Blacksad: Pośród cieni

Tłumaczenie: Arno
Cykl: Blacksad (tom 1)
Wydawnictwo: Siedmioróg
Quelque part entre les ombres
blacksad, kryminał, komiks
komiksy
Tiikeri

Jest to pierwszy tom mrocznej serii kryminalnej, której bohaterami są antropomorficzne zwierzęta, rysowane w konwencji filmów animowanych Disneya. Tytułowy bohater, John Blacksad, to prywatny detektyw w postaci czarnego kota, rozwiązujący zagadki kryminalne w Nowym Jorku lat 50. XX wieku. Stylistyka opowieści przypomina gatunek film noir.

Wkp | 2015-05-02

BAJKA NOIR

Blacksad to prywatny detektyw, który zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Ofiarą jest jego była ukochana, Natalia, dawna baletnica, którą nie raz prześladowano. Pomimo wyraźnego zakazu policji, Blacksad podejmuje się własnego śledztwa...

Scenariusz tego komiksu to sprawa dość prosta. Klasyczny samograj, który zawsze się sprzedaje. Twardy facet, piękna kobieta, zbrodnia i trochę brudu, plus kilka rozczulających postaci. Sposobem na przełamanie konwencji było dla scenarzysty pójście w animalizację. I tak oto główny bohater i jego martwa ex są kotami, mamy jego kumpla goryla, wiodącego żywot boksera, krzykliwego morsa, po stronie zła zaś m.in. jaszczurkę.

Fabuła przebiega tu konsekwentnie i może nieco sztampowo, ale za to na pewno w sposób skuteczny, a zarazem nastrojowy.

Storna graficzna zaś to perełka genialnej, niesamowicie realistycznej i dopracowanej kreski połączonej z perfekcyjnymi, ręcznie kładzionymi kolorami. Każdy kadr (swoją drogą o rewelacyjnie dopracowanych...

geokuba | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Pierwsza część cyklu. Kiedy usłyszałem o tym komiksie miałem dosyć sprzeczne odczucia, bo z jednej strony jest to mój ulubiony gatunek, czyli czarny kryminał, a z drugiej nie byłem ufny do rysunków, w których występowały antropomorficzne zwierzęta. Okazało się, że niepotrzebnie się obawiałem, bo te rysunki są po prostu wspaniałe. Mało powiedziane – genialne.
Dla ciekawych, na Dzikiej Bandzie zawarłem więcej szczegółów:

ilo99 | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 16 maja 2018

Historia jakich wiele. Ot, prywatny detektyw, który usiłuje znaleźć mordercę byłej kochanki. I tu pójdzie, i tam w zęby zarobi. Zada kilka niewygodnych pytań, a w końcu wyjaśni sprawę. Czy da mu to spodziewaną satysfakcję? Przeczytajcie sami. Do czego serdecznie namawiam, ponieważ nie o treść w tym komiksie chodzi. O rysunek. O kreskę. O jakość, pomysł i o to, że oczu nie można oderwać. Jeden z najlepiej narysowanych komiksów, które miałam przyjemność ostatnio czytać. A małym wyjaśnieniem niech będzie ten cytat: „Od teraz miał to być także mój świat. Dżungla, w której duży pożera małego, gdzie ludzie zachowują się jak zwierzęta”.

Weronika | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

48 stron. Krótkie, treściwe dialogi. Zamiast ludzi mamy zwierzęta. Historia dotyczy zabójstwa i niczym się nie wyróżnia pod tym względem, jednak ukazuje dużo ludzkich słabości i że za pieniądze, i koneksje można osiągnąć cel- czyli nasze współczesne czasy pomimo upływu lat od pierwszego wydania. Jest to komiks, który jako jeden z niewielu skupia moją pełną uwagę na rysunkach na długi czas, które są genialne!! Każdy element dopracowany i wyraża więcej niż zdanie zapisane w dymku. Chociażby dla grafik warto sięgnąć po ten komiks.

Fuzja | 2014-04-28

„Przeszłość ukryta pośród cieni, nie jest niemożliwa do odnalezienia”

Wśród pewnej ograniczonej liczby komiksów, które doczekały się polskiego wydania, mało która seria zasługuje na tak dużą uwagę, jak cykl Blacksad. Komiksy te mają dość burzliwą i dla wielu kontrowersyjną historię w naszym kraju, gdyż pierwsze dwa tomu, czyli Pośród cieni oraz W śnieżnej bieli ukazały się za sprawą Wydawnictwa Siedmioróg, a następne trzy tomy – Czerwona dusza, Piekło, spokój i Amarillo dzięki wydawnictwu Egmont. Wspomnianą kontrowersję stanowi fakt, że tomy drugi i trzeci są bardzo trudne do zdobycia, a na aukcjach internetowych ich ceny osiągają kwoty od 100 do 400 złotych. Zastanawiające jest, czemu Egmont nie zrobiło dodruku Czerwonej duszy skoro mają do tego komiksu prawa…

Twórcami Blacksad’a są dwaj hiszpańscy artyści Juanjo Guarnido oraz Juan Diaz Canales (od 1993 roku współpracuje ze studiem Disney’a). Cała seria utrzymana jest w hollywoodzkim klimacie kryminału noir, a jej bohaterami są...

| 2014-09-15

Jeden z moich ulubionych komiksów. Znakomite rysunki i wciągająca fabuła. Te kilka słów opisują w całości "Blacksada". Do polecenia każdemu , kto lubi historie kryminalne.
PS: Jeżeli ktoś wie, gdzie nabyć 2 i 3 część komiksu, bardzo proszę o kontakt ;)

To był pierwszy z moich "poważniejszych komiksów". Wcześniejsze Kaczory Donaldy i tym podobne, to były zupełnie niewinne lektury, a ta, już dawno temu, pokazała mi zupełnie inny świat komiksu. Warto przeczytać, tym bardziej, że rysunki są bardzo dobre. Teraz już wiem, na całe szczęście, czym jest prawdziwy komiks i wiem, że to nie tylko kilka stron z rysunkami i dymkami, to niemalże zilustrowana literatura.

cziskel | 2014-08-08
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Po prostu zachwycający tom w sferze komiksu.
Chyba ukradnę z biblioteki.

Marcin | 2018-03-07
Na półkach: Komiksy, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2018

Historia dość prosta, ale ciekawa. Jednak to rysunki stanowią o świetności tego komiksu! Barman świnia, cyngiel szczur, żaba (?) mafiozo - coś pięknego.

dyscyplina_i_terror | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Świetny kryminał. Piękne rysunki.