rozwiń zwiń

Kubuś Puchatek i filozofowie

Okładka książki Kubuś Puchatek i filozofowie
John Tyerman Williams Wydawnictwo: filozofia, etyka
178 str. 2 godz. 58 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Pooh and the philosophers
Wydawnictwo:
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Data 1. wydania:
1997-01-01
Liczba stron:
178
Czas czytania
2 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8371203497
Tłumacz:
Rafał T. Prinke
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
54 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
475
145

Na półkach:

A teraz będziemy udowadniać, że wszystkie systemy i poglądy filozoficzne były i są zaledwie przypisem do przygód Kubusia Puchatka.
Posłużenie się parafrazą słów mistrza Whiteheada idealnie opisuje treść książki. Problem w tym, że Whitehead mówił o Platonie (co na upartego można uznać za prawdę objawioną, gdyż cała współczesna filozofia powstała po jego śmierci) a Williams pisze o Kubusiu Puchatku stworzonym w 1926 roku.
Do sięgnięcia po tę książkę przekonały mnie tytuł, okładka i tematyka. Pomyślałam: może przeżyję oświecenie po jej przeczytaniu, zrozumiem co autor traktatów filozoficznych miał na myśli, zapoznam się z ciekawymi porównaniami, anegdotkami czy nie wiadomo czym jeszcze. Poza tym jestem fanką Kubusia Puchatka :)
Po lekturze mogę powiedzieć, że jest to w miarę spójny wykład filozofii, nieco okrojony, prawdę mówiąc niebezpiecznie spłycony. Trudno mówić o porządnym kursie poglądów mając w rękach pozycję podobną bardziej do broszury niż podręcznika. Moim zdaniem autor porwał się z motyką na słońce próbując zawrzeć tak długi okres czasu na tak niewielkiej liczbie stron.
Kubusia Puchatka i filozofów otworzyłam z nadzieją na lepsze jutro, lecz niestety nad moimi zwojami mózgowymi nadal unosiła się gęsta mgła. Jak mało z niej zapamiętałam okazało się dopiero na wykładach z historii filozofii. Muszę powiedzieć, że często wywód był zupełnie nieczytelny i co gorsza nie bardzo widziałam związek z treścią powieści A. A. Milne.
Jeśli o chodzi o wady to wspomnę jeszcze o tym, że trochę naciągane jest udowadnianie, że całość historii o Kubusiu Puchatku jest wykładem filozoficznym a sam bohater wielkim myślicielem. Jest w tym trochę racji, ale to nie powód, aby od razu generalizować i przeciągać to odkrycie na każdy znaczący fragment Kubusia Puchatka i Chatki Puchatka.
Z dobrych stron pragnę wymienić prowadzenie narracji, nawet jeśli trudno zrozumieć o co chodzi to chociaż miło się czyta. Można odnieść wrażenie bezpośredniego kontaktu z autorem. Książka jest po prostu ładnie napisana.
Mimo, że szału i rewelacji nie było to zawsze doceniam pracę jaką autor musiał włożyć w stworzenie swojego dzieła. Zwłaszcza jeśli jest to filozofia. Żeby pokusić się na porównanie Platona, Kartezjusza i Hegla, Kanta, Nietschego oraz Comta z Misiem o bardzo małym rozumku trzema mieć wiedzę i sporo odwagi :)
Nie wiem komu polecać, może tym, który nie mają ambicji bycia naczelnymi filozofami kraju a lubią Puchatka i chcieliby urozmaicić sobie popołudniową porą picie herbaty.

A teraz będziemy udowadniać, że wszystkie systemy i poglądy filozoficzne były i są zaledwie przypisem do przygód Kubusia Puchatka.
Posłużenie się parafrazą słów mistrza Whiteheada idealnie opisuje treść książki. Problem w tym, że Whitehead mówił o Platonie (co na upartego można uznać za prawdę objawioną, gdyż cała współczesna filozofia powstała po jego śmierci) a Williams...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    93
  • Chcę przeczytać
    49
  • Posiadam
    24
  • Filozofia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura brytyjska
    1
  • Biblioteka domowa
    1
  • Ulubione
    1
  • Kurkowa
    1
  • Kolejka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kubuś Puchatek i filozofowie


Podobne książki

Przeczytaj także