Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę.

Okładka książki Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę. Paweł Fortuna
Okładka książki Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę.
Paweł Fortuna Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2012-01-01
2012-01-01
psychologia porażka

Okładka książki Piękno umysłów Paweł Fortuna, Marta Szewczyk
Piękno umysłów Paweł Fortuna, Mart...
Okładka książki Psychologia biznesu Paweł Fortuna, Bohdan Rożnowski
Psychologia bi... Paweł Fortuna, Bohd...

Początek trudny d czytania, ale warto się pomęczyć, potem to już naprawdę dobra pozycja i warta przeczytania.

Książka pisana językiem "badań" także nie czyta się jej "lekko" Jednak autor używa fajnych porównań i odniesień co ubarwią ją w pewien sposób.
Porażka może być a raczej powinna być motorem zmian. Widząc po własnym przykładzie - wstaje mocniejszy! :)

Rok temu siedziałam w urzędzie pracy rozmawiając o tym, jaką pracę podjąć jako kolejną, albo co w ogóle dalej robić. Wtedy pan, który ze mną rozmawiał dał mi tę książkę do przeczytania. Wzięłam ją z absolutnym nastawieniem "masło-maślane", czyli pewnie nic nowego się nie dowiem. Minął rok, wypadało by ją oddać, więc postanowiłam ją przeczytać.
Myślę, że książka ma w sobie o wiele głębszą treść, niż się na początku wydaje. Autor ma rację stwierdzając, że wszyscy jesteśmy tak programowani na zwycięstwo i sukces, że kompletnie zapominamy o tym, że porażka (jako takie odstraszające słowo),też każdemu z nas się przydarzyć może i nawet jeśli coś nazwiemy porażką, to wcale nie musi oznaczać, że na zawsze zostajemy w pozycji przegranej. W książce termin "porażka" jest interpretowany na wiele sposobów. Przyznam szczerze, że pozwoliła mi samej przyjrzeć się wielu momentom w moim życiu, które mogły być wewnętrznie przeze mnie przeżywane jako porażka, ale ja się do tego przed sobą nigdy nie przyznaję. A jak autor nas przekonuje - warto. Warto nazwać rzeczy po imieniu, aby świadomie wyciągnąć z tego wnioski i cenne doświadczenie na przyszłość.
Samą książkę czytało mi się trochę opornie, a gdy skończyłam - mam wrażenie, że niewiele z niej jednak pamiętam. Ale jednak przeczytana i zaliczona.
Polecam jako refleksję nad samym pojęciem "porażka".

Myślę, że książka ma w sobie...

Chociaż tytuł nastraja na raczej banalny motywacyjny bełkot, książka jest dużo głębsza. Według mnie naprawdę wartościowa pozycja o współczesnej kulturze wiecznego piękna, nieograniczonych możliwości, natychmiastowego sukcesu i powszechnej szczęśliwości...oraz dlaczego to wszystko to odrealniona fasada.

bardzo dobra ale raczej popularnonaukowa pozycja

bardzo dobra ale raczej popularnonaukowa pozycja

Kupując tą książkę kierowałam się zgłębieniem pojęcia „porażka” oraz tego, jakie nauki można z niej wyciągnąć. W głównej mierze przekonał mnie do zakupu właśnie tytuł, a także to, że w pracy nauczyciela niejednokrotnie przychodzi nam zmierzyć się z różnymi porażkami. Nie chodzi mi tutaj o stopnie uczniów. Mam na myśli zrozumienie tego zjawiska, bo w końcu na lekcjach często do chodzi do wielorako i wielowymiarowo pojętych porażek.
Warto by było, aby nauczyciel wiedział jak przekuć coś złego, w dobrą rzecz, czyli jak to widnieje na okładce „Jak z cytryn zrobć leminiadę?”. Przecież z każdej porażki możemy wynieść cenną lekcję.
I to właśnie na łamach tej książki, Paweł Fortuna w sprytny i bardzo rzetelny sposób dzieli się swoją wiedzą jak to osiągnąć. Autor używa prostego języka oraz różnych sytuacji życiowych, aby zaprezenetować metody na lemoniadę.
Książkę uważam za bardzo dobrą i szczerze polecam przeczytanie jej. Po więcej zapraszam na bloga KarolinaLubas.pl

Książka owszem, ciekawa ale do ideału brakuje. To jedna z tych książek, będącą niezła na pewne refleksje. Opis pewnych rzeczy również tu znajdziemy co jest zdecydowanie na plus.

'Recepta na sukces? To całkiem proste.
Naprawdę.
Podwójcie tempo, w jakim doznajecie porażek.'
Thomas J. Watson (założyciel IBM).

'Pozytywna psychologia porażki' to całkiem fajna książka do przeczytania w kilka wieczorów. Autor jest doktorem psychologii KUL, widać, że ma dobre zaplecze naukowe. Analizując zjawisko porażki i sukcesu wykorzystuje teorię potrzeb Maslowa, model zmiany Prochaski, elementy psychologii egzystencjalnej Frankla (nadawanie życiu sensu) i wiele innych. Używa jednak języka lekkiego, chwilami kolokwialnego, żartuje, odnosi się do zjawisk kulturowych, dzieł sztuki (np. wspomina nieznane mi wcześniej, poruszające dzieło La Maison Rouge 'Vraoum' – przedstawiające Supermena i innych superbohaterów umierających w hospicjum).
Fortuna raczej nie podaje gotowych metod treningowych, analizuje zjawisko porażki (czynniki składowe leku przed porażką, kontinuum niepowodzeń, opracowanie poznawcze porażki, opis cnót charakteru – znaczących dla odporności psychicznej, znaczenie wytrwałości i inne).

W tekście pojawia się kilka trafnych metafor (np. 'Każdy podróżnik potwierdzi, że nieprzyjazne tereny często kryją w sobie największe skarby'),i ciekawych cytatów (dot. sensu porażki 'Tym, co 'los zrządził' trzeba dopiero rozporządzić.' Viktor E. Frankl).

Niestety całość, mimo że dobrze się czyta, jest mało praktyczna.
Plus za świetny podtytuł 'Jak z cytryn /porażek/ zrobić lemoniadę.' :-)

'Recepta na sukces? To całkiem proste.
Naprawdę.
Podwójcie tempo, w jakim doznajecie porażek.'
Thomas J. Watson (założyciel IBM).

Bardzo dobrze napisany poradnik. Wysoki poziom merytoryczny, ale jednocześnie dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba, który z psychologią miał jak dotąd niewiele wspólnego. Ciekawe przykłady zmuszające do refleksji. Podstawowy tytuł dla każdej ambitnej osoby, dla menadżerów, dla prowadzących własną działalność i wszystkich ogólnie zainteresowanych psychologią czy coachingiem. Pozwala na nowo przedefiniować siebie w sytuacji, gdy zaczyna się wątpić w siebie i swoje umiejętności.

znakomite połączenie rzetelnej i merytorycznej wiedzy z praktyką.

znakomite połączenie rzetelnej i merytorycznej wiedzy z praktyką.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • 2016
  • Przeczytane psychologia

Dodaj cytat z książki Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę.