Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
978-83-7569-005-7
religia
buziaczek197

Ojciec Joachim Badeni i ojciec Leon Knabit, dwaj starzy zakonnicy dzielą się swoim doświadczeniem życiowym. Opowiadają anegdoty, udzielają rad i podają sprawdzone sposoby na rozwiązanie rozmaitych problemów, z którymi borykamy się codziennie. Męską rozmowę prowadzi kobieta - Judyta Syrek.

źródło opisu: Okładka.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Niech za motto tej opinii posłuży wypowiedż o. Leona z „Posłowia”:
„Najważniejszy jest Pan Bóg. Gdyby Pana Boga nie było, trzeba by Go wymyślić. Jak mówił Pascal, bez Niego nic nie ma sensu!”.
W 2007 roku Judyta Syrek namówiła do zwierzeń dwóch SZCZĘŚLIWYCH, sędziwych mnichów: dominikanina Joachima Badeniego /1912-2010/, i benedyktyna Leona Knabita /ur.1929/. O Badenim piszę szerzej w recenzji „Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie. Rozmowy z Arturem Sporniakiem i Janem Strzałką”, a Knabit to słynny mnich tyniecki, przyjaciel Karola Wojtyły, autor uroczej książeczki „Spotkania z Wujkiem Karolem”. Aby wprowadzić Państwa w odpowiedni nastrój do zachwytu nad tymi wspaniałymi mnichami, przytoczmy uwagę o.Knabita: /str.24/
„Dlaczego osoby zakonne powinny się dzielić ? Bo nie wypada im się mnożyć ! To jasna sprawa. Ale jeśli ktoś ani się nie dzieli, ani nie mnoży, to ...

Dzięki tej książce byłam świadkiem rozmowy dwóch doświadczonych, mądrych mężczyzn, którzy zwracają uwagę na to, co jest naprawdę istotne. Ze spokojem i humorem opowiadają o różnych sytuacjach ze swojego życia. Nie jest to długa rozmowa i nie porusza dogłębnie poszczególnych tematów, ale przypomina o tym, że - jak powiedział św. Augustyn - "Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu".

Kiedy spotyka się dwóch mnichów, których wkład w życie kulturalne i zakonne jest tak wielki, że nie sposób obok ich dokonań przejść obojętnie i udawać, że ich nie ma. Tym bardziej, że są nie tylko medialnie rozpoznawalni, ale również dlatego, że ich styl i forma prezentacji treści wiary jest tak oryginalna w swej prostocie, a umiejętność mówienia o trudnych sprawach i zachowanie przy tym ogromnego dystansu do siebie sprawia, że ich przekaz odbierany jest z szacunkiem i zrozumieniem i wzbudza zainteresowanie poruszanymi przez nich tematami. Obydwaj należą do pokolenia, które swymi korzeniami sięga do najlepszych tradycji zakonnych, do czasów gdy życie zakonne przygotowywało młodego człowieka do bardzo odpowiedzialnej i ważnej roli społecznej, gdzie metody wychowawcze stosowane przez mistrzów nowicjatu kształtowały wrażliwość ucznia i rzeźbiły najlepsze cechy charakteru. Połączenie bowiem benedyktyńskiej zasady, gdzie musi być zachowana równowaga pomiędzy modlitwa, czyli sferą ducha,...

Anna | 2014-07-08
Przeczytana: 05 lipca 2014

Niestety, nie jestem w tym przypadku zdolna do zachowania obiektywizmu. Po prostu uwielbiam ojca Leona, nic na to nie poradzę - pewnie to chemia.
Forma rozmowy, krótkie proste rady, a w zasadzie właśnie nie rady, ale dowcipne spostrzeżenia. Zero dydaktyzmu, ujemna kościółkowość, za to czysta normalność w wydaniu ironiczno-sarkastycznym.
Polecam, bo to lektura oczyszczająca.

CzarneEspresso | 2015-10-24
Na półkach: 2015, Przeczytane

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po lekturę, która rozbudzi nieco (albo będzie próbować rozbudzić) moją duchowość :) Tym razem padło na książkę, która jest zapisem rozmów pomiędzy Judytą Syrek a dwoma mnichami - benedyktynem o. Leonem Knabitem oraz dominikaninem o. Joachimem Badenim.

Sekret Mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie to bardzo ciekawa lektura skłaniająca do refleksji. I choć do niektórych stwierdzeń podchodziłabym z ostrożnością to jednak jestem bardzo zadowolona, że ją przeczytałam. Wszystkie tematy poruszone w książce (m. in. samotność, stres, złośliwość, przyjaźń, pycha czy pracoholizm) zostały przedstawione z punktu widzenia dwóch zakonników z różnych zgromadzeń. Na pewno mają sporą wiedzę i doświadczenie nabyte przez lata, którym chętnie się dzielą, ze szczyptą humoru na dokładkę. W sumie wszystkie rozmowy i rady sprowadzają się do jednego (co doskonale ukazuje podsumowanie). Sposobem na szczęśliwe życie jest modlitwa, miłość i "widzenie"...

| 2012-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2012

W książce tej zawarto wypowiedzi dwóch niepowtarzalnych postaci. O. Leon Knabit i o. Joachima Badeni mówią m.in o nudzie i lenistwie, o tym jak wykrzesać z mężczyzn odwagę oraz jaka jest rada na złośliwego sąsiada. A wszystkie tematy zaprezentowane są z niesamowitym poczuciem humoru.
To jest książka opowiadająca o kwestiach nurtujących każdego człowieka. Po przeczytaniu nabrałam wielkiego szacunku wobec autorów.
Polecam,ja na pewno będę wracać do tej lektury.

Paweł Krawczyk | 2016-07-23
InesFenix | 2016-06-20