Ucho na świat

Okładka książki Ucho na świat Katarzyna Świdrak, Krzysztof Świdrak
Okładka książki Ucho na świat
Katarzyna ŚwidrakKrzysztof Świdrak Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Bieguny publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Bieguny
Carta Blanca
2010-09-22
2010-09-22
podróżnictwo podróże ciekawostki turystyka

Okładka książki 13 wspomnień ze stanu wojennego Katarzyna Świdrak, Krzysztof Świdrak
13 wspomnień z... Katarzyna Świdrak,&...

Lekka, sympatyczna pozycja, skłaniająca bysmy dbali o czujność zmysłów podczas podróżowania - zwłaszcza słuchu! :)

Bardzo nierówna i niespójna książka, w której wywiady z dziennikarzami bądź artystami ułożone są przypadkowo. Czytamy dźwiękowe wrażenia z wypraw wysokogórskich Martyny Wojciechowskiej, Jasia Meli , po kilkudziesięciu stronach wracając do Leszka Cichego.Tyle, że sprawozdania są bardzo podobne. To samo wrażenie odniosłam przy wypowiedzi Wojciecha Manna i Miki Urbaniak. Odgłosy Ameryki rozbite po książce.

Tematyka pozostałych wywiadów równie pomieszana. Z życia w dużych miastach, przeskakujemy do polskich wiosek i znów w egzotyczne rejony. Logika osobowości również nie została zachowana.

Co więcej wywiady nie zostały w ciekawy sposób rozplanowane. W każdej rozmowie zadawane są niemal te same pytania. " Czy cisza jest dla Ciebie ważna?", "Czy lubisz ciszę", "Czym są dla Ciebie dźwięki miasta/Afryki etc.?". Mimo różnorodności osobowości, trudno o zupełnie inne odpowiedzi. Dlatego prawie z każdego wywiadu dowiadujemy się, że cisza jest ważna a na świecie mamy " orkiestrę dźwięków". Nuży to...do tego aż chciałoby się pociągnąć o wiele ciekawsze wątki, poruszane przez odpowiadających. W wypowiedziach pojawiają się tzw. refleksyjne prywaty, które są momentalnie ucinane by powrócić do stałej listy pytań. Bardzo chętnie posłuchałabym jak zmieniło się podejście Martyny W. do domowych dźwięków po urodzeniu córeczki. Co czeka Elżbietę Z. w domku za miastem?..

Kolejny minus to przypisy o dźwiękach (totalnie nieadekwatne do tekstu). Czytamy o Kopenhadze, natomiast przypis antropologa badź naukowca, mówi o bębnach w Afryce.

Nie polecam!

Przyjemna książka o podróżach z ciekawymi wywiadami.

Przyjemna książka o podróżach z ciekawymi wywiadami.

zaciekawiła ze względu na rozmówców

rozumiem pomysł na książkę
ale mi zupełnie nie podeszła
nawet przy tak znakomitych bohaterach

długo ją "męczyłem"

zaciekawiła ze względu na rozmówców

rozumiem pomysł na książkę
ale mi zupełnie nie podeszła
nawet przy tak znakomitych bohaterach

długo ją "męczyłem"

Całość zdecydowanie uratował Joszko ;)

Całość zdecydowanie uratował Joszko ;)

Książkowa podróż w świat dźwięków? Czemu nie.

Najlepiej razem z Katarzyną i Krzysztofem Świdrakami, którzy w swojej książce „Ucho na świat” razem ze swoimi rozmówcami (Jasiek Mela, Leszek Cichy, Mika Urbaniak, Czesław Mozil, Bogusław Kaczyński, Wojciech Mann, Jerzy Stuhr, Martyna Wojciechowska, Hirek Wrona, Krzysztof Hołowczyc, Michał Olszański, Joszko Broda, Maria Pomianowska, Elżbieta Zapendowska, Jarosław Kret, Marek Niedźwiecki) „obsłuchali” świat. Czytając wywiady dowiemy się jak brzmi życzliwość, czy można grać na kamieniach, jak zaznacza swą obecność opos, gdzie można usłyszeć swego Anioła Stróża czy na czym polega tajemnica dźwięku nieprzejawionego.

