Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre'u.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15798-2
Oceansoul

Poradnik szczegółowo omawia zasady grzeczności językowej obowiązujące w relacjach różnych osób, np. przełożony – podwładny, ksiądz – parafianie, i w różnych sytuacjach, np. na ulicy, w sklepie, w windzie. Bogaty w przykłady, uczy, jakimi słowami witać się i żegnać, dziękować i przepraszać albo np. grzecznie odmawiać. Wiele uwagi poświęca grzeczności (a także jej brakowi) w mediach. Książkę...

Wiele uwagi poświęca grzeczności (a także jej brakowi) w mediach. Książkę wzbogacają porady językowe dotyczące różnych aspektów grzeczności językowej.

Ewa K | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Pani Minister czy Pani Ministra?

Ta nowa forma odmiany zaproponowana przez obecną minister sportu i turystyki z jednej strony bawi, a z drugiej wywołuje pytanie: właściwie to czemu jej nie używać? Wszystkich, którym takie pytanie przyszło do głowy odsyłam do książki Małgorzaty Marcjanik pt.: „ Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir- vivre`u”.

Małgorzata Marcjanik jest Kierownikiem Zakładu Retoryki Dziennikarskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej filologiczne zainteresowania oscylują wokół pragmatyki językowej i szeroko rozumianej grzeczności językowej. Właśnie tym aspektom języka polskiego autorka poświęciła wiele publikacji naukowych. Jedną z nich jest wspomniany już przeze mnie poradnik.

W książce pt.: „Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir- vivre`u” autorka zmieściła na 237 stronach niebywałą liczbę ciekawostek związanych z etykietą obowiązującą wszystkich użytkowników języka polskiego. Rozpoczynając od definicji grzeczności językowej, badaczka płynnie...

sPinacz | 2012-10-23
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne

Teraz już wiem, dlaczego nie wita się innych słowem "witam!".

paulinkalinka | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Bardzo przejrzysty i wyczerpujący zbiór dotyczący grzeczności językowej. Każdy rodzaj relacji i sytuacji jest opisany w osobnym podrozdziale. Autorka podaje wiele przykładów, a także wykaz form adresatywnych. Bardzo przydatna pozycja, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy postępująca amerykanizacja sprawia, że porzucamy polską grzeczność.

ZaczytanaMajka | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016