Ucho na świat

Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
Róża_Bzowa

Jaki dźwięk czyni Krzysztofa Hołowczyca absolutnie szczęśliwym? Dlaczego Kraków brzmi niebezpiecznie dla Czesława Mozila? Gdzie Martyna Wojciechowska usłyszała najpotworniejsze hałasy? Jaka muzyka pomagała Jaśkowi Meli w zdobywaniu biegunów? Jakie dźwięki potrafi wydobyć z każdego przedmiotu muzyczny czarodziej Joszko Broda? Co zafascynowało Wojciecha Manna w londyńskim metrze? Czym są kukabary, które Marek Niedźwiecki słyszał w australijskich miastach? I dlaczego Jerzy Stuhr cierpi we Florencji na chorobę Stendhala?

Katarzyna Skawska i Krzysztof Świdrak, którzy w książce Świat w zasięgu nosa „obwąchiwali” różne zakątki ziemi, tym razem postanowili nadstawić uszu i dowiedzieć się od 16 słynnych osób, co można usłyszeć, podróżując po świecie, i czy wszystko da się opisać za pomocą dźwięków. Zadbali także o naukową podbudowę swojej publikacji: wywiady przeplatane są fragmentami wypowiedzi ekspertów – fizyka, specjalistki od kultury Afryki i historyka sztuki z Muzeum Azji i Pacyfiku.

Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie – podróżni dziennikarze, dziennikarscy podróżnicy. Zaczynają podróż tam, gdzie inni kończą. Na wyprawy zawsze zabierają ze sobą dwa ulubione przewodniki: wyobraźnię i zmysły. Wielbiciele szczęścia w każdej postaci.

anika | 2014-10-15

Książkowa podróż w świat dźwięków? Czemu nie.

Najlepiej razem z Katarzyną i Krzysztofem Świdrakami, którzy w swojej książce „Ucho na świat” razem ze swoimi rozmówcami (Jasiek Mela, Leszek Cichy, Mika Urbaniak, Czesław Mozil, Bogusław Kaczyński, Wojciech Mann, Jerzy Stuhr, Martyna Wojciechowska, Hirek Wrona, Krzysztof Hołowczyc, Michał Olszański, Joszko Broda, Maria Pomianowska, Elżbieta Zapendowska, Jarosław Kret, Marek Niedźwiecki) „obsłuchali” świat. Czytając wywiady dowiemy się jak brzmi życzliwość, czy można grać na kamieniach, jak zaznacza swą obecność opos, gdzie można usłyszeć swego Anioła Stróża czy na czym polega tajemnica dźwięku nieprzejawionego.

Marzenia | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Książkę tworzą wywiady z 16 -stoma znanymi osobami o dźwiękach, muzyce miast, burzy, deszczu dudniącym o parapet, burzy, ciszy Taigi, jeziora Bajkał itd. Pomysł ciekawy, jednak treść raczej przeciętna. Pytania trochę toporne jak na rozmowę o indywidualizmie postrzegania świata. Zachwyciła mnie wypowiedź Bogusława Kaczyńskiego o ciszy. Ps. W tekst wstawione naukowe komentarze: fizyka i antropologa kultury- ciekawe.

"Ucho na świat" to zgrupowane wywiady z postaciami, które niekoniecznie żyją z muzyki. Pomysł Katarzyny i Krzysztofa Świdraków, by stworzyć dźwiękową widokówkę ze świata w postaci rozmów z podróżnikami, muzykami, sportowcem, aktorem czy dziennikarzami uważam za dość ciekawy. Książka ta tym samym otwiera nam oczy na kilka spraw. Niby rozmówcy zwracają uwagę na oczywistości, ale tak naprawdę nie wszyscy mamy czas, aby się nad tym dogłębnie zastanowić. "Ucho na świat" daje nam właśnie taką szansę.

