rozwiń zwiń

Doktor Jeremias

Okładka książki Doktor Jeremias
Sebastian KoperskiWojciech Stamm Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2010-11-30
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-30
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7506-634-0
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 2020. Antologia współczesnych polskich opowiadań Andrzej Ballo, Jacek Bielawa, Jarosław Błahy, Aleksandra Borowiec, Łukasz Drobnik, Jerzy Franczak, Jarosław Jakubowski, Jolanta Jonaszko, Olgierd Kajak, Katarzyna Kałużna, Beata Patrycja Klary, Marika Krajniewska, Ryszard Lenc, Maciej Libich, Krzysztof Maciejewski, Miłka O. Malzahn, Jarosław Maślanek, Piotr Michałowski, Dariusz Muszer, Anna Nasiłowska, Maria Nowakowska-Majcher, Klaudia Pieszczoch, Marek Pogorzelski, Paweł Przywara, Barbara Sadurska, Wojciech Stamm, Elżbieta Stankiewicz-Daleszyńska, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz, Andrzej Turczyński, Henryk Waniek, Marta Zelwan
Ocena 8,3
2020. Antologi... Andrzej Ballo, Jace...
Okładka książki Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy Robert Adamczak, Tomasz Konrad Augustyniak, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Marcin Baran, Mariusz Baryła, Paweł Berkowski, Miłosz Biedrzycki, Danuta Błaszak, Juliusz Erazm Bolek, Wojciech Bonowicz, Marzena Broda, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz, Dariusz Bugalski, Sławomir Burszewski, Zbigniew Chojnowski, Krzysztof Ćwikliński, Maria Cyranowicz, Jacek Hans Dachtera, Stanisław Dłuski, Jacek Dobrzyniecki, Cezary Domarus, Mirosław Drabczyk, Paweł Dunin-Wąsowicz, Roman Dziadkiewicz, Mirosław Dzień, Dariusz Eckert, Jakub Ekier, Paweł Filas, Darek Foks, Piotr Gociek, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Agnieszka Herman, Roman Honet, Tomasz Hrynacz, Piotr Jasek, Krzysztof Jaworski, Michał Kaczyński, Szymon Kantorski, Marek Karcerowicz, Jacek Katos Katarzyński, Grzegorz Kaźmierczak, Marzanna Bogumiła Kielar, Marian Kisiel, Jarosław Klejnocki, Arek Kobus, Krzysztof Koehler, Paweł Konnak, Bogusław Kopiec, Monika Kopiec, Marcin Kornak, Wojciech Koronkiewicz, Janusz Koryl, Adrianna Kowalska, Wojtek Kozak, Artur Kozdrowski, Robert Krajewski, Artur Krasicki, Wojciech Kuczok, Norbert Kulesza, Dariusz Łukaszewski, Tomasz Majeran, Bartłomiej Majzel, Kazik Malinowski, Karol Maliszewski, Paweł Marcinkiewicz, Sławomir Matusz, 
Paweł Paulus Mazur, Maciej Mazurek, Maciej Melecki, Yewhen Michnowsky, Grzegorz Midak, Robert Mielhorski, Jarosław Mikołajewski, Zbigniew Milewski, Bartosz Muszyński, Marcin Niemojewski, Andrzej Niewiadomski, Lesław Nowara, Grzegorz Olszański, Piotr Pawlak, Robert Pawlak, Tadeusz Pióro, Maciej Pisuk, Anna Piwkowska, Wojciech Płocharski, Jacek Podsiadło, Andrzej Stefan Rodys, Rafał Rżany, Zbigniew Sajnóg, Marcin Sendecki, Inga Sieprawska, Jacek Sierpiński, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka, Jan Sobczak, Ewa Sonnenberg, Dariusz Sośnicki, Wojciech Stamm, Andrzej Stasiuk, Muniek Staszczyk, Dariusz Suska, Jarek Suszek, Krzysztof Świerkosz, Marcin Świetlicki, Piotr Szewc, Artur Szlosarek, Przemysław Szubartowicz, Paweł Szwed, Mirosław Tarasewicz, Robert Tekieli, Tomasz Titkow, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Tokarski, Wojciech Wencel, Marcin Wieczorek, Adam Wiedemann, Wojciech Wilczyk, Jakub Winiarski, Grzegorz Wróblewski, Filip Zawada, Marek Zgaiński, Ewa Zielińska, Sławomir Żuberek
Ocena 7,2
Macie swoich p... Robert Adamczak, To...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
103 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
148
128

Na półkach:

