Ta historia

Tłumaczenie: Halina Kralowa
Wydawnictwo: Czytelnik
Questa storia
978-83-07-03136-1
baricco, włochy, powieść włoska, 21w
literatura piękna
Raincloud

Alessandro Baricco (ur. 1958), znany i ceniony na całym świecie włoski powieściopisarz, w każdej nowej książce zaskakuje polotem, błyskotliwą narracją i oryginalną formą. Ta historia jest historią Ultima Parri, który ma ?złoty cień? i dlatego nie sposób go nie dostrzec. Jego pasją są samochody, a jeszcze bardziej fascynują go drogi, po których te samochody jeżdżą. Drogi pełne zakrętów, jak na torze wyścigowym. Marzeniem Ultima jest zbudowanie takiego toru. Ale na przeszkodzie stają rodzinne tragedie, okopy pierwszej wojny światowej, niespełniona miłość. Całe życie Ultima pełne jest zakrętów, o wiele bardziej dramatycznych niż te, które pokonać muszą samochody.

srebrnanatalia | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

To historie:
marzeń (o budowie toru wyścigowego),
fascynacji(automobilami, wyścigami, Drogą),
miłości(niespełnionej, "...bo droga ludzkiego serca nie jest prosta, w jej biegu, być może nie ma porządku"),
wędrówki, wyścigu, przez życie, czas, historię,
Ultima Parri, który ma "złoty cień".
Jak zwykle u Barrico jest pięknie, poetycko, nostalgicznie, z literacką elegancją, wyrafinowaniem i subtelnością.

"...każda droga zatacza koło i nie prowadzi nigdzie, tylko w głąb nas samych, bo zbyt gęsta jest mgła naszego strachu i zwodnicze są drogi, które zdają się prowadzić gdzie indziej."

Mario | 2018-04-18

Zacząłem lekturę w przekonaniu, że trzymam w rękach traktat czy traktacik o pasji, o wszystkich za i przeciw wobec zapaleńczego poświęcania części czy nawet całości życia jednej myśli, jednemu żarowi. I dlatego też z początku wydawała mi się ta powieść zbyt miałka, płytka i zwyczajnie mało ciekawa. Jakże się zdziwiłem i jak bardzo zmieniłem zdanie o czytanym tekście, gdy w kolejnych częściach pojawiły się zupełnie inne obrazy, inne rozważania i inne wstrząsy serwowane czytelnikowi po to, by wywrócić myślenie tegoż czytelnika na lewą albo i jakąś trzecią stronę. Zaiste, wytrawnym i utalentowanym jest Baricco pisarzem!
A o czym traktuje "Ta historia"? Sądzę, że o miłości, o tym, że można ją zmarnować, szukając jej nie tam, gdzie się znajduje, i o tym, że niektórym taki jest los pisany - nie znajdą jej, ale musną skrawek jej sukni, i to muśnięcie będzie musiało im wystarczyć. I nie wystarczy, bo to niemożliwe. Zostanie wtedy tęsknota, i pamięć o pięknym, które mogło się wydarzyć....

Tomasz Wojewoda | 2017-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2017

UMIERANIE I NADAWANIE IMION

O Alessandrze Baricco (ur. 1958) dowiedziałem się za przyczyną niedawno przeczytanej przeze mnie nowelki „Novecento. Monolog”. Książeczka ta zachwyciła mnie, odkryłem w ten sposób do tej pory mi nieznanego, ale bardzo interesującego pisarza. Miała ona jednak jedną wadę – była niezwykle krótka i pozostawiła dużą dozę niedosytu. Nic więc dziwnego, że pojawiła się ochota na ponowną konfrontację z twórczością włoskiego pisarza, by sprawdzić, jak też radzi on sobie na dłuższych dystansach.

„Ta historia” zwraca na siebie uwagę przede wszystkim niebanalną fabułą. Poznajemy historię niejakiego Libera Parriego (libero, z wł. – wolny), rolnika, a później rajdowca, który sprzedał dwadzieścia sześć mlecznych krów, aby otworzyć pierwszy w okolicy warsztat samochodowy. Jego syn Ultimo (który „nazywał się tak, bo był pierwszym synem. – To pierwszy i ostatni – stwierdziła matka”), chłopiec posiadający „złoty cień” – nie sposób było go nie zauważyć. W Ultimie z biegiem...

Marek Krzystek | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Dynamiczna, nieco awangardowa narracja, trochę odkłamanej historii Włoch i niezwyczajna fabuła sprawia, że akcja powoli, kartka po kartce wsysa czytelnika, który nieświadomie staje się niewolnikiem tekstu, nie mogąc oderwać od niego oczu. Dialogi nie są może najmocniejszą stroną, choć zdarzają się też zaskakujące; nie znajdziemy tutaj głębszych analiz psychologicznych, ale postacie są niebanalne, a ich problemy zupełnie odmienne od zwykle spotykanych w książkach.
Tak jest w czterech piątych powieści. Niestety, pod koniec, autor skusił się na sentymentalizm, co jednak, moim zdaniem zaszkodziło całości.

książek: 1908
Ola | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, DKK, 2015
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Nie potrafię ocenić tej książki. Niby wszystko jest w porządku i naprawdę wydaje się dobra, ale mam poczucie, że jest gdzieś obok. Czytając czekałam aż się skończy, nie wzbudziła mojego zainteresowania. Jednak nie mogę powiedzieć, że to słaba książka. Dobry język, szybko się czyta, ale coś nie gra dla mnie i sama nie wiem co. Nie przyznaję gwiazdek, bo w tym przypadku nie potrafię.

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Wciąż wracam myślami do tej historii i to chyba decyduje o jej sile.

wojni | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Krótka recenzja

Abdita | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Baricco jak zawsze świetny. Tym razem nawet doskonały. Opowieść, która zostanie w myślach na długo.

trycha | 2014-02-16
Przeczytana: 2013 rok

Kolejna historia, która wciąga, choć po opisie wydawcy wcale na to nie wskazywało. Z historii syna mechanika tworzy się całe życie, rozgrywające na dwóch kontynentach w obliczu 2 wojen i rewolucji w Rosji. Marquez niech się chowa.

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Czyżby najlepsza książka autora 'Jedwabiu'? Baricco pisze o pasji...