Gra w kości

Okładka książki Gra w kości
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna
406 str. 6 godz. 46 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2010-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-23
Liczba stron:
406
Czas czytania
6 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375065817
Tagi:
historia Bolesław Chrobry Otton III Gniezno średniowiecze

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
1551 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1234
119

Na półkach: , , ,

Książka nawet nie tyle słaba pod względem tła historycznego, co niebezpieczna. Napisana wedle wizji prof. Urbańczyka - archeologa, znanego z, mówiąc oględnie, oderwanych od faktografii teorii, mocno kontrowersyjnego w środowisku historycznym. Powstaje obawa, że czytelnicy mogą powziąć za prawomocne zaprezentowane tutaj poglądy i bajania - mało kto sięgnie raczej pod jej wpływem do prac naukowych, aby skonfrontować różne punkty widzenia. Przynajmniej autorka przyznaje na wstępie, że inspirowała się tylko i wyłącznie jedną pracą, a w zasadzie pisała to razem z wyżej wymienionym…

W tekście widać bardzo mocno, że korzystała z podpowiedzi "fachowca", a sama z pracami czy źródłami zaznajomiona nie jest (jak ktoś w innej opinii napisał - większość tekstu przypomina metodę kopiuj-wklej, gdzie jedyną zmianą jest zmiana języka naukowego na okropnie kolokwialny). Elżbieta Cherezińska jest teatrologiem i to również widać bardzo mocno - są w powieści ładne rekwizyty i dekoracje, a postacie to aktorzy. Niestety źle odgrywają swoje role, prowadzeni przez kiepskiego w takiej tematyce reżysera. Bolesław Chrobry miał wyjść na wielkiego męża stanu, z każdej strony obsypuje się go pochwalnymi epitetami - tymczasem wyszedł na parodię władcy. Próba przedstawienia wewnętrznych przeżyć człowieka tamtych czasów sprowadzona została do postrzegania stereotypowego i powierzchownego. Prowadzone dialogi odsłaniają czytelnikom meandry polityki (metoda kopiuj-wklej), jednak z punktu widzenia postaci te dialogi nie mają najczęściej żadnych podstaw do zaistnienia - dla nich są to sprawy jasne i oczywiste. Jest to zresztą problem stały w prozie Cherezińskiej.

Ponadto kwestia Słowian połabskich, a szczególnie plemion wieleckich została spłycona tak, że bardziej już się nie dało. Perspektywa jedynie wrogich, zachodnich źródeł; skupienie wyłącznie na aspekcie religijnym. W zasadzie nie powinnam się dziwić - powieść przesiąknięta jest gloryfikacją idei zjednoczenia Europy pod egidą chrześcijaństwa oraz pochwałą dla wizjonera - Ottona III. Bawi jednak setnie wizja pokojowego wprowadzenia nowej religii na ziemie polskie; nie istnieje opór, a jedynie wzmianki o tym, że lud jeszcze się nie modli do Chrystusa… Przemyślenia Bolesława o jednoczącej sile chrześcijaństwa, której nie miało pogaństwo, są powtórzeniem śmiesznego przekonania, jakoby taką myślą kierował się Mieszko godząc się na chrzest. Z pewnością! Nic tak nie jednoczy ludu jak narzucenie nowych obyczajów - oto preludium reakcji pogańskich i obalania władców. ;-)

Warto też wspomnieć, że musiały zaistnieć podteksty homoerotyczne: papież (sic!) czuje pociąg do Ottona III, a Otton III z kolei pożąda Bolesława podczas mszy w kościele. Matko jedyna! Poza tym reakcja Chrobrego na wieść o śmierci Ottona kojarzy się ze słynnym popkulturowym "noooo!!!" w wykonaniu Dartha Vadera - popaść można w stupor, czy to poważna powieść, czy jednak groteska.

Podsumowując: naprawdę byłaby to książka słaba z przechyłem ku śmiesznej, gdyby nie fakt, że rozpowszechnia nieudolnie takie bzdury.


DOPISEK(po przeczytaniu "Srebrnych Orłów" Teodora Parnickiego):
Jeśli ktoś nie zna - co wielce dziś prawdopodobne - wspomnianej powieści, proponuję się zapoznać. Dopiero zestawiając je obie, widać, jak żenującym wytworem jest książka autorki. Szczególnie pod względem psychologii postaci oraz budowy tła historycznego. Jeśli dobrze pamiętam treść "Gry w kości" - wiele scen wskazuje na to, że autorka w pewien sposób inspirowała się wizją Parnickiego odnośnie Ottona III i momentów rozgrywających się w Rzymie - w sposób tak nieudolny i powierzchowny, że brak słów komentarza.
Nie powinno się pisać i wydawać takich książek, a o naprawdę świetnych zapominać. Cóż, pewnie to odsłona prawa Kopernika - pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy...

Książka nawet nie tyle słaba pod względem tła historycznego, co niebezpieczna. Napisana wedle wizji prof. Urbańczyka - archeologa, znanego z, mówiąc oględnie, oderwanych od faktografii teorii, mocno kontrowersyjnego w środowisku historycznym. Powstaje obawa, że czytelnicy mogą powziąć za prawomocne zaprezentowane tutaj poglądy i bajania - mało kto sięgnie raczej pod jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 911
  • Chcę przeczytać
    1 313
  • Posiadam
    525
  • Teraz czytam
    64
  • Ulubione
    59
  • Powieść historyczna
    38
  • Historyczne
    27
  • Historia
    21
  • Audiobook
    19
  • 2018
    18

Cytaty

Więcej
Elżbieta Cherezińska Gra w kości Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Gra w kości Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Gra w kości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także