Dialogi

publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Literackie
2001-01-01
2001-01-01
futorologia cybernetyka prognozy socjologia społeczeństwo

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Isaac Asimov, Edgar Rice Burroughs, Aldous Huxley, Murray Leinster, Jack London, H.P. Lovecraft, Lester del Rey, Olaf Stapledon, Herbert George Wells, Jack Williamson, Alfred Elton van Vogt
Droga Do Scien... Isaac Asimov, Edgar...
Okładka książki Drugie spojrzenie na planetę Ksi Marcin Kowalczyk, Janusz A. Zajdel
Drugie spojrze... Marcin Kowalczyk, J...

Po prostu WOW. Szczęka na podłodze.

Po prostu WOW. Szczęka na podłodze.

Dla mnie osobiście rozczarowująca lektura. Początek dotyczący rozważań nad klonowaniem kapitalny, potem jest już tylko gorzej, środek w większości poświęcony cybernetyce totalnie zniechęca, jeszcze końcówka ratuje nieco sytuację (rozważania polityczno/religijne),jednak 2/3 lektury niestety nieciekawe. Tylko dla "smakoszy" takich całkowicie hipotetycznych rozważań oraz zagorzałych fanów Lema.

Ciekawe rozważania na temat świadomości przykładowo po sklonowaniu... dobre, jak wszystko LEMA !

Początek jest bardzo dobry, ale stopniowo żywy dialog zamienia się w monolog o cybernetyce, czyli reanimowanym trupie XIX wiecznego mechanicyzmu ubranym w nowy elektroniczny żargon.

Śmieszą mnie te opinie o rzekomej "trudności" tej pozycji. Widać nie mieliście jeszcze filozoficznych dialogów w rękach. Spróbujcie się z Berkeleyem, św Anzelmem czy Mikołajem z Kuzy. Dialogi Lema w takim zestawieniu są bardzo przystępne.

Ale najlepiej zrobicie sięgając po Dialogi Platona ;) nie pod względem trudności, a jakości, rzecz jasna.

Dawno nie czytałem tak aktualnej filozofii, której zagadnienia wyprzedziły problemy o kilkadziesiąt lat. Doskonałe ujęcie biotechnologii, AI, informatyki szeroko pojętej. -1 za okazyjne błędy, które jednak nijak nie mogą zaburzyć GENIALNOŚCI przewidywań naszego rodaka. Cudze chwalą, swego nie znają - oto my Polacy.

Najtrudniejsza książka jaką dotychczas przeczytałem. Wymaga od czytelnika pełnego skupienia, bardzo ciężko cię ją czyta ze względu na trudny język autora. Natomiast treść jest fenomenalna. Niesamowita wartość filozoficzna płynie z tej książki. Stanisław Lem tym dziełem pokazał całemu światu jak wielką wiedzę posiadał.

Świetna zabawa we wnioskowanie z często zaskakującą i dowcipną argumentacją - doskonałe, filozoficzne wprawki.

Wyprzedzający swoje czasy

Wyprzedzający swoje czasy

Najtrudniejsza lektura, z jaką miałam do czynienia. Dużo trafnych diagnoz, kilka seksistowskich wstawek

Poddałem się - doceniam Lema za przenikliwość, podejście do tematu i całą masę ciekawych spostrzeżeń. Niemniej składnia zdań wielokrotnie złożonych połączona z językowymi
łamańcami Lema zabijała skutecznie mój entuzjazm zbyt wiele razy.

łamańcami Lema zabijała skutecznie mój entuzjazm zbyt wiele razy.

• Stanisław Lem
  • Eseje