Wirus umysłu

Wydawnictwo: TeTa Publishing
Virus of the Mind: The New Science of the Meme
1-896167-03-9
popularnonaukowa

"Wirus umysłu" jest pierwszą wydaną w Polsce popularną książką poświęconą memetyce - kontrowersyjnej dziedzinie nauki, która wyrasta na pograniczu psychologii, biologii, antropologii i nauk kognitywnych. Wiedza ta traktuje o memach - niewidzialnych nośnikach treści kulturowych, które w organizmie społeczeństwa pełnią funkcję analogiczną do DNA w organizmie biologicznym.

gorzka | 2016-06-02

Bardzo ciekawa książka na temat memetyki: nauki powstałej z aliansu psychologii, biologii oraz nauk kognitywnych. Nazwanie „Wirusa umysłu” podręcznikiem byłoby raczej nadużyciem, (bardziej pasuje tu: „wstęp do” lub „przyczynek”) jednakże treść zawarta w lekturze może rzucić zupełnie nowe światło na sposób Waszego myślenia. Chociaż lekko drażniła mnie forma, w jakiej napisano książkę nieco licująca z naukową tematyką(spoufalanie się autora z czytelnikiem czy żarciki) uważam lekturę za godną polecenia i daję jej wysoką ocenę za zawartość. Jeśli czasem macie wrażenie, że otaczająca rzeczywistość, zwłaszcza ta dotycząca informacji, jej jakości i sposobu prezentowania to jakiś obłęd, jeśli macie poczucie, że ktoś Was upycha w schematy, szufladki, do których wcale nie pasujecie (albo nie do końca), jeśli ogólnie źle się czujecie w otaczającym świecie być może książka R. Brodiego jest skierowana do Was. Bardzo ciekawie i prosto przedstawiono w „Wirusie umysłu” sposób wypaczania obrazu...

enhap | 2012-10-27
Przeczytana: 27 lipca 2011

Bardzo dobra publikacja na temat nauki, którą znają wszyscy... ale nie od tej strony. Połączenie biologii i psychologii społecznej, bardziej po prostu brakujący element. Na przykład - dlaczego ludzi najbardziej interesują informacje wywołujące strach. Także dość fajnie opisany model dalszej "podróży" danej informacji, oraz ciekawa koncepcja autonomii jej najważniejszych fragmentów (memów).

Berserker | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Jak dla mnie bardzo dobry wstęp do zagadnienia memów i ich (roz)pozna(wa)nia i całkiem niezły skrótowy opis biologii/psychologii ewolucyjnej (choć z racji innego celu uogólniony i niepełny - jak na tak małą objętość tekstu to naprawdę świetny). Podobają mi się motyw z rozpoznawaniem potencjalnej infekcji wirusami umysłu.
Za to trochę słabiej przy wyborze memów, które powinieneś wyznawać - jeśli liczysz na gotowe rozwiązanie tego problemu podane na tacy to się rozczarujesz :) - trzeba wybierać samodzielnie (jak dla mnie to plus).

| 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Celem tej książki jest popularyzacja memetyki, wyjaśnienie czytelnikowi na czym polega ta nowa nauka i do czego może nam się przydać. Kilkakrotnie w tekście pojawia się obietnica, że zdobyta dzięki lekturze wiedza pozwoli na pozbycie się z umysłu wirusów i świadome wybieranie memów, które chcą podstępem się do niego dostać. Jest to taki jakby program antywirusowy dla umysłu, szczepionka uodparniająca na taktyki ekspansywnych memów (poświęcono im osobny rozdział). Główną metodą badawczą jest tropienie i identyfikowanie memów, z którymi na co dzień mamy kontakt. Autor obszernie wyjaśnia jakie czynniki decydują o przetrwaniu (sile) memu. Dowiadujemy się, dzięki czemu niektóre idee tak dobrze zadomowiły się w naszych umysłach, a inne bardzo szybko zostały zapomniane. Wprowadza również kilka pojęć z nauk bliskich memetyce, tj. genetyki (mem jest kulturowym ekwiwalentem genu) i psychologii ewolucyjnej. Wywód jest klarowny i uporządkowany. Autor ciekawie wyłożył temat na przykładach...

Cszysiek | 2012-02-05

Książka...raczej pomagająca nabrać dystansu (do 'wszystkiego') niż rzeczywiście przekonująca do memetyki. Radzę uzupełnić lekturą np. Malinowskiego - jego teorią kultury. Nie mniej zacząć można.

tomnyk | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaatakuje nas wirus umysłu?
Autor: Tomasz Nykiel

Przedmiotem recenzji jest książka „Wirus umysłu”, której autorem jest Richard Brodie, przekład na język polski, Piotr Turski. Celem publikacji jest przybliżenie czytelnikowi memetymki, teorii naukowej dotyczącej ewolucji kulturowej, której założeniem jest istnienie memów jako najmniejszej jednostki informacji kulturowej. Mem jest odpowiednikiem genu znanego z ewolucji biologicznej, jednak w ucięciu ewolucji kulturowej. Po raz pierwszy termin mem (ang. meme) został wprowadzony przez biologa Richarda Dawkinsa w książce „Samolubny gen”. Dawkins określał mem jako replikator kulturowy. Do tej pory pojawiały się również inne określenia i terminy nazywające to zjawisko, takie jak np. kulturgeny.

Richard Brodie autor „Wirusa umysłu” jest byłym pracownikiem Microsoftu i zastępcą Billa Gatesa, aktualnie jest prezesem spółki Brodie Technology Group, zajmującej się przygotowywaniem oprogramowania na indywidualne zamówienie.

Wracając do...

azazel92 | 2016-07-17