Nie bój się seksu, czyli kochaj i rób, co chcesz. Z ojcem Ksawerym Knotzem rozmawia Sylwester Szefer

Wydawnictwo: Esprit
978-83-60040-99-7
poradniki
Scarlett

Czy pożycie małżeńskie musi przekształcić się w nużącą rutynę? Gdzie szukać inspiracji dla udanego życia seksualnego? Czy po 30 latach małżeństwa można jeszcze nawzajem siebie zadziwić? - Sylwester Szefer, dziennikarz, członek katolickiej Wspólnoty Emmanuel, ojciec i mąż czwórki dzieci wciąga ojca Ksawerego Knotza, kapucyna, zwanego teologiem orgazmu w męską rozmowę o miłości, małżeństwie i seksie. Dwaj mężczyźni, świecki i duchowny dyskutują o wierności, zdradzie, pornografii, oziębłości seksualnej, męskich i kobiecych potrzebach oraz języku erotyki. Ojciec Knotz nie obawia się trudnych pytań - podaje proste, praktyczne wskazówki, jak odnowić seks w małżeństwie. Zachęca kochanków, aby rozmawiali ze sobą o doznaniach i wychodzili naprzeciw swoich oczekiwań. Przypomina, że miłosne igraszki, fantazje i ciekawe pozycje nie są zarezerwowane dla amatorów przygodnego seksu bez miłości. Nie zapomina jednak o całościowym obrazie człowieka – sfera cielesna nie jest celem samym w sobie, ale dopełnieniem sfery duchowej.
Wielu katolikom wydaje się, że powinni w łóżku zachowywać się jak w Kościele, a więc poważnie, wyrzekając się śmiechu i frywolności.

Ojciec Ksawery Knotz, od lat zaangażowany w szerzenie nauki o pięknie aktu seksualnego, mówi coś wręcz przeciwnego: nie ma dla Boga lepszych i gorszych sposobów okazywania sobie miłości, nie ma części ciała, które nie załgiwałyby na pieszczoty w przeciwieństwie do innych. Przywołując słowa św. Augustyna, można by powiedzieć: „Kochaj i rób, co chcesz!”.
Małżonkowie, jeśli dadzą sobie szansę, mogą po latach wspólnego życia stać się wytrawnymi kochankami. Wbrew współczesnym przesądom, które utożsamiają ilość partnerów seksualnych z jakością czerpanych doznań, ojciec Knotz mówi, że seks z jedną jedyną osobą można porównać do wina – im starszy tym lepszy! A dowie się o tym ten, kto wytrwa…

Scarlett | 2011-01-03
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Bardzo cenię sobie publikacje, których ogólny wydźwięk daleki jest od taniego moralizatorstwa.
Czytając tę niewielką w sumie książeczkę, na przemian chichotałam i otwierałam buźkę ze zdumienia. To zadziwiające, że zakonnik może mieć tak pasjonujące spojrzenie na kwestię miłości pomiędzy kobietą i mężczyzną.
Dobra książka, mądra i z pewnością nieprzegadana.

Warto.

Setsuhen | 2013-07-16
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Niewiele osób w Kościele tak otwarcie mówi o tym, że możliwość współżycia w małżeństwie jest cudownym darem – czymś, co łączy ludzi ściślej niż cokolwiek innego. Nie rzadko można spotkać ludzi, którzy starają się jak najbardziej oddzielić sferę seksualną od duchownej, nawet jeśli same są głęboko wierzące (a jeśli nie wierzą – to jeszcze bardziej). Tymczasem, jak słusznie mówi ojciec Knotz – seks jest piękny i pełny tylko pod warunkiem, że nie separuje się do od duszy.
Ojciec Knotz w rozmowie powiedział: „Często katolicy myślą dokładnie tak samo, jak nie-katolicy: seks jest czymś fajnym, przyjemnym, ważnym, ale nie ma w nim obecności Boga” – to zdanie w dzisiejszych czasach, w których stawia się na hedonizm, a nie całościowe ujęcie człowieka, jest szczególnie ważne. Nie da się oddzielić seksu od człowieka, a człowieka od Boga, więc to oczywiste, że w trakcie współżycia między małżonkami jest duchowa nić, pewien boski pierwiastek.

Myślę, że szczególnie dzisiaj należy mocno...

sonia | 2010-08-10
Przeczytana: luty 2010

Lubię psychologię stosunków międzyludzkich, szczególnie kiedy jest objaśniona w sposób prosty i oczywisty, a do tego przez osobę duchowną - polecam!

Ramon | 2016-07-02
Na półkach: Amor i Agape, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2016

Ależ piękna książka. Nie jest prawdą (jak ktoś napisał w opinii), że dla praktykujących Katolików, a dla innych jej lektura to strata czasu. Ja należę do tych innych i wg mnie to jest rewelacja, książka bardziej o tantrze, niż jakakolwiek inna.

"Każdy mąż powinien wiedzieć, że gdy całuje żonę, to w tym momencie realizuje się sakrament małżeństwa, przychodzi Bóg."

"(w mediach) Nie mówi się za dużo o tym, co jest rzeczywiście istotne we współżyciu seksualnym: o miłości, jedności, więzi, oddaniu. Kładzie się akcent na orgazm i na przyjemność, a nie na więź i jedność międzyludzką."

Agnieszka | 2014-02-20
Przeczytana: 22 września 2013

"Jeżeli człowiek przeżywa głębiej swoje życie,
to nadaje także głęboki sens swojemu życiu seksualnemu"

Książka o relacjach intymnych między kobietą i mężczyzną. Otwiera okna, które sami często pozamykaliśmy. Pięknie łączy ciało z duszą.

Agnieszka | 2012-02-18
Przeczytana: marzec 2012

ładnie i spokojnie o miłości małżonków, może nawet nadto zachowawczo...

Agata | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Książka dla praktykujących katolików, niestety dla mnie strata czasu.

Andrzej | 2016-10-03

Książka o seksie dla katolików.

lukaszk88 | 2016-11-28
Anna | 2016-11-18