Wakacje w Norwegii

Seria: Małe wielkie podróże
Wydawnictwo: National Geographic
Skandynawia, Norwegia
Matacz

To seria książek o podróżach i subiektywnych doświadczeniach autorki, prezentująca świeże spojrzenie na odwiedzane przez nią kraje. Olga Morawska pokazuje miejsca ważne w jej życiu. Poza opisami przygód, są tu także informacje o kraju, miastach, historii, sławnych ludziach, smacznych potrawach oraz zabawnych, i nie tylko, nawykach mieszkańców. Jest to opowieść o Norwegii, kraju, który...

Jest to opowieść o Norwegii, kraju, który odkrywałam wiele razy i na kilka sposobów – z przyjaciółmi, z dziećmi, sama. Oprócz zaprezentowania subiektywnego wyboru tego, co w Norwegii koniecznie trzeba zobaczyć, co warto zjeść i jakie sporty można uprawiać, starałam się także opowiedzieć o historii i kulturze tego kraju.
Lektura książki pozwoli czytelnikom dowiedzieć się, dlaczego Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna z noblowskich nagród przyznawana jest w Norwegii, czy wyprawa na Spitsbergen to trudne wyzwanie logistyczne, czy wszyscy Norwegowie uprawiają narciarstwo biegowe i czy naprawdę jest tam cały czas zimno i mokro.

Norwegia znajduje się na wyciągnięcie ręki. Warto się tam wybrać.

Książka powstała we współpracy z Amabasadą Norwegii w Polsce.

źródło opisu: www.guj.pl

źródło okładki: www.guj.pl

Katarzyna | 2017-05-26
Przeczytana: 2017 rok

Norwegia to bardzo urokliwy, królewski i bogaty kraj (nie tylko ze względu na przelicznik PKB) mający wiele do zaoferowania, zarówno turystom lubiącym odpoczynek jak i tym bardziej aktywnym. Tutaj bogactwo przekłada się przede wszystkim na magiczne i jedyne w swoim rodzaju Fiordy, położone pośród wysokich gór, z malowniczymi wodospadami, wyrastającymi z wody klifami i największymi lodowcami w Europie. Poza tym historyczne, piękne miasta, zabytkowe budowle, doliny z krętymi, wąskimi drogami (samo czytanie przyprawia o zawrót głowy), ośrodki sportowe, z których Norwegia słynie (tysiące kilometrów tras biegowych, skocznie narciarskie), świat Wikingów oraz magiczna Zorza Polarna na północnym krańcu kraju.

W książce znajdziemy dużo ciekawostek historycznych, geograficznych, a także kulturowych i kulinarnych Norwegii, których doświadczyła nasza autorka. Bardzo przyjemny styl pisania i przyjemne dla oka amatorskie zdjęcia.

Dla mnie podróżnik na plus.

książek: 2009
B_ananas | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017

Bardziej pamiętnik czy zapiski z podróży niż przewodnik. Wzbogacony o odrobinę historii, porad praktycznych i zdjęć samej autorki. Książka ciekawa, można spojrzeć na Norwegię oczami kogoś, kto tam był.

imagine97 | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego po tej książce m.in. opisu przygód autorki. Wyszła z tego historia Norwegii, która mnie kompletnie nie interesowała. Można się z niej wiele dowiedzieć, ale tylko jeśli wybieramy się do Skandynawii. Dodatkowo zdjęcia mi się nie podobały, niektóre były rozmazane. Szkoda, dlatego że są one bardzo ważnym uzupełnieniem literatury podróżniczej. Jestem bardzo zawiedziona "Wakacjami w Norwegii". Autorka nie zachęciła mnie by tam pojechać, a było to chyba głównym celem książki. Jedna z gorszych książek jakie czytałam.

Darya | 2015-03-14
Przeczytana: marzec 2015

Oj, średniutko. Niby wszystko opisane jak powinno, autorka nawiązuje do swoich dwóch podróży po kraju, po kolei wszystko opisane, od południa do północy... Ale jakoś tak nudno. Ani żadnych ciekawych anegdot ani nic co by szczególnie wciągnęło. Zdjęcia też takie se. Przynajmniej było krótko.

elfijka | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Książka jest krótka i do przeczytania co najwyżej w półtorej godziny. Męczyłam ją dwa dni, bo jest niezwykle nudna i wszystko mnie od niej odciągało. Zero przygód, kilka ciekawostek historycznych. Suche fakty, sucha relacja: byliśmy TU, było fajnie i pojechaliśmy TAM. Rozczarowała mnie ta pozycja bardzo, bo naprawdę chciałam dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Norwegii. Było tego zdecydowania za mało. Interesująco zrobiło się dopiero na ostatnich pięciu stronach.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: czerwiec 2013

Kiedy mówimy o przewodniku, myślę o świetnych zdjęciach, ciekawych opisach. Kiedy słyszę, że o kraju opowiada, ktoś kto spędził tam trochę czasu, pisze o swoich przygodach, opisuje anegdoty – jestem przekonana, że to pozycja obowiązkowa. Sądziłam, że Morawska zabierze mnie w niepowtarzalną podróż, że odmieni moje zaszufladkowane opinie na temat nudnych przewodników naszpikowanych datami i niezbyt ciekawą historią. Byłam przekonana, że autorka opowie o mieszkańcach, ich przyzwyczajaniach, o różnicach jakie nas dzielą. Nic bardziej mylnego! Rozczarowałam się. W publikacji zamieszczone zostały zdjęcia z prywatnych podróży, słabo wykadrowane, cykane niedbale i bez wcześniejszego ustawienia kompozycji przez fotografującego. Książka bardziej przypomina rodzinny notatnik z podróży, niż przewodnik. Brakuje obiecywanych anegdot, opowieści i osobistych przygód. Za to jest dużo historii spisanej z podręczników geograficznych.

yhcic | 2013-07-20
Przeczytana: 06 lutego 2013

Jak można pisać o Norwegii i trzy czwarte książki poświęcić Oslo? Tragedia...

kkwt | 2013-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2013

Cała książka w moim odczuciu przypomina artykuł na wikipedii, jedynymi osobistymi wstawkami było wspominanie od czasu do czasu o dzieciach autorki, zdjęcia nie zachwycają, także na kolana nie rzuca ani szata graficzna, ani treść...

Nozvoko | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Jest to raczej informator architektoniczno-historyczny, głównie o tym, co i gdzie można zobaczyć. Na odwrocie książki zamieszczono zdanie "Poza opisami przygód są tu także informacje o...". Ja nie znalazłam w książce ani jednego opisu przygody, chyba że chodzi tu o pojedyncze zdania w stylu "Moim synom najbardziej spodobał się" - ale czy to jest opis i czy jest to przygoda?
Książka, w moim odczuciu, bardzo słaba i rozczarowująca. Norwegia opisana w niej jest bez polotu, w sposób niezwykle nudny, w dodatku za pomocą zdań charakterystycznych dla wypracowań szkolnych.
Najciekawszy moment to notka biograficzna Thora Heyerdahla.

gangleona | 2012-11-25

Zawsze bylam zafascynowana Norwegia. Po przeczytaniu tej ksiazki, ten wspanialy kraj stał mi sie jeszcze blizszy. Nie moge sie doczekac kiedy go odwiedze :) Jest tam duzo do zwiedzania, a mentalnosc Norwegow bliska mojej ( ruch na swiezym powietrzu). Cos wspanialego! :)