Psychologia pozytywna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia wobec współczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
7 (12 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-60501
anulla

"Podręcznik przeznaczony jest dla studentów psychologii oraz kierunków pokrewnych - resocjalizacji i profilaktyki społecznej, zarządzania, pedagogiki, medycyny. Prezentuje psychologie pozytywną jako nowy nurt psychologii, skoncentrowany na konstruktywnych aspektach życia psychicznego i społecznego. Dobór treści i problemowy sposób ich prezentacji ukazują szeroki zakres wiedzy, jaką obejmuje ta dyscyplina, a także rozwijane w jej ramach nowe, oryginalne podejście do praktyki psychologicznej".

skarbka78 | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Podręcznik składa się z czterech części. Część I i IV dotyczą charakterystyki psychologii pozytywnej (co to jest psychologia pozytywna, jak powstała, na czym polega jej specyfika w porównaniu do psychologii humanistycznej i innych obszarów nauki, kierunki jej dotychczasowych badań, wyzwania). Część II i III dotyczą dobrego życia (od czego ono zależy, kontekst biologiczny, czynniki demograficzne, właściwości psychiczne, jak zapobiegać cierpieniu i kryzysom życiowym, jak pomagać wychodzić z kryzysów psychicznych i jak zmieniać świat na lepsze). Każda część książki kończy się omówieniem kontrowersji, jakie budzą zagadnienia w niej poruszane, pojawiają się także różne odpowiedzi na te wątpliwości, które autorka pozostawia do własnej oceny odbiorcy.

Alicja | 2015-06-25

Jako wielbicielka psychologii pozytywnej, mogę powiedzieć, że ten podręcznik jest naprawdę godny uwagi, głównie dlatego, że przedstawia spójną wizję, będąc wstępem do dalszego studiowania prac poszczególnych autorów tego nurtu. Pomimo niewielkiej liczby stron, jest bardzo obfity w treść, co było dla mnie miłym zaskoczeniem.
Dla nie zaznajomionych z psychologią pozytywną - jest to nurt, który koncentruje się na zdrowiu psychicznym, co jest raczej fanaberią w psychologii, gdyż większość koncepcji skupiona jest raczej na zaburzeniach, deficytach, niedoskonałościach ludzkiej natury. Psychologia pozytywna kieruje swoją uwagę ku zasobom, zdolnościom, jest pełna wiary w ludzkie możliwości a jednocześnie pokazuje jak przezwyciężać kryzysy i przede wszystkim jak im się nie dać :-)

Polecam wszystkim ten bardzo pozytywny podręcznik.

mka17t | 2015-06-26
Gabriela | 2015-04-08