Prawda i mniemania. Studium filozofii Parmenidesa z Elei

Okładka książki Prawda i mniemania. Studium filozofii Parmenidesa z Elei Dariusz Kubok
Okładka książki Prawda i mniemania. Studium filozofii Parmenidesa z Elei
Dariusz Kubok Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego Seria: Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach filozofia, etyka
filozofia, etyka
Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
2004-01-01
2004-01-01
Parmenides filozofia filozofia starożytna
Inne

Okładka książki Podstawy Filozofii dla uczniów i studentów Dariusz Kubok, Andrzej Jan Noras, Krzysztof Wieczorek, Mariusz Wojewoda
Podstawy Filoz... Dariusz Kubok, Andr...
Okładka książki W kręgu filozofii klasycznej Bogdan Dembiński, Janina Gajda-Krynicka, Janusz Jaskóła, Mieczysław Albert Krąpiec OP, Dariusz Kubok
W kręgu filozo... Bogdan Dembiński, J...

„Prawda i mniemania” Dariusza Kuboka to pierwsza w języku polskim (2004) monografia poświęcona filozofii Parmenidesa. Autor na podstawie analizy zachowanych fragmentów parmenidejskiego poematu rekonstruuje jego filozofię, koncentrując się przede wszystkim na zagadnieniach epistemologicznych (dwie parmenidejskie drogi poznania),jako że to one są tutaj całą osią nośną wpływająca na całokształt parmenidejskiego obrazu postrzegania świata.

Wpierw analizuje prolog (wskazując potencjalne inspiracje dziełami Homera i Hezjoda, orfizmem i pitagoreizmem, a nawet szamanizmem – uzasadnia, gdzie egzegeci doszukują się tych nawiązań, zachowując przy tym jednak zdrowy sceptycyzm),później charakteryzuje ścieżkę prawdy (gdzie m.in. analizuje atrybuty parmenidejskiego bytu: niezmienność, niepodzielność itp.),a następnie ścieżkę mniemań (wyjaśnia, na czym polega jej zwodniczość i jaką ma strukturę). W ostatniej części ukazuje, jaki oddźwięk znalazła filozofia Parmenidesa u późniejszych filozofów.

Autor wygłasza dwa ciekawe stanowiska, które warto brać pod uwagę przy interpretowaniu Parmenidesa: 1) Przekonuje, że nie powinno się stawiać znaku równości między myśleniem i bytem. Myślenie wynika z bytu (byt prowadzi do myślenia),ale nie są to synonimy i rzeczy wymienne na siebie. 2) Opowiada się za interpretacją, w myśl której nie należy postrzegać Parmenidesa jako monistę absolutnego: „Parmenides nie twierdzi, że jest tylko jeden byt jako całość wszystkich rzeczy, lecz stwierdza, że prawda (istota, to, czym coś w istocie jest) jest jedna”.

Konstrukcja tej książki różni się od konstrukcji późniejszej książki prof. Mrówki. Tam poemat analizowany jest kawałek po kawałku, zdanie po zdaniu, a tutaj autor przytacza fragmenty tylko wtedy, kiedy są mu potrzebne i kiedy służą jako ilustracje tego, o czym mówi. Dzięki temu wykład jest stosunkowo płynny i zwarty, strona językowa również jest całkiem przyjazna i nieskomplikowana, choć mnogość odwołań do wniosków innych historyków filozofii może niekiedy przytłaczać i wywoływać zniecierpliwienie odbiorcy (zawiera niemało dygresji). Niemniej jest to naprawdę porządna i staranna praca, która wyciska z filozofii Parmenidesa chyba wszystko, co da się wycisnąć.

• Filozofia
  • Filozofia starożytna