Czarna Matka

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-267-0
literatura faktu

Włodek Wolek jest typowym polskim nieudacznikiem. Jego życie to seria przykrych doświadczeń - nieudane próby współżycia seksualnego, powierzchowne zaangażowanie w antykomunizm, wczesne małżeństwo z musu, emigracja polityczno-zarobkowa i udział w „trzecioobiegowych” projektach artystycznych. Z takim życiorysem trudno zostać bohaterem narodowego eposu. Powieść Stamma jest swobodnym zapisem nietrwałej pamięci. Szaleństwo rzeczywistości przekłada się tu na szaleństwo formy. Nawiązująca do podziemnego nurtu polskiej literatury, opowiadająca m.in. o początkach gdańskiego Totartu, Czarna Matka wpisuje się w tradycję sowizdrzalską, wplecione w tekst fragmenty poetyckie przypominają z kolei o „brulionowych” początkach autora. Odnajdziemy w książce także charakterystyczny dla Stamma absurdalny humor oraz przemyślenia groteskowo naśladujące akademickie dyskursy. Gry stylistyczne, anegdotyczność i gawędziarstwo, pojawiające się obok niemal reporterskiego opisu, tworzą niezwykłą relację z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Polsce.

ciociasamozloeluta | 2014-06-07

. Opis z okladki szczerze mnie zainteresowal. O autorze, zapis wszedzie mowiacy o mlodym, wybitnym bacznym obserwatorze zycia ludzi. Poczatek calkiem dobry. Jednak z kazda strona Wlodek Wolek tak miesza, ze z szalenstwa rzeczywistosci, ktora miala byc szalenstwem formy. Eh, ciocia szalona, ze to wziela w swe rece. Cieszylam sie na relacje z lat osiemdziesiatych i dziewiecdziesiatych. Na absurdalny humor, anegdoty, gawede cokolwiek. Dostalam niestrawna repete. O co autorowi chodzilo? Tego nie wiemy?

kosterz | 2013-11-05

Tragikomiczne losy Włodzimierza Wolka, który nie może się odnaleźć w świecie rozwalonym przez stan wojenny, a także w świecie metamorficznym, w którym Solidarność w fazie zapłodnienia zwiastuje nieśmiałe początki przemian ustrojowych. Włodek Wolek, typowy polski nieudacznik, choć nie maruder, dorasta i tym samym niejako podejmuje pierwsze ważne decyzje odnośnie swojej kariery zawodowej, swoich ról społecznych jako mąż i ojciec. Włodek to taki mentalny Ojciec Pio, myślę, że jest go trochę we mnie, trochę w moich przyjaciołach. "Czarna matka" to przede wszystkim prześmiewczy portret społeczeństwa dorastającego w latach 80. Na plus odważna narracja, w stylu luźnym, gawędziarskim (okładka: sowizdrzalskim); na minus wg mnie zbyt wiele ukrytych aluzji, które mogą zrozumieć tylko ludzie bliscy Stammowi. Zupełnie nie zgadzam się z dwójką osób, wypowiadających się w tym wątku, wszak NIE jest to bynajmniej książka nudna.

Karolina Chwałek | 2010-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Książka zdecydowanie nie dla mnie. Nudna, autor się powtarza, mało tego używa w kółko tych samych zdań. Przemęczyłam się przez kilkanaście pierwszych stron w nadziei że coś się zmieni ale nadzieja matką głupich.

lena | 2013-07-28
Na półkach: Teraz czytam