipedii.

Marais nie zdecydował się na wystąpienie przeciw Maeterlinckowi na drogę sądową. Pierwsze wydanie "Die Siel van die Mier" ukazało się w języku afrikaans w 1934 roku w Pretorii (wydawca to też Pretoria?), a przekład angielski w 1937 roku. Marais badał też życie społeczne małp ("My Friends the Baboons" i napisana w 1919 "The Soul of the Ape" - wydanie pośmiertne po ang. dopiero w...

Olga | 2014-12-05
Przeczytana: 2014 rok

Na ową ksią żkę trafilam przypadkiem szukając w bibliotece Życia pszczół tegoż autora. Joko ze jest to dosyc strare wydanie wydaje sie byc niepozorna i zacofana, tym bardziej ze odnosi sie do biologii, gdzie rozwoj technik badawczych z 1958 w porownaniu z czasami wspolczesnymi nawet z nikla wiedza jest bardzo niski.
Autor jednak zaciekawia i wprowadza w świat termitow jak w powiesc fantastyczna, dziejaca sie w podziemiach wszystkich kontynentow. Sami bohateowie, termity o tysiacach rodzajow gatunkow sa niesamowita i straszna spolecznoscia. Ich zwyczaje, praca, walka w ciemnym swiecie zdjae sie byc tragicznym losem malych owadow ktore dzieki temu zyja tyle tysiecy lat na ziemi.
Mimo ze opisuje tu ksiazke jako fantastyczna opowiesc, to naukowe podejscie, terminy, przyklady naukowcow itd sprowadzaja czytelnika na ziemie i pozawala traktowac ja jako " naukową powieść" .
Szczegolnie polecam czytelnikom ktrorzy ogladaja filmy przyrodnicze. Maeterlink przenosi nas w taki film ,w...

Johel | 2016-05-11
krosciucha | 2015-04-28