Blacksad: Pośród cieni

Tłumaczenie: Arno
Cykl: Blacksad (tom 1)
Wydawnictwo: Siedmioróg
Quelque part entre les ombres
blacksad, kryminał, komiks
komiksy
Tiikeri

Jest to pierwszy tom mrocznej serii kryminalnej, której bohaterami są antropomorficzne zwierzęta, rysowane w konwencji filmów animowanych Disneya. Tytułowy bohater, John Blacksad, to prywatny detektyw w postaci czarnego kota, rozwiązujący zagadki kryminalne w Nowym Jorku lat 50. XX wieku. Stylistyka opowieści przypomina gatunek film noir.

Wkp | 2015-05-02

BAJKA NOIR

Blacksad to prywatny detektyw, który zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Ofiarą jest jego była ukochana, Natalia, dawna baletnica, którą nie raz prześladowano. Pomimo wyraźnego zakazu policji, Blacksad podejmuje się własnego śledztwa...

Scenariusz tego komiksu to sprawa dość prosta. Klasyczny samograj, który zawsze się sprzedaje. Twardy facet, piękna kobieta, zbrodnia i trochę brudu, plus kilka rozczulających postaci. Sposobem na przełamanie konwencji było dla scenarzysty pójście w animalizację. I tak oto główny bohater i jego martwa ex są kotami, mamy jego kumpla goryla, wiodącego żywot boksera, krzykliwego morsa, po stronie zła zaś m.in. jaszczurkę.

Fabuła przebiega tu konsekwentnie i może nieco sztampowo, ale za to na pewno w sposób skuteczny, a zarazem nastrojowy.

Storna graficzna zaś to perełka genialnej, niesamowicie realistycznej i dopracowanej kreski połączonej z perfekcyjnymi, ręcznie kładzionymi kolorami. Każdy kadr (swoją drogą o rewelacyjnie dopracowanych...

Fuzja | 2014-04-28

„Przeszłość ukryta pośród cieni, nie jest niemożliwa do odnalezienia”

Wśród pewnej ograniczonej liczby komiksów, które doczekały się polskiego wydania, mało która seria zasługuje na tak dużą uwagę, jak cykl Blacksad. Komiksy te mają dość burzliwą i dla wielu kontrowersyjną historię w naszym kraju, gdyż pierwsze dwa tomu, czyli Pośród cieni oraz W śnieżnej bieli ukazały się za sprawą Wydawnictwa Siedmioróg, a następne trzy tomy – Czerwona dusza, Piekło, spokój i Amarillo dzięki wydawnictwu Egmont. Wspomnianą kontrowersję stanowi fakt, że tomy drugi i trzeci są bardzo trudne do zdobycia, a na aukcjach internetowych ich ceny osiągają kwoty od 100 do 400 złotych. Zastanawiające jest, czemu Egmont nie zrobiło dodruku Czerwonej duszy skoro mają do tego komiksu prawa…

Twórcami Blacksad’a są dwaj hiszpańscy artyści Juanjo Guarnido oraz Juan Diaz Canales (od 1993 roku współpracuje ze studiem Disney’a). Cała seria utrzymana jest w hollywoodzkim klimacie kryminału noir, a jej bohaterami są...

| 2014-09-15

Jeden z moich ulubionych komiksów. Znakomite rysunki i wciągająca fabuła. Te kilka słów opisują w całości "Blacksada". Do polecenia każdemu , kto lubi historie kryminalne.
PS: Jeżeli ktoś wie, gdzie nabyć 2 i 3 część komiksu, bardzo proszę o kontakt ;)

cziskel | 2014-08-08
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Po prostu zachwycający tom w sferze komiksu.
Chyba ukradnę z biblioteki.

To był pierwszy z moich "poważniejszych komiksów". Wcześniejsze Kaczory Donaldy i tym podobne, to były zupełnie niewinne lektury, a ta, już dawno temu, pokazała mi zupełnie inny świat komiksu. Warto przeczytać, tym bardziej, że rysunki są bardzo dobre. Teraz już wiem, na całe szczęście, czym jest prawdziwy komiks i wiem, że to nie tylko kilka stron z rysunkami i dymkami, to niemalże zilustrowana literatura.

burberry | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Świetny kryminał. Piękne rysunki.

monasco | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

Przepięknie stworzony zarówno od strony graficznej, jak i kreowania postaci oraz samej fabuły*. Kreska obfitująca w detal. Mam ochotę na więcej.

*Jedyny niuans, który przykuł moją uwagę i nie daje spokoju- osoba trzymająca w ryzach całe miasto nie musiałaby się sama fatygować do pewnych spraw, dla 52-arkuszowej historii to spore niedopatrzenie.

Przemek Skoczyński | 2014-10-04
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 04 października 2014

Dosyć konwencjonalny kryminał w klimacie noir, symbolika postaci zwierzęcych odgrywających główne role też zdaje się niespecjalnie oryginalnym pomysłem. Czyta się dobrze i przede wszystkim ogląda, bo jest to rewelacyjnie narysowane.

QUEENfan | 2017-04-05