Klimatyczna okładka przyciąga wzrok i od razu zapowiada pewne szczegóły. Poznań, zima, panowie w melonikach. „Doktor Jeremias” to powieść ze wszech miar godna polecenia, choć myślę, że nie jest typowym kryminałem i nie każdemu wielbicielowi gatunku może przypaść do gustu.
Późna jesień 1913 roku. W Posen, na Wasserstrasse zamordowano młodą dziewczynę, Janinę Pokrywkę. W toku śledztwa okaże się, że była cichą i pracowitą krawcową. Kto tak straszliwie zmaltretował jej twarz i niczym wybitny chirurg usunął wątrobę? Ze strony poznańskiej Kripo śledztwo prowadzi Heinrich Windelbrand. Korzysta jednak z pomocy nieformalnych konsultantów, doktórów Anzelma Schoena i Sigmunda Jeremiasa. Ci dwaj w pewnym momencie pokuszą się o prowadzenie własnej pracy detektywistycznej. Czy idące dwutorowo postępowanie przyniesie skutki i mordercy Janiny Pokrywki zostaną odnalezieni i osądzeni? W świecie, gdzie bogaci zawsze unikają kary, a na biednych spadają obciążające zeznania, w świecie, w którym istnieje podział na Polaków i Niemców, w końcu w świecie, w którym czuć już zbliżającą się wielkimi krokami wojnę… nic nie jest pewne.
Bohaterowie powieści są bardzo dobrze stworzeni i opisani. Ich rys charakterologiczny jest głęboki, świetnie dopasowany do czasów, w których postaciom przyszło żyć. Od razu zapadają w pamięć i czytelnik nie ma żadnego problemu, by ich od siebie odróżnić, mimo że jest ich sporo. Dlaczego jednak to Sigmund Jeremias stał się bohaterem tytułowym tej historii, nie potrafię odpowiedzieć. Owszem, jest postacią kluczową, ale w niczym nie ustępują mu Anzelm czy Windelbrand. Być może Autorzy uznali, że doktor Jeremias brzmi lepiej niż doktor Schoen. Kto wie…
Intryga, która w pierwszej chwili może wydawać się zwyczajną zbrodnią na młodej dziewczynie, okazuje się, oczywiście, znacznie bardziej złożona. Czy rozwiązanie kryminalnej zagadki zaskakuje? Trochę tak, więcej jednak czerpałam radości z poznawania etapów tego nietuzinkowego śledztwa, niż z samego rozwiązania. Tyle nachodzących na siebie wątków, tyle postaci, które już już zdawały się być winnymi zbrodni, by okazać się co najwyżej średnio ważnymi pomocnikami przy jej ukrywaniu.
Akcja toczy się płynnie, choć nie oczekujcie jakichś wartkich odnóg Amazonki. To nasza poznańska Warta – płynie i porywa, ale potrafi też stanąć w miejscu skuta lodem i zasypana śnieżnymi zaspami. Najczęstszymi „przerywnikami” dla akcji są dialogi i monologi bohaterów. Sporo ich, polecam zatem osobom, które uwielbiają książki z dużą ilością dialogów. O czym rozmawiają? O istocie zbrodni, o psychologii i filozofii, w końcu o sytuacji, którą widzą na co dzień – ciągłej i nieustannej walce Niemców i Polaków. Główni bohaterowie są Niemcami, czytelnik ogląda więc Poznań i Polaków oczami zaborców. Ciekawa to perspektywa i raczej w polskiej literaturze niespotykana. Warto się z nią zapoznać.
Dygresje w rozmowach, ale również przejścia akcji na boczne tory są o tyle fascynujące, co ukazujące szerszy obraz opisywanego świata. Bo „Doktor Jeremias” to nie tylko kryminał z Poznaniem w tle – to barwny portret tego miasta i jego mieszkańców w przededniu wielkiej wojny, z której nieubłaganego wybuchu wszyscy powoli zdają sobie sprawę.

Całą recenzję można przeczytać na Dune Fairytales pod adresem: http://dune-fairytales.blogspot.com/

Klimatyczna okładka przyciąga wzrok i od razu zapowiada pewne szczegóły. Poznań, zima, panowie w melonikach. „Doktor Jeremias” to powieść ze wszech miar godna polecenia, choć myślę, że nie jest typowym kryminałem i nie każdemu wielbicielowi gatunku może przypaść do gustu.
Późna jesień 1913 roku. W Posen, na Wasserstrasse zamordowano młodą dziewczynę, Janinę Pokrywkę. W toku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    126
  • Chcę przeczytać
    75
  • Posiadam
    56
  • Ulubione
    4
  • Literatura polska
    4
  • Przeczytane w 2012
    3
  • Papier
    2
  • Pożyczone
    2
  • 2014
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Doktor Jeremias


Podobne książki

Przeczytaj także