Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę.

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
978-83-7489-394-7
psychologia, porażka
poradniki
Anita

Dowiedz się, co FORTUNA myśli O PORAŻCE! Czy potrafisz traktować porażkę jako naturalny etap na drodze do doskonałości? Czy wiesz, jak konfrontować się z niepowodzeniem? Czy zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko radzić sobie z porażką? Czy wiesz, czego możesz się nauczyć dzięki porażce? Porażki wytrącają nas z życiowej równowagi, wzbudzają trudne emocje i blokują dalszą aktywność. Czy zawsze...

Dowiedz się, co FORTUNA myśli O PORAŻCE!

Czy potrafisz traktować porażkę jako naturalny etap na drodze do doskonałości?
Czy wiesz, jak konfrontować się z niepowodzeniem?
Czy zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko radzić sobie z porażką?
Czy wiesz, czego możesz się nauczyć dzięki porażce?

Porażki wytrącają nas z życiowej równowagi, wzbudzają trudne emocje i blokują dalszą aktywność. Czy zawsze musi tak być? Autor niniejszej książki przekonuje nas, że porażka to doskonała informacja zwrotna, umożliwiająca zweryfikowanie celów życiowych i sposobów ich realizacji, a także jakości relacji z bliskimi osobami, od których oczekujemy wsparcia. Nie należy więc traktować jej negatywnie, gdyż jest niezastąpionym elementem doskonalenia siebie, kształtowania pokory i poczucia własnej wartości. Porażka pobudza nas do refleksji nad własnym życiem, dzięki czemu może ono stać się przyjemniejsze, bardziej zaangażowane i przepełnione sensem.

źródło opisu: www.gwp.pl

źródło okładki: www.gwp.pl

Balinea | 2016-02-17
Przeczytana: 13 lutego 2016

'Recepta na sukces? To całkiem proste.
Naprawdę.
Podwójcie tempo, w jakim doznajecie porażek.'
Thomas J. Watson (założyciel IBM).

'Pozytywna psychologia porażki' to całkiem fajna książka do przeczytania w kilka wieczorów. Autor jest doktorem psychologii KUL, widać, że ma dobre zaplecze naukowe. Analizując zjawisko porażki i sukcesu wykorzystuje teorię potrzeb Maslowa, model zmiany Prochaski, elementy psychologii egzystencjalnej Frankla (nadawanie życiu sensu) i wiele innych. Używa jednak języka lekkiego, chwilami kolokwialnego, żartuje, odnosi się do zjawisk kulturowych, dzieł sztuki (np. wspomina nieznane mi wcześniej, poruszające dzieło La Maison Rouge 'Vraoum' – przedstawiające Supermena i innych superbohaterów umierających w hospicjum).
Fortuna raczej nie podaje gotowych metod treningowych, analizuje zjawisko porażki (czynniki składowe leku przed porażką, kontinuum niepowodzeń, opracowanie poznawcze porażki, opis cnót charakteru – znaczących dla odporności psychicznej,...

Kasia | 2014-04-08

Pozwolę sobie zacytować pytania z okładki: Czy traktujesz swoje porażki jako element rozwoju? Czy wiesz jak konfrontować się z niepowodzeniem? Czy chcesz nauczyć swoje dzieci radzić sobie z porażką? Czy wiesz czego możesz nauczyć się dzięki porażce?
Jak brzmią Twoje odpowiedzi Czytelniku? Tak, tak, to nie takie proste. Chciałoby się traktować niepowodzenia jako naukę, jako czynnik rozwojowy, chciałoby się, ale… jakoś nie wychodzi. Paweł Fortuna napisał książkę o przewrotnym tytule i dość wywrotowej treści. Przedstawia w niej analizę porażki z perspektywy psychologii pozytywnej. Połączenie nieco-dzienne i niewątpliwie interesujące.
Autor jest doktorem psychologii, wykładowcą między innymi w Instytucie Psychologii KUL, trenerem i coachem. To połączenie teorii i praktyki, solidnego zaplecza naukowego z żywym doświadczeniem, bardzo w książce widać. Choć podtytuł książki brzmi Jak zrobić z cytryn lemoniadę, to nie jestem przekonana, że Pozytywną psychologię porażki można określić...

Nowik | 2017-03-30

Książka owszem, ciekawa ale do ideału brakuje. To jedna z tych książek, będącą niezła na pewne refleksje. Opis pewnych rzeczy również tu znajdziemy co jest zdecydowanie na plus.

somerset | 2014-07-15
Przeczytana: 09 lipca 2014

znakomite połączenie rzetelnej i merytorycznej wiedzy z praktyką.

Andrzej | 2016-01-27
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Bardzo dobrze napisany poradnik. Wysoki poziom merytoryczny, ale jednocześnie dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba, który z psychologią miał jak dotąd niewiele wspólnego. Ciekawe przykłady zmuszające do refleksji. Podstawowy tytuł dla każdej ambitnej osoby, dla menadżerów, dla prowadzących własną działalność i wszystkich ogólnie zainteresowanych psychologią czy coachingiem. Pozwala na nowo przedefiniować siebie w sytuacji, gdy zaczyna się wątpić w siebie i swoje umiejętności.

Karolina | 2017-05-30
Owca | 2017-04-03