Ta historia

Tłumaczenie: Halina Kralowa
Wydawnictwo: Czytelnik
Questa storia
978-83-07-03136-1
baricco, włochy, powieść włoska, 21w
Raincloud

Alessandro Baricco (ur. 1958), znany i ceniony na całym świecie włoski powieściopisarz, w każdej nowej książce zaskakuje polotem, błyskotliwą narracją i oryginalną formą. Ta historia jest historią Ultima Parri, który ma ?złoty cień? i dlatego nie sposób go nie dostrzec. Jego pasją są samochody, a jeszcze bardziej fascynują go drogi, po których te samochody jeżdżą. Drogi pełne zakrętów, jak na torze wyścigowym. Marzeniem Ultima jest zbudowanie takiego toru. Ale na przeszkodzie stają rodzinne tragedie, okopy pierwszej wojny światowej, niespełniona miłość. Całe życie Ultima pełne jest zakrętów, o wiele bardziej dramatycznych niż te, które pokonać muszą samochody.

Ola | 2015-06-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, DKK
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Nie potrafię ocenić tej książki. Niby wszystko jest w porządku i naprawdę wydaje się dobra, ale mam poczucie, że jest gdzieś obok. Czytając czekałam aż się skończy, nie wzbudziła mojego zainteresowania. Jednak nie mogę powiedzieć, że to słaba książka. Dobry język, szybko się czyta, ale coś nie gra dla mnie i sama nie wiem co. Nie przyznaję gwiazdek, bo w tym przypadku nie potrafię.

Abdita | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Baricco jak zawsze świetny. Tym razem nawet doskonały. Opowieść, która zostanie w myślach na długo.

Marek Krzystek | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Dynamiczna, nieco awangardowa narracja, trochę odkłamanej historii Włoch i niezwyczajna fabuła sprawia, że akcja powoli, kartka po kartce wsysa czytelnika, który nieświadomie staje się niewolnikiem tekstu, nie mogąc oderwać od niego oczu. Dialogi nie są może najmocniejszą stroną, choć zdarzają się też zaskakujące; nie znajdziemy tutaj głębszych analiz psychologicznych, ale postacie są niebanalne, a ich problemy zupełnie odmienne od zwykle spotykanych w książkach.
Tak jest w czterech piątych powieści. Niestety, pod koniec, autor skusił się na sentymentalizm, co jednak, moim zdaniem zaszkodziło całości.

wojni | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Krótka recenzja

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Wciąż wracam myślami do tej historii i to chyba decyduje o jej sile.

trycha | 2014-02-16
Przeczytana: 2013 rok

Kolejna historia, która wciąga, choć po opisie wydawcy wcale na to nie wskazywało. Z historii syna mechanika tworzy się całe życie, rozgrywające na dwóch kontynentach w obliczu 2 wojen i rewolucji w Rosji. Marquez niech się chowa.

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Czyżby najlepsza książka autora 'Jedwabiu'? Baricco pisze o pasji...

książek: 1920
Vinga | 2016-11-28