Noc tajemnic

2004-03-01
83-241-1514-5
Renata Gołębiowska
Thriller psychologiczny romans

Nazywam się Caitlyn Montgomery i jestem ofiarą losu.
Jedna z bardziej papierowych postaci, jakie dane mi było poznać. Można ją z powodzeniem posadzić na ławce obok Grace Angel. Obie są jakieś rozmemłane i niezaradne życiowo. Powiecie, że to feministyczne. Może trochę. Jednakże nie cierpię kobiet, które odgrywają twardzielki, w rzeczywistości będąc zranionymi księżniczkami poszukującymi namiętnej miłości, delikatnymi niczym kwiat lotosu i cholerny papier ryżowy. Nic mi w życiu nie wychodzi, więc się popłaczę. Policja mnie podejrzewa, więc się popłaczę. Znajdę przystojnego faceta i się w nim z wzajemnością zakocham i... się popłaczę. W przerwach od płaczu będę co drugie słowo używać zwrotów typu "o Jezu", "o Boże", "Matko Boska, Jezu Chryste".
I choć intryga jest skonstruowana całkiem nieźle to irytujący bohaterowie mnie osobiście odebrali radość z lektury. Nie zdzierżę papierowych charakterów. Jeżeli wszystkie książki Lisy Jackson obfitują w podobne kwiatki to chyba spasuję.

Nazywam się Caitlyn Montgomery i jestem ofiarą losu.

Historia sama w sobie byłaby nawet rewelacyjna, gdyby nie wtórność- niedawno czytałam prawie identyczną powieść ( nie wiem, oczywiście, która została napisana pierwsza). Wątek kryminalny, a więc policja, dedukcje, moim zdaniem był za bardzo okrojony, marginalny, przesłuchania ograniczały się tylko do pytań o alibi, za to wątek sensacyjny już lepszy. Trupy w szafie rodzinnych tajemnic okazały się bardzo interesujące. Moje faworytki i do sprawcy były całkiem niewinne, gorzej, zostały ofiarami, prawdziwej sprawczyni nie odgadłam. Zakończenie jednak było dość przesłodzone: przede wszystkim policja na miejscu „ostatniej akcji” od razu odgaduje, kto jest ofiarą, a kto sprawcą (chyba poszli do wróżki),a wątek romansowy też wydał mi się zbyt idealnie zakończony, zresztą jak i cudowne uleczenie Caitlyn. Wzięłam pod uwagę wady i zalety „Nocy tajemnic" i w sumie wyszło mi 7 na 10. za tajemniczość, lekkość i przyjemność lektury, pomniejszone o wspomniane minusy. Ogólnie polecam.

Rodzina Montgomerych jest bardzo liczna i kryje bardzo duzo tajemnic.Antropolis to kobieta msciwa i wyrachowana.Zabija po kolei czlonkow rodziny i pozbywa sie konkurencji do majatku rodzinnego.Ksiazka jest tak zawila i tajemnicza ze do konca nie wiedzialam kim jest morderczyni.Bardzo dobry thiler i z duza dawka akcji.

Nie lubię zostawiać niedoczytanych książek ale tą przeczytałam do połowy i postanowiłam dalej się nie męczyć. Zaczyna się bardzo intrygująco ale później jest tylko gorzej, słaba akcja, jeśli w ogóle coś tam się dzieje... Osobom lubiącym poczuć napięcie podczas czytania książki nie polecam :)

„Noc tajemnic” jest zaskakująco dobrym thrillerem psychologicznym. Zaskakująco, bowiem zupełnie nie spodziewałam się takiej fabuły po niepozornym wydaniu i nielicznym gronie czytelników. Choć dotąd autorka kojarzyła mi się zawsze raczej z połączeniem romansu i sensacji, to teraz będę musiała zmienić swoją opinię.