Autorzy z całą pewnością chcieli czytelnikom przedstawić świat dźwięków jak najbardziej rzetelnie. Czasem jednak gorliwość może się okazać niezbyt dobrą sprawą. "Ucho na świat" to nie tylko zebranie światów widzianych oczyma Martyny Wojciechowskiej, Jerzego Stuhra, Czesława Mozila czy wspomnianego wyżej Krzysztofa Hołowczyca. To także krótkie informacje przekazywane "ustami" fizyka, antropologa kulturowego i historyka sztuki, powplatane między rozmowy. Nie powiem, znajduje się tutaj parę...

szimus | 2011-10-03
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2011

Czy możliwa jest książka z wywiadami, gdzie prowadzący są tak strasznie irytujący, że aż chce się ją odłożyć po pierwszych stronach? Ta jest tego doskonałym przykładem. Widocznie irytujący autorzy nie są w stanie zagłuszyć bardzo ciekawych gości. A może wręcz katalizują tą ciekawość? Czyli jednak nie są takimi złymi pytającymi?

asiek | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Sam pomysł stworzenia tak dźwięcznej książki jest naprawdę świetny, doceniam też bardzo ciekawe wypowiedzi rozmówców. To swoisty przewodnik po różnych kulturach połączony z inspirującymi rozważaniami o dźwiękach, ciszy i muzyce. Niemniej jednak trzeba przyznać że poziom zadawanych pytań, ich powtarzanie się i niepotrzebne wtrącenia bywają irytujące. Na plus oceniam z kolei bardzo ładne, od razu przyciągające uwagę wydanie ze zdjęciami dodającymi klimatu.

Aga | 2012-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Ciekawy pomysł temat książki-przewodnika - podróż śladem dźwięków wszechogarniającego nas świata. Każdy rozdział tworzony dzięki wspomnieniom sławnych ludzi (lecz nie celebrytów) i ich wrażliwości na codzienną muzykalność wielkich miast, wiosek, natury. Rzecz ciekawa, wpływająca na wyobraźnię. Jednakże jakość wywiadu, a raczej stawianych pytań jest beznadziejna. Jakiś niespójny, na poziomie pytań stawianych przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, całkiem nie potrzebne wstawki autorów - dumam, że w celu podtrzymania rozmowy - kompletnie nieudane... Bardzo psuły mi radość podróżowania wraz z bohaterami, stąd tak niska ocena.

Aqnieszka | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012

Opowieści znanych o ich dźwiękowych wrażeniach z podróży okraszone ciekawostkami na temat dźwięków i instrumentów. Na szczególną uwagę zasługuje to, co mówi Joszko Broda o edukacji muzycznej - a właściwie jej braku, a także australijskie opowieści Marka Niedźwieckiego. Ciekawie o tym, czego była nausznym świadkiem, opowiada również Elżbieta Zapendowska. A gdyby w szkole o fizyce opowiadano mi w taki sposób jak pan Jan Gaj pisze o dźwiękach z perspektywy nauki, pewnie miałabym bardzo dobre oceny.

vexlubo | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

zaciekawiła ze względu na rozmówców

rozumiem pomysł na książkę
ale mi zupełnie nie podeszła
nawet przy tak znakomitych bohaterach

długo ją "męczyłem"

buziaczek197 | 2013-02-22
Przeczytana: luty 2013

Bardzo fajnie czyta się zawarte w tej książce wywiady. Niesamowicie inteligentny i mądry to Bogusław Kaczyński dla tego jedynego wywiadu o dźwiękach, które mu towarzyszą przez całe życie warto przeczytać. Jasiek Mela świetny chłopak opowiada tak, że chciałoby się z nim być i słuchać tych dźwięków. Jerzy Sthur i jego Italia, szum przyrody ... Bardzo fajna książka odskocznia od rzeczywistości i zastanowienie się nie raz przy tek książce jakie dźwięki są wokoło mojej osoby :)

ladyinforest | 2014-08-04

Wywiady przeprowadzane w sposób bardzo męczący. Znudziła mnie ta książka. Treści przekazywane przez podróżników lub osoby po prostu wypowiadające się były bardzo ciekawe, ale według mnie wszystko zepsuły osoby przeprowadzające wywiad. Można odnieść wrażenie, że te osoby nie miały pojęcia o tym o co w ogóle pytały.