Dialogi

Wydawnictwo: Agora SA
Lem, dialogi
Adam

Inne wydania

W 1954 r., rok po śmierci Stalina, Stanisław Lem postanowił przybliżyć ludziom perspektywy, jakie otwierała przed społeczeństwem cybernetyka. Było to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, była nauką, która dopiero niedawno powstała. Można było jej użyć do analizy społeczeństwa i jego instytucji i spojrzeć na ówczesny świat z jej perspektywy. Po drugie, w czasie stalinizmu i terroru Sowietów nie miała możliwości rozwoju, była niejako zablokowana przez strażników prawomyślności. Teraz wreszcie miała szanse rozwoju. Lem zaczerpnął formę książki z dialogów George’a Berkeleya, stamtąd też wypożyczył dwóch dyskutantów – nieco naiwnego Hylasa i mądrego Filonousa, mentalnego przewodnika tego pierwszego. Tematy, które podejmują, są wyjątkowo różnorodne. Mówią o przemianach w sferze nauki czy filozofii nauki, o ewolucji świata polityki i świata w ogóle. Znajdziemy tu rozważania dotyczące tożsamości człowieka i perspektyw dotyczących tworzenia sztucznej inteligencji. Bohaterowie zastanawiają się nad tym, na ile da się sztucznie naśladować ludzkie myślenie, aby nie utracić ludzkiej jednostkowości, świadomości i spontaniczności. Wraz z nowinkami technologicznymi pojawił się przecież pomysł, aby powielić ludzką istotę.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

mosadi | 2011-11-22

Bardzo ciekawa lektura, ze względów zarówno filozoficznych, jak i historycznych - Lem pisał "Dialogi" w latach 50-ych ub. wieku, i podczas lektury następuje interesująca konfrontacja myśli Lema ze stanem dzisiejszej wiedzy- informatyki, cybernetyki itp. Nie jest to książka typowa dla S. Lema- nawiązuje do "Dialogów" Berkeleya, i, pośrednio, do "Dialogów" Platona. Jednak sama treść to już klasyczny Lem- gdyż mamy pytania o granicę człowieczeństwa, o istotę życia, o jego sens nawet, oczywiście, oglądane z perspektywy techniki, intelektroniki i własnych rozważań Lema. Nie będę zdradzał więcej. Polecam, dla lubiących rozważania humanistyczne i nie bojących się technicznego żargonu.

Fidel-F2 | 2016-03-13

Lektura trudna, wymaga od czytelnika ciągłego skupienia. Pierwotne dialogi są lżejsze i łatwiejsze w percepcji. Późniejsze aneksy i komentarze to rzecz wyjątkowo wymagająca. Nie będę odkrywał Ameryki opisując treść, można to znaleźć w sieci bez problemu. Dla czytelników beletrystyki pozycja całkowicie zbędna. Warto jednak poznać nawet nie dla kwestii merytorycznych ale by uświadomić sobie wielkość intelektualną umysłu autora. Jeśli ktoś miał wątpliwości co do narzędzia jakie Lem nosił pod kopułką, Dialogi je rozwieją.

Czytałam to będąc bardzo młodą osobą, ale książkę pamiętam. Skłoniła mnie do różnych przemyśleń na tematy tzw. zasadnicze. Chyba znowu po nią sięgnę, żeby to wszystko skonfrontować z obecnymi czasami i moim życiowym doświadczeniem.

Konrad Olejnik | 2015-02-15

Przyznaję się bez bicia, że "Dialogi" mnie przerosły. Taki przeciętny zjadacz chleba jak ja nie może się równać z umysłem Lema.
Konwersacja dwóch filozofów, będących rozmówcami w książce pana Stanisława napisana jest językiem trudnym do zrozumienia dla laików. Wszystko niby jest tłumaczone przez Filonusa nieszczęsnemu Hylasowi, wszystko daje się układać w głowie. Z czasem i trudne słownictwo nie razi.
Niestety po dość prostych początkach, tematyka zbiega się na trudniejsze tematy, wymagające sporo dodatkowej wiedzy, a przede wszystkim chęci do poznawania zagadnień.
Starałem się jak mogłem, ale w pewnym momencie ugrzązłem, zacząłem się łapać na ponownym czytaniu tych samych fragmentów, traciłem wątek.
Doceniam wartość merytoryczną "Dialogów", ale niestety nie jest to lektura dla kogoś zabieganego. Wymaga sporo czasu i niemałego skupienia.
Zamierzam ją podjąć raz jeszcze w nieco spokojniejszym etapie życia, na chwile obecną odstawiam ze skromną oceną.

scylla zło | 2014-07-24

pisałem prace magisterską z powieści lema

Tomasz | 2016-11-14
Szymon | 2016-11-09
padalec | 2016-10-30
Heatcliff | 2016-10-22
Przeczytana: 24 października 2016
dymek | 2016-09-18
Stanisław Lem skończyłby dziś 91 lat

Pisarz, filozof, wizjoner. Pasjonat motoryzacji, koneser marcepanu, chałwy i muzyki klasycznej. Dziś przypada rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego klasyka science fiction.