Już pierwsza scena książki bezpowrotnie wciąga nas do świata fabuły. Oto w ciepłym półmroku domowego gabinetu stajemy się obserwatorami tragicznych wydarzeń w wyniku których Josh Bandeaux traci życie z rąk tajemniczej kobiety ukrywającej się pod imieniem mitologicznej bogini losu, kończącej ludzkie życie – Atropos. W następnej scenie zaś razem z Caitlyn Montgomery – żoną Josha witamy świt w sypialni, której wszystkie ściany umazane zostały krwią. Kobieta nie pamięta wydarzeń poprzedniego wieczoru, ale fakt, że pozostawała z mężem w separacji, jak i wiele innych śladów zdaje się wskazywać na jej winę. To jednak nie wszystko, sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana tak jak skomplikowana jest historia rodziny Montgomery i relacje łączące jej poszczególnych członków. Nad rodem zdaje się ciążyć klątwa, ale nawet to nie odstrasza niektórych krewnych od sporów o własne prawa do tego dziedzictwa. Suger, Dicky Ray i Cricket, nieślubne dzieci ojca Caitlyn roszczą sobie prawa do wielomilionowego majątku, ale są jeszcze także Troy, Amanda, Kelly i Hannah – rodzeństwo Caitlyn. Prowadzącemu śledztwo Reedowi i jego energicznej partnerce Sylvie Morrisette z trudem udaje się poznać pełną sekretów i rodzinnych tajemnic historię. A jaka jest w tym wszystkim rola tajemniczego psychologa – Adama Hunta i gdzie podziewa się nieuchwytna Kelly?

Pytań i zagadek jest naprawdę dużo, można tylko pogratulować niewyczerpanej skarbnicy pomysłów jaką zdaje się dysponować jak i lekkiego pióra, którym z powodzeniem udaje jej się oddać pełen napięcia nastrój gorącego Nowego Orleanu. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a sama fabuła jest bardzo interesująca, nawet jeśli miałam wrażenie, że przy niektórych fragmentach autorkę trochę poniosło :)

Dla mnie ważne jest, że wątek romansu jest tylko delikatnie zarysowany i nie przytłacza całej treści jak to zwykle ma miejsce w romantycznych thrillerach. Dużym plusem są także dobrze zarysowane sylwetki postaci, choć tu nie obyło się niestety bez pewnej sztuczności – każda postać ma jedną dominującą cechę – Amanda jest więc w każdej scenie rzeczowa i kompetentna, Hannah – zbuntowana, a policjantka Morrisette – twarda i bezkompromisowa.

Wielki plus za kilka nietypowych motywów – więcej nie zdradzam - i zaskakujące zakończenie. Polecam :)

Już pierwsza scena książki bezpowrotnie wciąga nas do...

Świetnie napisany, trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Już sam początek zachęca do dalszej lektury, a zakończenie - jak zawsze u pani Jackson - nieprzewidywalne. Mnóstwo tajemnic, skrywanych spraw rodzinnych i szokująca prawda - tego można być pewnym sięgając po ten thriller. Autorka umiejętnie buduje napięcie , a kiedy wszystko wydaje się mieć wreszcie sens i być jasnym, okazuje się, że prawda przybiera zupełnie odmienne oblicze. I za to chwała autorce ! :-)

Wszystkie książki tej autorki są fajne!

Wszystkie książki tej autorki są fajne!

Bardzo dobra książka. Polecam

Bardzo dobra książka. Polecam

Sięgając po każdą kolejną książkę pani Jackson wiem, że nie będę żałować. "Noc tajemnic" to powieść psychologiczna, momentami wzruszająca, pełna tajemnic i zagadek.

2091

Rodzinne tajemnice,szalony seryjny morderca mający się za wcielenie bogini przeznaczenia Atropos-to wszystko znajdziemy w tym świetnie skonstruowanym dreszczowcu.Wciąga!

• Lisa Jackson
  • Thriller romantyczny
  • 2011

Dodaj cytat z książki Noc tajemnic