Historia Kościoła

Ekklēsiastikē historia
83-211-0519-X
historia
Róża_Bzowa

„Historia Kościoła” Sokratesa Scholastyka jest świadomą kontynuacją „Historii kościelnej” Euzebiusza z Cezarei i obejmuje czas panowania kolejnych cesarzy od Konstantyna Wielkiego do Teodozjusza II (lata 306-439). Jest jednym z ciekawszych źródeł do poznania epoki, w której ginął bezpowrotnie świat antyczny, ustępując miejsca rodzącej się cywilizacji chrześcijańskiej. Sokrates w swym dziele...

Sokrates w swym dziele łączy historię Kościoła z dziejami Imperium (poszczególne księgi odpowiadają panowaniu poszczególnych cesarzy) i, opierając się na dostępnych mu w Konstantynopolu źródłach, dostarcza wielu informacji tak w sprawach kościelnych, jak i dotyczących spraw państwowych.

Wstępem poprzedziła: Ewa Wipszycka.
Komentarzem opatrzył: Adam Ziółkowski.

źródło opisu: Z obwoluty okładki

Apfelbaum | 2016-05-15