Przyszłość życia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7298-332-1
flora i fauna
greger

W tej znakomitej książce Edward O. Wilson, jeden z największych myślicieli XX wieku, głośno woła o podjęcie natychmiastowego działania, by ocalić zagrożone unicestwieniem niezwykłe bogactwo życia na Ziemi oraz przedstawia sposoby przeprowadzenia takiej akcji ratunkowej. Dzisiaj wiemy, że nasz świat zamieszkuje znacznie więcej istot, niż kiedykolwiek sądzono. Działalność człowieka powoduje...

Dzisiaj wiemy, że nasz świat zamieszkuje znacznie więcej istot, niż kiedykolwiek sądzono. Działalność człowieka powoduje jednak tak ogromne spustoszenia, że do końca obecnego stulecia połowa obecnie żyjących gatunków zniknie z powierzchni Ziemi. Te dwie uderzające prawdy - nieoczekiwane bogactwo życia i niedoceniana skala zniszczeń - ukazały się z przeraźliwą jasnością podczas ostatnich dwudziestu lat badań nad bioróżnorodnością.
W tej zachwycająco inteligentnej i nie odbierającej nadziei książce autor opisuje skarby świata przyrody, które w niedługim czasie możemy utracić. W wielu przypadkach są to zwierzęta i rośliny dopiero niedawno przez nas poznane, o trudnym do oszacowania znaczeniu jako potencjalne źródło pokarmu, surowców czy leków. Przedstawia również działania, które mogłyby zapobiec zagładzie. Omawia etyczne i religijne podstawy ruchów ochrony przyrody i rozprawia się z mylnym, a głęboko ugruntowanym przekonaniem, iż działanie uwzględniające ochronę środowiska jest sprzeczne ze wzrostem gospodatczym. Udowadnia, że nowe metody realizowania zasad ochrony przyrody zapewniają utrzymanie rozwoju gospodarczego w dłuższej perspektywie.
Przyszłość życia jest zarówno mistrzowskim opisem bogactwa naszej biosfery, jak i nieocenionym przewodnikiem po sposobach ocalenia wszystkich istniejacych obecnie gatunków - niw wyłączając człowieka.

W książce nie znajdziemy emocjonalnego odniesienia do środowiska, tak popularnego w wielu publikacjach, lecz pedagogiczne podejście autora do problemów, z jakim przyjdzie się światu mierzyć w bieżącym stuleciu. Tyle bowiem zdaniem Wilsona pozostało, aby zrozumieć (przezwyciężyć) problemy przed, którymi stoimy.
Wstęp do książki, następujący po hołdzie autora dla Henry'ego Davida Thoreau (w treści da się wyczuć, że autor pisał pod wpływem jego filozofii) to raczej nieudolna próba motywacji czytelnika. Należy mieć oczy szeroko otwarte, gdyż Wilson próbuje wręcz momentami narzucić swoje zdanie, twierdząc, że żadne inne wyjście z beznadziejnej sytuacji nie istnieje, przybierając miejscami formę „moja prawda i tylko prawda”.
Dopiero później, aż do samego końca stronice rozgrzewają szare komórki, a autor poprawnie nakreśla problem.
Opisał on siły, które mogą prowadzić do wyginięcia gatunków na Ziemi i twierdzi, że na obecnym poziomie produkcji i konsumpcji nasza planeta nie ma już...