Słońce moim sercem

Tłumaczenie: Paweł Listwan
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Sun my heart : from mindfulness to insight contemplation
978-83-7554-035-2
buddyzm, zen, wietnam, religia, budda, medytacja
filozofia i etyka
Jakub Szwedo

Przewodnik po praktyce medytacyjnej zen i filozofii buddyzmu, napisany prostym językiem, zarazem z wielką pasją. Autor udowadnia, że medytacja to sposób na życie. Książka stara się nadać medytacji formę adekwatną do sposobu przeżywania odbiorcy. Zalecając konkretne formy medytacji, autor prowadzi czytelnika do odkrywania współzależności każdej żywej istoty oraz podkreśla potrzebę zachowania...

Zalecając konkretne formy medytacji, autor prowadzi czytelnika do odkrywania współzależności każdej żywej istoty oraz podkreśla potrzebę zachowania pełnej świadomości w każdym momencie życia: tylko będąc w pełni obecnym i otwartym na to, co dzieje się tu i teraz, wokół mnie i we mnie, mogę żyć w pełni i pielęgnować żywy, autentyczny kontakt z rzeczywistością, która zawsze przekracza moje wyobrażenia.

Besia | 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Pozornie miła i przyjemna, książka jest jednak na bardzo wysokim poziomie abstrakcji. Filozofia zen w czystej postaci.
Pomimo, że idee buddyzmu, zen i szeroko rozumianych filozofii wschodu nie są mi obce, to jednak przy lekturze tej książki czułam silny sprzeciw. Nie potrafię zanurzyć się całkowicie w świecie bez pojęć, bez kategoryzacji, w świecie w którym jestem tym i jestem wszystkich, w świecie całkowitej współzależności. Jednym słowem nie chcę odrzucać ja, nie uważam tego jedynie za konstrukcję myślową, i nie odrzucam zasady niesprzeczności(chociaż chwilami mam wątpliwości, czy aby faktycznie wszystko jest nią objęte).
Z drugiej strony uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest się zagłębić w lekturę tego typu. Uzyskuje się nieco szersze rozumienie rzeczywistości.
Może też to być drogą do podjęcia ćwiczeń medytacyjnych bez całej tej filozoficznej otoczki.

Bandziorno | 2012-01-11
Na półkach: Przeczytane, Buddyzm
Przeczytana: 11 stycznia 2012

W porównaniu z poprzednimi książkami tego autora, ta wymaga zdecydowanie większego zaangażowania ze strony czytelnika. TNH wchodzi tym razem już na dobre w abstrakcyjne i trudne idee. Pojawia się wyjątkowo dużo powiązań myśli buddyzmu zen ze współczesną fizyką: z ogólną teorią względności, teorią kwantów, nowszymi odkryciami na polu cząstek elementarnych, a nawet teorią strun. Przedstawiona treść jest jak zawsze niezwykle inspirująca i potrafi wywrócić do góry nogami pewne elementy naszego postrzegania świata.
Do fanów TNH: w żadnym wypadku nie pomijać! Pozycja obowiązkowa!

artdeco92 | 2012-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Niekonkretne, spokojne snucie/ kołysanie w zen klimacie - bardzo przyjemne, choć chyba najpierw warto przeczytać "Cud uważności", więcej wtedy zyska się po lekturze "Słońca..."

johnybravo84 | 2010-11-25

Dla szukających inspiracji w buddyźmie

PsychoFun | 2016-12-01
GB85 | 2016-11-21