Życie termitów

Okładka książki Życie termitów Maurice Maeterlinck
Okładka książki Życie termitów
Maurice Maeterlinck Wydawnictwo: ALFA Seria: Labirynty i Osobliwości flora i fauna
flora i fauna
Labirynty i Osobliwości
La vie des termites
ALFA
1993-01-01
1947-01-01
Franciszek Mirandola
życie termity owady

Okładka książki Trójkowe gawędy Doktora Kruszewicza Andrzej G. Kruszewicz, Wojciech Mann, Dariusz Pieróg
Trójkowe gawęd... Andrzej G. Kruszewi...
Okładka książki Uprawa kaktusów Mieczysław Abramowicz, Stanisław Hinz
Uprawa kaktusów Mieczysław Abramowi...
Okładka książki Kuna za kaloryferem Nuria Selva Fernandez, Adam Wajrak
Kuna za kalory... Nuria Selva Fernand...
Okładka książki Ryby w akwarium Henryk Jakubowski, Jerzy Ring
Ryby w akwarium Henryk Jakubowski, ...

Na ową ksią żkę trafilam przypadkiem szukając w bibliotece Życia pszczół tegoż autora. Joko ze jest to dosyc strare wydanie wydaje sie byc niepozorna i zacofana, tym bardziej ze odnosi sie do biologii, gdzie rozwoj technik badawczych z 1958 w porownaniu z czasami wspolczesnymi nawet z nikla wiedza jest bardzo niski.
Autor jednak zaciekawia i wprowadza w świat termitow jak w powiesc fantastyczna, dziejaca sie w podziemiach wszystkich kontynentow. Sami bohateowie, termity o tysiacach rodzajow gatunkow sa niesamowita i straszna spolecznoscia. Ich zwyczaje, praca, walka w ciemnym swiecie zdjae sie byc tragicznym losem malych owadow ktore dzieki temu zyja tyle tysiecy lat na ziemi.
Mimo ze opisuje tu ksiazke jako fantastyczna opowiesc, to naukowe podejscie, terminy, przyklady naukowcow itd sprowadzaja czytelnika na ziemie i pozawala traktowac ja jako " naukową powieść" .
Szczegolnie polecam czytelnikom ktrorzy ogladaja filmy przyrodnicze. Maeterlink przenosi nas w taki film ,w podziemny swiat tajemniczych termitow.

Autor jednak zaciekawia i wprowadza w świat termitow jak w...

Może to i fajna książka (i kiedyś mi się podobała),ale prawda jest taka, że jest to PLAGIAT.
Otóż Maeterlinck, słynny, wielki Maeterlinck-noblista przepisał i wykorzystał cykl artykułów młodszego naukowca i pisarza afrykanerskiego Eugène'a Marais (1871-1936) - i dużo mniej znanego. Artykuły (pod wspólnym tytułem "Die Siel van die Mier", Dusza termita) ukazywały się na łamach czasopism w l. 1923, a przede wszystkim w 1925-1926 ("Die Huisgenoot"),a Maeterlinck opublikował swoją książkę w 1926 roku. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w haśle poświęconym Maeterlinckowi w angielskiej Wikipedii.

Marais nie zdecydował się na wystąpienie przeciw Maeterlinckowi na drogę sądową, jednak cała sprawa złamała mu życie. Pierwsze wydanie "Die Siel van die Mier" ukazało się w języku afrikaans w 1934 roku w Pretorii (wydawca to też Pretoria?),a przekład angielski w 1937 roku. Marais badał też życie społeczne małp ("My Friends the Baboons" i napisana w 1919 "The Soul of the Ape" - wydanie pośmiertne po ang. dopiero w 1969). Marais dał się poznać jako poeta, a także autor powieści typu realizm magiczny "Laramie die Wonderwerker" (1950) i kilku zbiorów opowiadań niesamowitych. Jak się wydaje, na język polski z jego twórczości nie przetłumaczono nic.

• Przyroda
  • Popularnonaukowe
  • Flora i fauna
  • Mam/miałam
  • Biblioteka Miejska
  • Dobra Dusza Pożyczyła
  • Zwierzeta 🐱🐶🐺🐷🐸

Dodaj cytat z książki Życie termitów