Pieśni i dramaty patriotyczne i osobiste

Seria: Seria Piętnastka
Wydawnictwo: FORMA
poezja
gumiak

Dzieło Wojciecha Stamma to zbiór różnorodnych i często niemożliwych do sklasyfikowania genealogicznego tekstów, które polemizując z ustanowionymi wzorcami moralności, odwołują się do tekstów klasycznych, jak Dziady Mickiewicza czy struktury z modlitw chrześcijańskich i charakterystycznych toposów. Stamm, ze specyficznym poczuciem humoru, konstruuje obraz dramatu jednostki w sztucznie ustrukturyzowanym społeczeństwie – występując przy tym przeciwko modernizmowi, co jest charakterystyczne dla pisarza związanego z „bruLionem”. Z drugiej strony, z przerażeniem obserwujemy jak to społeczeństwo, z wykształconymi w sobie wartościami, rozmywa się w scyfryzowanym kuble świata. Stammowska wizja małej apokalipsy nie jest patetyczna, bo cóż patetycznego może być w samolocie przeszywającym wieżowiec.
Krzysztof Lichtblau

źródło opisu: http://www.wforma.eu/piesni-i-dramaty-patriotyczne-i-osobiste.html

źródło okładki: http://www.wforma.eu/piesni-i-dramaty-patriotyczne-i-osobiste.html

Jarema Piekutowski | 2017-05-06

Kompletny odlot. Stary, "totartowski" humor miesza się z głęboką refleksją - o narodzie, przodkach, geopolityce, Absolucie, i jeszcze nie wiadomo czym.

AnnaSikorska | 2017-04-30

Stylistyka ocierająca się o „Dziady” Mickiewicza oraz teksty modlitw, ale idąca w kierunku mistycyzmu Słowackiego, zacierania i przeinaczania znaczeń, które wynikają ze swobodnej zabawy słowem mającej uświadomić sztucznie nadane sensy i łatwość ich modyfikacji. Teksty swoim humorem i dystansem przypominają kabaretowe rymowanki, które z jednej strony mają bawić, zaspokajać najniższe potrzeby kulturalne, z drugiej strony skłaniają do przemyśleń nad sensem życia i miejscem jednostki w społeczeństwie rządzącym się prawami, które uważa za „naturalne”. Burząc sakralne spojrzenia na pewne aspekty naszego życia podnosi do miana sacrum to, co uchodzi za profanem, czego najlepszym przykładem jest tekst „Kto wymyślił żarówkę? Oświetlając publiczność… czyli przejażdżka bosko szybką maszyną – esej poetycki”:
Henry ford Amerykanin pochodzący z irlanzkiej rodziny – on to dla nas ludzi stworzył w stodole taśmę produkcyjną, eksperymentując w stodole opierając się na badaniach Taylora, który...