Gra w kości

2010-11-23
2010-11-23
978-83-7506-581-7
historia Bolesław Chrobry Otton III Gniezno średniowiecze

Bardzo ciekawie napisane. Dzięki osadzeniu w fabule (czasem bardziej, a czasem mniej prawdopodobnej - kwestia interpretacji autorki), pewne kluczowe wydarzenia tych czasów mają szansę pozostać w mojej pamięci na dłużej. Osadzenie fabularne (interpretacja fabularna) bardzo przyjemna, dzięki czemu nie czytamy o suchych faktach. Postaci są barwne, mają swój charakter, a przy okazji nawiązuje się z nimi pewne relacje emocjonalne (Bolizlaus jest cudownie skonstruowany :) ).
Czy jest to wierne w 100% i bez nadinterpretacji historycznych dzieło? Pewnie nie, ale czyta się świetnie.
Tak (moim zdaniem) powinna wyglądać nauka historii w szkołach.

Początek dłuży się, warto przeczekać, potem jest już tylko lepiej :)

Początek dłuży się, warto przeczekać, potem jest już tylko lepiej :)

"Gra w kości" Elżbiety Cherezińskiej pozwala czytelnikowi przenieść się do początków Państwa Polskiego!
Jesteśmy uczestnikami wymian handlowych i sporów politycznych, które działy się w czasie Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III. Możemy poznać ich zwyczaje, niesnaski... poczuć atmosferę tych czasów! W historii tej podróżujemy od ziem Polan, przez obszar Cesarstwa Niemieckiego, po tereny Watykanu!

Historia skupia się na tym jak doszło do Zjazdu Gnieźnieńskiego, przygotowaniach do niego oraz samego wydarzenia. Jednym z głównym wątków poruszanych w tej powieści, jest również historia św. Wojciecha, jego misja chrystianizacji pogan. Towarzyszymy świętemu podczas jego podróży i stajemy się świadkami jego śmierci!

Jednak co się stanie gdy władcy tak różni od siebie, spotkają się na ziemiach Piastów?
____

To była moja pierwsza przygoda z twórczością Pani Cherezińskiej, ale już wiem, że nie ostatnia. Książka została polecona mi na zajęciach Historia Sztuki Średniowiecza przez moją wspaniałą Pani Profesor, która nas gorąco zachęcała do zapoznania się właśnie z Grą o tron! Z racji takiego polecenia... nie mogłam przejść obojętnie! 😄 Czas spędzony na czytaniu powieści był czasem, w którym niesamowicie się bawiłam. Historia to jedna z moich ulubionych dziedzin nauk, przez co możliwość zagłębienia się w czasy tak odległe okazał się dla mnie wspaniałą przygodą!
____

Pani Cherezińska dodatkowo umieściła w książce pomoce naukowe w postaci mapek i drzew genealogicznych władców, z którymi spotykamy się w powieści.

Każdy kto zna pisarstwo E Cherzinskiej wie ze jest bardzo wierna faktom historycznym pisząc swoje książki.Choć jak czasem przyznaje lubi popuścić wodze fantazji,ale nie tym razem.” Gra w kości” to książka która w każdym detalu jest wierna faktom.Ogromna wrażenie wywarł na mnie opis wizyty Otto III w Gnieźnie,szczegóły wizyty,drobne detale które autorka uchwyciła sprawiały ze czułem się jak bym ja sam uczestniczył w tym spektakularnym widowisku.W komentarzach czytałem ze to książka o Bolesławie Chrobrym ,niezgodzie bym się z ta teza.Książka ma dwóch głównych bohaterów,Ottona i Bolesława,koniec kropka.Po przeczytaniu ostaniej kartki zaczęłam się zastanawiać - w jakim miesjsc histori byśmy byli dziś gdyby Otto III tak przedwcześnie nie odszedł z tego świata.Ciekawe-PRAWDA?

Trudno pisać coś o książkach Cherezińskiej bo jestem jej wielką fanką.
"Gra w kości" jest o tyle wybitna, że autorka mocno się skupiła na faktach, więc można ją potraktować jako historyczną.

Polecam jak wszystkie pozostałe książki Cherezińskiej.
P.S. Po przeczytaniu Sagi, nie polecam wszystkich jej książek. :-) Sagi nie polecam. :-)

Trudno pisać coś o książkach Cherezińskiej bo jestem jej wielką fanką.

Polecam jak wszystkie pozostałe książki Cherezińskiej.

"Gra w kości" Elżbiety Cherezińskiej to jedna z najlepszych powieści historycznych jakie miałem okazję przeczytać. Połączenie bogatej faktografii z literacką fikcją jest wprost przecudowne. Jest to jedna z tych książek, które naprawdę uczłowieczają postaci historyczne i nadają im ich własne charaktery, ambicje i osobowość.

Bardzo gorąco polecam. Przyznam, że jest to moja pierwsza powieści pani Cherezińskiej, ale na pewno sięgnę po kolejne.

Pozdrawiam,
SJS

Bardzo gorąco polecam. Przyznam, że jest to moja...

Odsłuchałem Audiobook-a w interpretacji Pana Roberta Jarocinskiego- Cudowne przeczyte i zinterpretowane. Książka to cudowna historia a co najważniejsze nasza Polska. Serce i duma rośnie. Pani Cherezinska to klasa sama w sobie. Polecam wszystkim zainteresowanym historią Polski.

Moja pierwsza książka tej autorki i na pewno sięgnę po następne. Historia początków państwa Polan przedstawiona w bardzo przystępny sposób. Wyraziste postacie, szczegółowe opisy, no i nasza ukochana Polska - brawo.

Świetna.

Świetna.

Jak zawsze - niezawodna. Przesycona faktami i barwnymi opisami miejsc i zdarzeń powieść historyczna czytana z zapałem i ciekawością. Ale też kawał porządnej biografii Chrobrego, Ottona III i Ungera. Majstersztyk w barwie polany 😊