Poza mózg. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii

Tłumaczenie: Ilona Szewczyk
Wydawnictwo: A
Beyond The Brain
978-83-89978-30-1
zdrowie, medycyna
Ag2S

Poza mózg. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii Stanislava Grofa przedstawia nowy model umysłu ludzkiego, rzucając wyzwanie teoriom, które traktują mózg jako neurofizjologiczną całość. Książka stanowi podsumowanie trzydziestu lat badań autora nad odmiennymi stanami świadomości, w wywoływaniu których posługiwał się on m.in. psychodelikami, w tym LSD. Badania te wydobyły na jaw istnienie czterech poziomów świadomości, z których dwa - perinatalny i transpersonalny - odgrywają szczególną rolę. Ten pierwszy jest związany z doświadczeniami narodzin i śmierci, drugi zaś odnosi się do świadomości poza ograniczeniami czasu i przestrzeni. Według Grofa rozumienie tych dwóch wymiarów świadomości wpływa w fundamentalny sposób na to, jak rozumiemy kategorie zdrowia i choroby psychicznej. Całość jego poglądów wyznacza nowy paradygmat świadomości. Poza mózg jest pierwszą książką tego autora wydaną w Polsce.

vniafla | 2014-06-13

Bardzo ważna książka, trzeba do niej dojrzeć. Pozwoliła mi zrozumieć wiele kwesti nad którymi nigdy się nie zastanawiałem albo ,które traktowałem z góry powierzchownie jako zabobony, bzdury i tandetne opowiastki.

Almaree | 2012-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 stycznia 2012

po przeczytaniu tej książki nagle wszystko.. ale to wszystko wydaje się tak bardzo powierzchowne. kiedy wiele pytań znalazło swoje odpowiedzi czas na ciszę.. ciszę przed burzą?

Yulunga | 2011-12-18

Ważna pozycja w rozwoju myśli psychologicznej. Nie należy do literatury lekkiej. Pozycja wymagająca skupienia.

Michał Kownacki | 2017-02-20

Nawet ciekawa teoria matryc perinatalnych, interesująca interpretacja wizji psychodelicznych i momentami całkiem niezła polemika z Freudem. Więcej plusów jednak nie dostrzegam. Grof wierzy w wiele głupot, które propaguje w tej książce. Nieznane są mu podstawowe błędy poznawcze, a wiele swych domysłów buduje na anegdotkach. Jednak co najgorsze - ta pozycja jest niemiłosiernie przegadana. Cały pierwszy rozdział, zajmujący prawie 1/4 książki, można zamknąć w jednym zdaniu - "Paradygmat newtonowsko-kartezjański nie jest wystarczający aby całościowo opisać świat". Też mi odkrycie. Arogancja i ignorancja bijąca z takiego wstępu nie zachęca do czytania dalej. Kolejne rozdziały nie są aż tak tragiczne, lecz wciąż wiele im brakuje do przyjemnej i treściwej lektury. Jeśli już ktoś koniecznie chce wydać swój czas na czytanie tej książki, szczerze polecam pominąć pierwsze ~70 stron.

irzyk | 2014-06-30
Przeczytana: 13 czerwca 2014

na półce. Pierwsza moja ksiązka która otworzyła mi oczy i wprowadza mnie w nowy świat.

SensualFiction | 2012-09-07

Trudno jest oceniać tę książkę w podstawowych kryteriach oceny powieści, bo jest to książka fachowa na temat ludzkiej psychiki i tez dotyczących pochodzenia lęków i fobii oraz ukazująca możliwe drogi terapii niewykluczające zażywania LSD.

juliakook | 2017-02-12

kiedyś zafascynowana, teraz patrzę z dystansem

ale cieszę się, że było mi dane poznać Grofa

kwiatekemil | 2014-06-13
Przeczytana: kwiecień 2014

Fakt że książka nie należy do najlżejszych ale w sumie to nie taka jej rola. Dobra dla osób wymagających które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ludzkiego umysłu i doświadczeń poza zmysłowych.

-----------------
Najlepsza [url=http://www.centrumprestige.pl/] hurtownia kosmetyków[/url]

Mateusz | 2015-08-31

Trudna książka, chwilami dość ścisły język. Polecam chcącym pogodzić temat ludzkiej psychiki z podejściem naukowym.

trzeplazielona | 2012-09-27

dla pasjonatów psychologi transpersonalnej