Lew Trocki

(Lew Bronstein)

Rewolucjonista rosyjski, jeden z twórców i przywódców ZSRR. Przewodniczący Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego w Piotrogrodzie w czasie rewolucji październikowej, członek Biura Politycznego RKP(b) i WKP(b... Rewolucjonista rosyjski, jeden z twórców i przywódców ZSRR. Przewodniczący Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego w Piotrogrodzie w czasie rewolucji październikowej, członek Biura Politycznego RKP(b) i WKP(b), organizator Armii Czerwonej, komisarz ludowy spraw zagranicznyh, następnie komisarz ludowy wojny i marynarki wojennej w rządzie ZSRR.
Po śmierci Lenina (1924) pozostawał w ostrym konflikcie ze Stalinem na tle walki o sukcesję po Leninie i walki z rozrastającą się w ZSRR biurokracją. Dostrzegał degenerację ideową, do jakiej dochodziło w partii bolszewickiej, upadek wewnątrzpartyjnej dyskusji i rosnącą rozbieżność między ideałami socjalistycznymi a dążeniami wielu członków partii. W 1925 musiał odejść z komisariatu wojny, w 1926 usunięto go z Biura Politycznego, a w 1927 został usunięty z partii. Kilka miesięcy później znalazł się na wygnaniu w Ałma-Acie. Jego zwolennicy i sprzymierzeńcy zostali wydaleni z partii i poddani policyjnym prześladowaniom.
W 1929 został deportowany z ZSRR na podstawie uchwały Biura Politycznego WKP(b) za "działalność kontrrewolucyjną", a w 1932 pozbawiony obywatelstwa ZSRR. Przebywał na emigracji w Turcji, a następnie w Norwegii, Francji i Meksyku. Z zagranicy toczył walkę ze Stalinem. Stworzył Biuletyn Opozycji, jako stałe wydawnictwo relacjonujące i komentujące wydarzenia w ZSRR. Krytykował dyktaturę Stalina jako zdradę ideałów rewolucji i wynaturzenie istoty państwa radzieckiego. W 1938 r. utworzył IV Międzynarodówkę. Przez cały okres emigracyjny był tropiony przez radzieckich agentów. W 1940 r. został zamordowany na rozkaz Stalina w Meksyku.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historia Rewolucji Rosyjskiej
Historia Rewolucji Rosyjskiej
Lew Trocki

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Moje życie
Moje życie
Lew Trocki

6,27 (37 ocen i 6 opinii)
Moje życie
Autor:
Autobiografia Lwa Trockiego, napisana w latach 1929-1930 i opublikowana pierwszy raz w 1930. Przełożona na szereg języków, w tym na polski (wydanie w 1930 nakładem Domu Wydawniczego Bibljon i reprint...
czytelników: 112 | opinie: 6 | ocena: 6,27 (37 głosów)
Moje życie. Próba autobiografii
Moje życie. Próba autobiografii
Lew Trocki

0 (0 ocen i 0 opinii)
Moje życie. Próba autobiografii
Autor:
Reprint z 1930 roku
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Zdradzona rewolucja
Zdradzona rewolucja
Lew Trocki

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Zdradzona rewolucja
Autor:
Zdradzona rewolucja składa się z jedenastu rozdziałów. Trocki kolejno przedstawia osiągnięcia ekonomiczne Związku Radzieckiego, następnie analizuje politykę gospodarczą Stalina oraz okoliczności jego...
czytelników: 42 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
56
90
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (56)

Cytaty tego autora (12)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd