Zdradzona rewolucja

Wydawnictwo: Wibet
83-85281-01-0
historia
Błażej

Napisana w 1936 r. krytyczna analiza rozwoju gospodarczego i społecznego ZSRR po dojściu do władzy Stalina. Jedna z najważniejszych prac teoretycznych ruchu trockistowskiego. ostatnia kompletna praca Trockiego, której napisanie planował od czasu wygnania ze Związku Radzieckiego. Tytuł Zdradzona rewolucja nie był dla pracy planowany. Trocki obdarzył ją jedynie podtytułem Czym jest ZSRR i dokąd zmierza. Słynny następnie tytuł powstał w czasie przekładania książki na język francuski. Zasadniczą tezą książki jest uznanie ZSRR za zdegenerowane państwo robotnicze, rządzone przez pasożytniczą biurokratyczną kastę partyjno-państwową. Trocki różnicuje okres rządów Lenina i Stalina, negując jakikolwiek związek między nimi oraz uważa Stalina nie za godną uwagi jednostkę, lecz za zwykłego, przypadkowego wyraziciela interesu biurokracji. Autor książki nie uznaje również biurokracji za nową, zwycięską klasę społeczną, a w prognozach widzi możliwość nowej rewolucji w ZSRR, po której miałby zatriumfować prawdziwy socjalizm. W przeciwnym razie biurokracja radziecka miała w pewnym momencie dojść do wniosku, że o wiele zgodniejsze z jej interesem jest zdemontowanie resztek ustroju opartego na sprawiedliwości społecznej i restauracja kapitalizmu.

Marlena | 2011-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Trocki - współtwórca czerwonego terroru,którego sam stał się ofiarą. Ofiara paradoksu bolszewizmu.
"Zdradzona rewolucja" to krytyczna analiza rozwoju stalinowskiego ZSRR i jedna z najistotniejszych prac trockizmu, nurtu alterantywnego dla stalinizmu. Trocki podkreśla przede wszystkim, jak zdegenerowanym krajem robotniczym jest ZSRR, gdzie rządzi pasożytnicza biurokratyczna kasta partyjno-państwowa. Autor podkreśla również wyraźnie, jak niewiele ma wspólnego bolszewizm ze stalinizmem. Otwarcie krytykuje Stalina i jego system.
Ta pozycja to nie tylko bardzo cenne źródło historyczne, ale również analiza przyczyn późniejszego upadku ZSRR. Przedstawia rzeczywisty dramat terroru w stalinowskim państwie - Trocki to tylko jeden z wielu przykładów człowieka walczącego o nowy system w 1917 roku, który później sam padł jego ofiarą.

bies | 2017-05-21
hanciu | 2016-12-04