O naśladowaniu Chrystusa

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
De imitatione Christi
religia
Rafał

Uwspółcześniony przekład znanego, po Biblii najbardziej w świecie chrześcijańskim czytanego klasycznego dzieła literatury ascetyczno-mistycznej.

źródło opisu: PAX, 2007

źródło okładki: PAX

Jacek Goluch | 2019-07-10

Z książką "O naśladowaniu Chrystusa" po raz pierwszy zetknąłem się kilka lat temu. Jest to skondensowany w pigułce poradnik jak dobrze żyć właściwie dla każdego - nawet nieznającego Chrystusa.
Można ją przeczytać jednorazowo, ale tak naprawdę jest to książka do ciągłego czytania. Właściwie każde zdanie tej książki może być inspiracją do wielu przemyśleń. Poniżej tylko kilka przykładów z 1 rozdziału (książka ma ich 59 w sumie liczy niecałe 100 stron):
- "Cóż ci przyjdzie ze wzniosłej dysputy o Trójcy Świętej, jeśli nie masz współczucia dla ludzi, a więc nie możesz podobać się Bogu w Trójcy Świętej? Naprawdę, wzniosłe słowa nie czynią świętego ani sprawiedliwego, ale życie prawe czyni człowieka miłym Bogu. Wolę odczuwać skruchę niż umieć ją zdefiniować. Choćbyś znał całą Biblię na wyrywki i wszystkie mądre zdania filozofów, cóż ci z tego przyjdzie, jeśli nie masz miłości i łaski Boga?"
- "Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie dbać o życie dobre. Marnością
przykładać wagę...

Crumb | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Dla Chrzescijan genialne, dla osób duchowych, niereligijnych, pomocne.

Rafał | 2019-02-22

Książka wydaje się napisana dla zakonników i duchownych. Pomagająca im stawiać czoła pokusom, grzechom i złu. Jednak jeżeli jesteś naprawdę wierzący pokrzepi i Ciebie.

marcinpdk | 2019-02-06

Książka która potrafi pocieszyć jak prawdziwy przyjaciel. Polecam szczególnie tym którzy cierpią, przeżywają trudne chwile, są bliscy załamania. Jeżeli ktoś czuje się opuszczony lub samotny to ta książka będzie jak koło ratunkowe.
Jezus powiedział: " Nie troszczcie się zbytnio o życie, co macie jeść, ani o ciało, czym macie się przyodziać. Życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie. Przypatrzcie się krukom: nie sieją ani żną; nie mają piwnic ani spichlerzy, a Bóg je żywi. O ileż ważniejsi jesteście wy niż ptaki!"
Wg mnie ten motyw bardzo często pojawia się w wielu rozdziałach, jest on ukryty między wierszami. Przeczytałem książkę już dwa razy i będę ją czytał nadal.

Robertino | 2019-02-01

Idzcie naśladujcie, głoście dobrą ewangelie

Kari | 2019-01-29
Przeczytana: styczeń 2019

Rozprawa teologiczna napisana w XIV wieku, przetłumaczona na współczesny język, dedykowana głownie zakonnikom ich życiu i powinnościach. Przeczytałam zainspirowana nagraniami o. Szustaka. Nie da się ukryć, że myśli zawarte w tej maleńkiej książeczce mają swoje lata, czytanie naraz wszystkich rozdziałów staje się nużące. Wolę jednak współczesne interpretacje wiary i tego, co powinniśmy robić i jak żyć. Niemniej jednak nie żałuję, że przeczytałam. Jest w tych tekstach zawarta prawdziwa mądrość i wiara, dlatego warto przeczytać chociaż raz i koniecznie zastanowić się nad wybranymi przez siebie fragmentami.

Ewela123 | 2018-08-24

,,Nie mając przy sobie książki do nabożeństwa, przeczytałem parę rozdziałów znalezionego na ławce modlitewnika O naśladowaniu Chrystusa. Byłem zdumiony głębią myśli i prostotą oraz pięknem wykładu. Pomyślałem, że autor tej książki musiał być wielkim pisarzem. Wielokrotnie wracałem jeszcze potem do tej małej a tak wielkiej książki i odkryłem, że w jednej jej linijce było więcej mądrości niż w grubych tomach autorów starożytnych."~św. Jan Bosko (Wspomnienia Oratorium)

Paweł | 2018-08-13
Przeczytana: 19 października 2018

Najlepszy poradnik ever

Kamil | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Ta książka jest natchniona Duchem Świętym. Raj dla introwertyków i ludzi którzy chcą się rozwijać duchowo. Cała książeczka to drogowskazy postępowania dla ludzkiej duszy. Podobno druga po Biblii lektura dla katolików i chrześcijan. Polecam ją również dla ludzi rozwijających się duchowo. Widać, słychać i czuć tutaj głębię, chociaż jest bardzo prostym językiem słowo napisane.

Paweł | 2018-07-01
Przeczytana: maj 2018

Książka leżała u mnie na półce od dłuższego czasu i tylko sporadycznie do niej zaglądałem. Poważnie się w nią zagłębiłem podczas pielgrzymki do Rzymu i podobnie jak Mickiewiczowi pomogła w nawróceniu i umocnieniu wiary. Zabieram ją teraz ze sobą w każdą podróż i czytam wyrywkowo. Polecam każdemu kto dąży do bycia lepszym człowiekiem i dobrego życia.