Trzy róże

Wydawnictwo: Śląsk
Trojruža
bajki słowackie
Róża_Bzowa

Bajki słowackie: Trzy róże; O Królu Wiatrów; O soli cenniejszej niż złoto; Historia o trzech groszach; Jasio Groszek; O złotej podkowie, złotym piórze i złotym włosie.
Ilustrował: L’udovít Fulla.

źródło opisu: nieznane

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ida | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Powróćmy jak za dawnych lat...
Odkurzając starą książeczkę słowackiego autora, czytamy mądre i piękne bajki. Napisane barwnym językiem, pobudzają wyobraźnię i przypominają starą, dobrą szkołę literatury dziecięcej. Spokojne, bez przemocy i niepotrzebnych strachów, nadające się na "zasypianki". Każda z morałem i przekazująca mądre przykłady.
Opowieści z baśniowego świata i te z prawdziwego, który mógłby kiedyś istnieć. Jest król, są księżniczki, są też ludzie biedni, lecz przewyższający mądrością niejednego bogatego szlachcica czy dworzanina.

Historie, które mogłyby się wydarzyć i takie, wymyślone przez autora sprawiające, że wyobraźnia podsuwa nam obrazy z zupełnie innego świata.
"Jasio Groszek" - pierwsze skojarzenie z Jasiem Fasolą :) ale to nie o tym. Mały groszkowy chłopczyk uszczęśliwia dwoje ludzi, choć przyznam, że jak dla mnie, w lekko kontrowersyjny sposób (król - wiadomo jest bogaty, ale jednak zabierać komuś coś bez pozwolenia...)
"Trzy róże" - opowieść o...

Barbara J-C | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Klucznik 2016
Przeczytana: 01 marca 2016

Nie ma to jak wieczorek poczytać komuś bajkę :)
I też po latach przypomnieć sobie o to chodzi w bajce, jaki dają morał :)
Ja się uczyłam czytać slabami na niej, pamiętam i mam jeszcze ołówkiem postawione kreseczki gdzie kończy się dana slaba :)
Pamiętacie ciężkie początki z czytaniem? Ja tak - nie lubiłam...A po latach fajnie się wraca do miłej lektury :)
Bajkę chyba wszyscy kojarzą - prawda? O tym jak ojciec jedzie w świat i chce kupić coś córką a jedna prosi tylko o zieloną gałązkę?
Piękna historia, serdecznie polecam :)

Monika Płatek | 2017-02-06

Bajki słowackie Trzy róże to książka z czasów mojego dzieciństwa, do której chętnie wracam. Oddałabym wszystko za własny egzemplarz. Cudowne ilustracje, piękne historie. Polecam!

Tomek Świerszcz | 2018-05-13
Przeczytana: 29 października 2016
AniaZ | 2016-08-18
Rusłana | 2016-05-25
Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.