Dzienniki klasztoru w Padwie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Vademecum Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Diario a due
83-7079-855-1
klasztor, dzienniki, Włochy, zakon
malineczka74

Dzienniki, na których Paolo Barbaro buduje swoją dramatyczną powieść, dotyczą czasów nam współczesnych. Pisane są równolegle przez dwoje ludzi, których los sprowadził do klasztoru zupełnie różnymi drogami. Ona - przeorysza - pochodzi z ubogiej wiejskiej rodziny, on - inżynier budowlany - prowadzi wielkie międzynarodowe inwestycje; jedną z nich jest śmiały projekt przebudowy i wzmocnienia starego klasztoru.
W pisanych niezależnie dziennikach czytelnik obserwuje próby wzajemnego zbliżenia się dwojga ludzi - czasem rozumieją się doskonale, czasem dzieli ich wszystko: wybór miejsca na ziemi, wizja przyszłości, poczucie odpowiedzialności. Mają wspólne pomysły, a nawet idee. Ich dzienniki stają się intymną spowiedzią, a potem wyznaniem bezradnej ofiarności...

raeszka | 2012-01-20

Prawdę mówić książka ta dość długo leżała nieprzeczytana w mojej biblioteczce ale cieszę sie, że w końcu po nią sięgnęłam i ją przeczytałam :).
Książkę czytałam z wielką ciekawością co będzie dalej ... A zakończenia jakie zafundował nam pisarz w ogóle się nie spodziewałam ...
W książce poruszanych jest wiele kwestii religijno-świeckich, relacji damsko-męskich (miłość, fascynacja, strach, poczucie bezradności ...), które dają nam trochę do myślenia.

Jeśli ktoś będzie miał okazję przeczytać tą książkę, to bardzo polecam.

Do mojego zeszyciku z fragmentami przeczytanych książek trafiły takie cytaty ...

"W pewnym momencie życia nie ma chyba nic bardziej pocieszającego jak słyszeć wokół siebie, ze wszystkich stron, rzekę, która wciąż płynie".

"Świat dzisiejszy (...), który jest owocem świata wczorajszego, czy nie musi mieć większej wiary, żeby pójść do przodu?".

Może te cytaty jeszcze bardziej zachęcą Was do sięgnięcia po tą książkę :).

Basia | 2016-02-29
Przeczytana: 26 lutego 2016

Bardzo się zawiodłam.

Książka zapowiadała się całkiem nieźle - akcja rozgrywa się w kraju, który uwielbiam. Pomysł również ciekawy - zestawienie postępu i myśli świeckiej z przywiązaniem do tradycji i życiem konsekrowanym. Niestety, atmosfera miejsca pokazana przez autora zupełnie do mnie nie przemówiła. Większość przemyśleń według mnie kłuła w oczy powierzchownością. Czasami jednak warto zagłębić się w lekturę dla jej zakończenia. W tym jednak wypadku ono też zawodzi. Plus za to, że bardzo szybko się tę książkę czyta - mam wrażenie, że równie szybko o niej zapomnę.

ursi | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Książka nie spełniła moich oczekiwań. Rozpoczęte wątki, anie zostały w pełni rozwinięte,ani całkowicie zakończone. Mimo, iż akcja rozgrywa się w kraju, do którego chętnie wyjeżdżam , lubię czuć jego atmosferę, tutaj nie dało się odczuć piękna tego kraju, powiedziałabym raczej - przygnębienie. Po przeczytaniu ostatniej strony, pozostał niedosyt.

saga | 2016-03-19

idealna na słuchowisko radiowe.
Łagodna powieść, bez wielkiego zagłębiania się w psychikę bohaterów. Naiwna.

Anna | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016