Grzeszni papieże. Dolce vita na dworze watykańskim w średniowieczu i renesansie

Okładka książki Grzeszni papieże. Dolce vita na dworze watykańskim w średniowieczu i renesansie Eric Lacanau, Paolo Luca
Eric LacanauPaolo Luca Wydawnictwo: Uraeus historia
historia
Die sűndigen Päpste. Dolce vita am Hof des Vatikans in Mittelalter und Renaissance
Uraeus
1993-01-01
1993-01-01
83-85732-00-4
Andrzej Olszewski
papież historia papiestwa

Długo zabierałam się za tą ksiażkę... Autorzy ciekawie opisali wybryki "następców św. Piotra"... Ludzie ci, którzy powołali Wielka Inkwizycję, w celu tępienia herezji, sami powinni byli paść ofiarami tej Instytucji... Niegodni byli tronu Piotrowego.

Poza oczywistym antykościelnym (nie mylić z antyreligijnym) przekazem, książka raczej nie wnosi wiele. Zamiast charakteru czasów mamy wycinki zdarzeń nie osadzonych w panującej rzeczywistości i na jej postawie budowanych negatywnych tez i "szoków"
Wielki plus za obszerne historie z dziejów rodziny Borgiów, ale na ten temat można znaleźć osobne publikacje ujmujące je w szerszym kontakście.

Warta przeczytania, obnaża ludzką naturę i hipokryzję, wielka władza i pieniądze praktycznie zawsze robią z ludźmi to samo.

Z pewnością nie jest to literatura wysokich lotów, chociaż napisana na podstawie nie małej wcale bibliografii. Trudno powiedzieć, czy prosty/łatwy/przystępny język tej książki był celem zamierzonym , czy też jest literatura z gatunku historycznego "pomponika". Być może celem autora było zapoznanie czytelnika z tematem w sposób podstawowy i jako "podkład" pod bardziej ambitne dzieła. Jeśli tak, to spełnił autor swój zamiar w stosunku do mnie. Z różnorodnej tematyki (to z pewnością plus książki) wybrałem kilka nazwisk i postaci papieży , których etap życia na Piotrowym Tronie z pewnością mnie zaciekawił i poszukam innych pozycji (bardziej ambitnych) o nich. Sex, pieniądz i trucizna chciałoby się powiedzieć po przeczytaniu i aż trudno uwierzyć, że takie oficjalne wręcz historie wydarzyły się w Rzymie "zaledwie" kilkaset lat temu. Nie jest to "cegła" historyczna opatrzona imionami,miejscami i datami, które mieszają w głowie już na 3 stronie. To łatwa i przystępna literatura , która jednocześnie jest zaletą dla niektórych jak i wadą niewartą wspomnienia dla innych.

Książka przedstawia życie obłudnych papieży i kardynałów w czasach średniowiecza i renesansu. Pełno w niej orgii, rozpusty, zabójstw, intryg i trwonienia watykańskiego majątku.

• Historyczne
  • Popularnonaukowe/historyczne/itp.