Dzieci - żołnierze. Kalami idzie na wojnę

Tłumaczenie: Kalina Kreczko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
Kalami va alla guerra : i bambini-soldato
978-83-7485-053-7
literatura faktu
Paulina

Kiedy podłożyliśmy ogień, powiedzieli nam, żeby zabić ludzi ,zmuszając ich do pozostania wewnątrz ich domów. Niektórych musieliśmy pogrzebać żywcem. Pewnego dnia zmusili nas do zabicia jednej rodziny, pocięcia ich ciał i zjedzenia ich. Moje życie jest skończone. Nie ma już nic, po co warto byłoby żyć. Nie mogę spać. Wciąż myślę o koszmarnych rzeczach, które widziałem i które zrobiłem, gdy byłem żołnierzem. Gniew, bezsilność, desperacja, dużo bólu. Historia Kalamiego, kongijskiego chłopca, reprezentuje los 300 tysięcy innych dzieci zmuszanych do wzięcia udziału w wojnie, dzieci, które w ramionach trzymają karabin, strzelają, zabijają, giną na polach walki. Jest to głos przeciwko ciszy i zobojętnieniu, jakie panują wobec procederu wcielania dzieci do armii, aktów przemocy i ran ciała i ducha.

PureLogos | 2018-08-29
Przeczytana: sierpień 2018

Nie mogę wyjść z podziwu, jak biorąc do opracowania tak ważny temat, jakim jest wykorzystywanie dzieci w roli żołnierzy we współczesnych konfliktach zbrojnych, można stworzyć taka słabą książkę. Książka „Dzieci-żołnierze” mogła być wielkim krzykiem o prawo najmłodszych do szczęśliwego dzieciństwa, mogła poruszyć sumieniem tysięcy ludzi na całym świecie i tym samym odmienić los wielu skazanych na cierpienie dzieci, ale, aby tak się stało, musiałaby najpierw zostać napisana w sposób, który rozpala serca czytelników. Niestety, „Dzieci-żołnierze. Kalami idzie na wojnę” autorstwa Giuseppe Carrisi to ledwie szkicowy zarys palącego problemu, sucha narracja, porcja statystyk podana bez pasji, bez zdolności do wzniecenia „wiatru zmiany”.

A szkoda, bo problem dzieci-żołnierzy to mało znany temat dla przeciętnego czytelnika. Walka zbrojna nieletnich kojarzy nam się co najwyżej z czasami ostatniej wielkiej wojny, podczas której rzeczywiście zaczęto na masową skalę wykorzystywać w roli...

catherine | 2016-01-28

Dzieci- żołnierze jest tematem, o którym nie mówi się głośno. Nikt nie chce przecież patrzeć na dziecko ze strachem, że ta mała istota jest w stanie zabić nie raz z zimną krwią. W przypadku szahidów, ich śmierć jest gloryfikowana, a rodziny zyskują większy szacunek..tylko do czego ludzie są jeszcze w stanie się posunąć, skoro w terroryzmie czy konfliktach zbrojnych już wykorzystuje się kobiety i dzieci?

Łukasz Chrzanowski | 2015-08-22

Jedna z najnudniejszych książek jakie miałem nieprzyjemność czytać. Dobrnąłem do 20 s. Nie kupuj i nie czytaj. Szkoda Twojego czasu same suche fakty oraz liczby. Książka przypomina prace magisterską.

cronos73 | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Książka trudna, dla miłośników tematyki wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych. Relacje dzieci przeplata próbami znalezienia powodów pozbawiania dzieci dzieciństwa.