Pavol Dobšinsky

Słowacki zbieracz folkloru i pisarz należący do okresu romantyzmu i pokolenia Stur. Najbardziej znany ze stworzenia największego i najbardziej kompletnego zbioru ludowych bajek słowackich Pros... Słowacki zbieracz folkloru i pisarz należący do okresu romantyzmu i pokolenia Stur. Najbardziej znany ze stworzenia największego i najbardziej kompletnego zbioru ludowych bajek słowackich Prostonárodnie slovenské Pověsti opublikowanych w serii ośmiu książek od roku 1880 do 1883. Często określany jest mianem „słowackiego Hansa Christiana Andersena ”.

Ponieważ większość tych ludowych baśni było pierwotnie przeznaczone dla odbiorcy dorosłego, Dobšinský musiał wyrzucić z nich brutalność, erotyzm i soczysty humor, dzięki czemu stały się odpowiednie dla dzieci i jednocześnie bardziej popularne.

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bajki słowackie
Bajki słowackie
Pavol Dobšinsky

7,23 (13 ocen i 1 opinii)
Bajki słowackie Seria: Biblioteka Pisarzy Czeskich i Słowackich
Niniejsza książka jest zbiorem bajek słowackich o tradycyjnych, ludowych wątkach, które zebrał i opracował Pavol Dobšinský (1828-1885). W słowackiej folklorystyce i literaturze zajmuje on pozycję zbli...
czytelników: 38 | opinie: 1 | ocena: 7,23 (13 głosów)
Mysia Kapotka i inne bajki słowiańskie
Mysia Kapotka i inne bajki słowiańskie
Pavol Dobšinsky

7 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
Trzy róże
Trzy róże
Pavol Dobšinsky

7,59 (17 ocen i 4 opinii)
Trzy róże
Bajki słowackie: Trzy róże; O Królu Wiatrów; O soli cenniejszej niż złoto; Historia o trzech groszach; Jasio Groszek; O złotej podkowie, złotym piórze i złotym włosie. Ilustrował: L’udovít Fulla.
czytelników: 48 | opinie: 4 | ocena: 7,59 (17 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
53
37
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (53)

Powiązane treści
Najlepsze europejskie książki dla dzieci

Zdecydowana większość dorosłych moli książkowych zaczynała czytać jako małe dziecko. Często też z tymi dziecięcymi lekturami wiążą się najsilniejsze emocje. Zobaczcie literacką mapę Europy z zaznaczonymi najpopularniejszymi tytułami z poszczególnych krajów! Znacie je wszystkie?


więcej
Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd