Filozofia nauki

978-83-927267-7-7
filozofia, nauka
popularnonaukowa
Wiedenka

Książka jest wprowadzeniem do filozofii nauki. Autor, międzynarodowy autorytet w dziedzinie filozofii, fizyki i kosmologii omawia nie tylko standardowe ujęcia filozofii nauki, wypracowane przez filozofów nauki w historii jej rozwoju, lecz również odwołuje się do tego, co rzeczywiście dzieje się we współczesnej nauce. Osobiste zainteresowania autora przesądziły o tym, że filozofia nauki w...

Osobiste zainteresowania autora przesądziły o tym, że filozofia nauki w pewnej części staje się filozofią fizyki. Te „akcenty” fizyki można jednak usprawiedliwić dużą metodologiczną dojrzałością tej właśnie nauki. Profesjonalni metodologowie bowiem i tak na ogół większość przykładów czerpią z fizyki lub – częściej – z jej historii.

tivrusky | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

„Biedny katolik patrzy na zderzacz hadronów”. Tytuł utworu (swoją drogą jest tu nawiązanie do Miłosza, ale pomijam, nie o tym dzisiaj) z drugiego albumu projektu Budzy i Trupia Czaszka, Mor, doskonale opisuje moje z książką Michała Hellera obcowanie. Katolik, humanista, nieuk i hultaj, trzeba by dopisać kilka określeń, by wyobrażenie było pełne. No ale stoję i patrzę i mimo wszystko sporą z tego przyglądania się przyjemność wyciągam.

Być może to zasługa tego, że ksiądz Heller daje nam tekst raczej skrótowy, mający streszczać i przystępnie wyjaśniać pewne rzeczy. Genezę jego powstania przedstawia we wstępie, z którego dowiadujemy się, że trzymamy w rękach rozbudowaną wersję wstępu do podręcznika o filozofii nauki traktującego. Trzeba zacisnąć zęby i jakoś temu podołać!

O treści jakoś szalenie obficie rozpisywał się nie będę, jej część witałem i żegnałem z pewnego rodzaju bezsilnością i niezrozumieniem, całość jest jednak całkiem przejrzysta. Po przeprowadzeniu eksperymentu na...

kot_izolator | 2015-11-20

Książka króciutka, ale rzeczowa - jest chyba dobrym wstępem do filozofii nauki. Trzeba jednak zauważyć, że lapidarność stylu nie ułatwia zrozumienia niektórych rzeczy i żeby w pełni pojąć tę pozycję przydatne będzie minimalne rozeznanie w filozofii.

kudybcia | 2012-12-28

koniecznie