Książkowa podróż w świat dźwięków? Czemu nie.

Wywiady przeprowadzane w sposób bardzo męczący. Znudziła mnie ta książka. Treści przekazywane przez podróżników lub osoby po prostu wypowiadające się były bardzo ciekawe, ale według mnie wszystko zepsuły osoby przeprowadzające wywiad. Można odnieść wrażenie, że te osoby nie miały pojęcia o tym o co w ogóle pytały.

Książkę tworzą wywiady z 16 -stoma znanymi osobami o dźwiękach, muzyce miast, burzy, deszczu dudniącym o parapet, burzy, ciszy Taigi, jeziora Bajkał itd. Pomysł ciekawy, jednak treść raczej przeciętna. Pytania trochę toporne jak na rozmowę o indywidualizmie postrzegania świata. Zachwyciła mnie wypowiedź Bogusława Kaczyńskiego o ciszy. Ps. W tekst wstawione naukowe komentarze: fizyka i antropologa kultury- ciekawe.

"Ucho na świat" to zgrupowane wywiady z postaciami, które niekoniecznie żyją z muzyki. Pomysł Katarzyny i Krzysztofa Świdraków, by stworzyć dźwiękową widokówkę ze świata w postaci rozmów z podróżnikami, muzykami, sportowcem, aktorem czy dziennikarzami uważam za dość ciekawy. Książka ta tym samym otwiera nam oczy na kilka spraw. Niby rozmówcy zwracają uwagę na oczywistości, ale tak naprawdę nie wszyscy mamy czas, aby się nad tym dogłębnie zastanowić. "Ucho na świat" daje nam właśnie taką szansę.

Autorzy z całą pewnością chcieli czytelnikom przedstawić świat dźwięków jak najbardziej rzetelnie. Czasem jednak gorliwość może się okazać niezbyt dobrą sprawą. "Ucho na świat" to nie tylko zebranie światów widzianych oczyma Martyny Wojciechowskiej, Jerzego Stuhra, Czesława Mozila czy wspomnianego wyżej Krzysztofa Hołowczyca. To także krótkie informacje przekazywane "ustami" fizyka, antropologa kulturowego i historyka sztuki, powplatane między rozmowy. Nie powiem, znajduje się tutaj parę ciekawych informacji, ale jako humanistka podstawowe informacje techniczno-dźwiękowe uważam za całkowicie zbędne.

Trudno jednoznacznie ocenić tę pozycję. Same wywiady uważam za mocno nierówne. Powtarzają się te same pytania, odpowiedzi niekiedy są bardzo podobne. Autorzy zupełnie niepotrzebnie stosują irytujące wtrącenia. Poziom niejednego pytania także pozostawia wiele do życzenia, niarzadko przerywano wątek, by zacząć od zupełnie innej strony. Nieco przewrotnie to właśnie dyskusje z najmniej znanymi postaciami są najbardziej interesujące i rzeczowe. Wiele ciekawych anegdot, mocnych przemyśleń i wspaniałych wspomnień. Mimo wszystko bardzo ciekawe doświadczenie czytelnicze.

Bardzo fajnie czyta się zawarte w tej książce wywiady. Niesamowicie inteligentny i mądry to Bogusław Kaczyński dla tego jedynego wywiadu o dźwiękach, które mu towarzyszą przez całe życie warto przeczytać. Jasiek Mela świetny chłopak opowiada tak, że chciałoby się z nim być i słuchać tych dźwięków. Jerzy Sthur i jego Italia, szum przyrody ... Bardzo fajna książka odskocznia od rzeczywistości i zastanowienie się nie raz przy tek książce jakie dźwięki są wokoło mojej osoby :)

• Podróżnicze
  • Bieguny

Dodaj cytat z książki Ucho na świat