Było minęło. Wspomnienia dziecka żołnierza

Tłumaczenie: Katarzyna Rojek
Wydawnictwo: Znak
A Long Way Gone: Memoirs of a Boy Soldier

Ishmael Beah urodził się i dorastał w Sierra Leone, w czasie gdy kraj ogarnęła wojna domowa. Bardzo szybko stracił rodzinę i razem z kilkorgiem kolegów próbował przeżyć w ogarniętym chaosem kraju. Był świadkiem rzezi dokonywanych przez rebeliantów i żołnierzy, a wkrótce stał się jednym z nich. „Potrzebowaliśmy narkotyków i broni” - pisał o sobie i grupce nastolatków z oddziału. Uzależnione i zdemoralizowane dzieci zostały w końcu umieszczone przez pracowników UNICEF-u w ośrodku resocjalizacyjnym, ale to nie był jeszcze koniec ich koszmaru.

Beah przeżył i dziś sam pomaga dzieciom doświadczonym przez wojnę. Jego książka Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza stała się międzynarodowym bestsellerem.

Zródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2095,Było_minęło._Wspomnienia_dziecka-_żołnierza

8KR | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Niedawno postanowiłam sięgnąć po książkę Ishmael Beah „Było minęło. Wspomnienia dziecka - żołnierza”, a dziś postanawiam ją zrecenzować. Ale nie sposób to zrobić nie wiedząc nic na temat wojny domowej w Sierra Leone. Trwała 11 lat, od 1991 roku, kiedy to Zjednoczony Front Rewolucyjny ze wsparciem liberyjskiego NPFL rozpoczął walki w celu obalenia urzędującego prezydenta Josepha Saidu Momoha. 11-letni konflikt doprowadził do zrujnowania kraju oraz wielu zbrodniom przeciwko ludzkości.

Czas przejść do książki - to opowieść chłopca, który czynnie brał udział w tej wojnie. Początkowo starał się uciekać, w późniejszym czasie osobiście brał w niej udział. Jako dziecko, które ma służyć ojczyźnie, został bardzo szybko wyszkolonych wraz z innymi na żołnierza, bez jakichkolwiek skrupułów, w brutalny sposób.

Autor mówi później o tym, że miał to szczęście zostać ocalonym, lecz późniejsze jego życie nie było beztroskie.

Z całego serca, szczerze polecam tę książkę. Zawiera przerażającą...

Lillianna | 2014-10-11
Przeczytana: 10 października 2014

Książka to tragiczny obraz wojny domowej w Sierra Leone widziany oczami dziecka. Ishmael dorastał jak normalne dziecko, nie trwało to jednak długo. Po brutalnym zabiciu członków rodziny, chłopiec musiał zacząć radzić sobie sam. By jeść i przeżyć musiał stanąć do walki przeciwko rebeliantom. Krwawe walki, zabijanie jeńców, napadanie na wioski, to była zwyczajna codzienność Ishmaela i innych dzieci w podobnym wieku. Słowa w książce poruszają do granic możliwości. Codzienny widok morza krwi, zabitych, a także ludzi zabijanych przez dzieci, które ledwie mogą udźwignąć swoją broń do zabijania... Dzieci szybko zatraciły swoją naturalną wrażliwość i naiwność, były nauczane tylko tego, by zabijać i nie mieć litości dla nikogo. Każdy kolejny dzień był więc polowaniem, podczas którego codziennością były okrutne rzezie, a także wszechobecne narkotyki.

Trudna książka, którą warto przeczytać, szczególnie, by poznać jej zakończenie i po raz kolejny uświadomić sobie, że zawsze warto walczyć o...

Inka | 2014-02-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niewinne dzieci, które żyją z rodzinami, mają marzenia, przyjaciół i potrafią czerpać z tego radość. Jednak pewnego dnia dopada ich wojna i cały dramatyzm jaki ze sobą niesie. Chłopcy trafiają do wojska, w którym bardzo szybko i w brutalny sposób zostają wyszkoleni na " dzieci- żołnierzy ". Każdy ich dzień to strach, walka o przetrwanie i zabijanie takich samych jakimi oni są. Przerażająca jest sama świadomość, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Ishmael miał szczęście, bo nie dość, że przeżył to jeszcze został ocalony. Dostał szansę na nowe życie jednak pozbycie się wszystkich przeżyć, które zapadły w pamięć nie jest łatwe, a można nawet powiedzieć, że jest niemożliwe. Polecam tą książkę, bo myślę, że każdy powinien wiedzieć jak żyją ludzie w innej części tego samego, jednego dla wszystkich świata.

Wiola-M | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

"-Ile razy jeszcze będziemy musieli negocjować ze śmiercią, zanim znajdziemy bezpieczne miejsce? (...) Chociaż wciąż żyję, czuję, że przy każdym takim spotkaniu jakaś część mnie umiera. Niedługo cały obumrę, zostanie tylko puste ciało, które będzie za wami szło."

(bardziej moje przemyślenia, niż recenzja)
Wojna w Sierra Leone.. pewnie niewielu z nas wie o niej cokolwiek. Niby czasami słyszy się, że gdzieś toczy się wojna, ale człowiek (żyjąc w odległym świecie) tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, co to słowo oznacza. Dopiero książki, jak ta, zwracają ludzką uwagę na inne sprawy niż nasze własne, które zawsze uważamy za najważniejsze.
"Wspomnienia dziecka żołnierza" to opowieść młodego chłopca, który przeżył wojnę, początkowo uciekając przed nią, a następnie uczestnicząc w niej. Książka ukazuje, co dzieje się z młodym człowiekiem, który na własne oczy widzi okrutne czyny i sam musi zabijać. Okazuje się, że "powrót do życia" po czymś takim jest bardzo trudny, że agresja nadal tkwi...

Beate | 2013-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Bardzo szybko pochłonęłam tą książkę. Jak dla mnie rewelacja. Pisze ą chłopak, który jako dziecko był zmuszony walczyć, zabijać ludzi, patrzeć jak giną. Niewiarygodne, że to wydarzyło się naprawdę. Szok. Polecam każdemu, żeby tą książkę przeczytał, bo naprawdę warto.

sfinks | 2015-09-19
Przeczytana: 07 września 2015

Historia o wojnie przyjaźni chęci przynależności i o nadziei na lepsze jutro. Osobiście jestem zachwycony tą książką i polecam wszystkim którzy chcą od książki czegoś więcej, a zwłaszcza tym o mocnych nerwach.

fiona19841 | 2010-08-16
Przeczytana: 2010 rok

Książka dogłębnie poruszająca. Szczera i brutalna. Zawiera przerażającą relację zbrodni wojny domowej widzianych oczami dziecka.

cronos73 | 2015-01-27
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Mocna książka dla ludzi o mocnych nerwach. Prawdziwa Afryka.

Majanna | 2013-05-16

Jedna z tych książek, które trzeba przeczytać.

mimi84 | 2013-07-20

niezwykle wzruszająca opowieść.