Potwór

Okładka książki Potwór Jonathan Kellerman
Okładka książki Potwór
Jonathan Kellerman Wydawnictwo: Amber Cykl: Alex Delaware (tom 13) Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Alex Delaware (tom 13)
Srebrna Seria
Monster
Amber
2000-01-01
2000-01-01
Wojciech Szypuła
srebrna seria amber

Kolejna część cyklu o Alexie, teraz musi rozwikłać zagadkę chorego, który umie przepowiadać kolejne morderstwa. Czy mu się uda? Trzeba przekonać się samemu.

Pierwsze spotkanie z tym autorem. Fabularnie wygladalo mi to na miks Milczenia Owiec i Wyspy Tajemnic. Przeliczylem sie i to dosc mocno. Jak dla mnie zbyt przegadana, watkow pobocznych niby sporo, ale jakies takie malo porywajace. Detektywi bez ikry.
Sa ksiazki, do ktorych sie wchodzi i sa takie, gdzie tylko stoi sie obok. Tu zdecydowanie stalem obok. Koncowka minimalnie wynagrodzila czas spedziony z ta ksiazka, ale i tak szalu nie ma.

Kiedy lekarka Claire Argent pracująca w „dużym ośrodku higieny psychicznej” zostaje zamordowana na scenie pojawia się niezawodny duet Sturgis- Delaware, który grzebie w przeszłości ofiary i próbuje wyjaśnić zagadkę jej śmierci.
Tym razem śledztwo jest trochę nietypowe, bo w sporej mierze toczy się w zakładzie zamkniętym dla skazanych z problemami psychicznymi. Problem jednak w tym, że ów Stanowy Szpital dla Chorych Psychicznie Przestępców, zwany potocznie szpitalem Starkweathera, to nie tylko miejsce odosobnienia dla kryminalistów uznanych za niezdolnych do poniesienia odpowiedzialności karnej, ale przede wszystkim bezpieczne schronienie dla seryjnych morderców, wampirów, kanibali, sodomitów, gwałcicieli dzieci i zombich, zbyt szalonych i niebezpiecznych, żeby trafić do normalnych więzień. Słowem, jest to zbiorowisko naprawdę niewąskich „przyjemniaczków’ zdolnych do największych bestialstw. Nic też dziwnego, że nasza para detektywów właśnie wśród tego grona poszukuje winnego popełnionej zbrodni. Jednak zgodnie z powiedzeniem, że nie wszystko złoto, co się świeci, szybko okazuje się, że nie każdy, kto na wariata wygląda rzeczywiście nim jest, a nie każdy niby normalny jest zdrowy na umyśle. Coś na zasadzie: nie ma ludzi zupełnie zdrowych, są tylko tacy, których jeszcze nie zdiagnozowano....
Jak zwykle u tego autora detaliczne opisy są bardzo obrazowe i pozwalają wczuć się w atmosferę Miasta Aniołów (i okolic),śledztwo jest ciekawe, a zakończenie rodem z jakiegoś niskobudżetowego planu filmowego (i tym razem nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady).

Dobrze wrócić do trzymajacego poziom autora. Cykl z doktorem Delawere nie zawodzi. Każda z tych książek jest niezła, czyta się ją szybko i przyjemnie. Bohaterowie ciekawi, język lekki, fabuła bez bzdur czy absurdów. Potwór ociera się mocno o klimaty leczejia psychiatrycznego, zaburzeń, analiz etc., a jednocześnie nie zatraca się tylko w aspektach psychologicznych, nadal jest poprostu dobrym thrillerem.

Nieraz wydaje się, że w temacie makabrycznych zbrodni nie da się już nic więcej wymyślić, że psychopaci wypróbowali już wszelkie możliwości bezsensownego zadawania bólu i zabawy ludzkim cierpieniem. A jednak zawsze znajdą się pomysłowi eksploratorzy nowych dróg do stworzenia piekła na ziemi.

Mroczna. Takie lubię

Mroczna. Takie lubię

81 / 2015

81 / 2015

Wciągająca i pełna zagadek opowieść o psychologu dziecięcym. Doktor Delaware próbuje rozwiązać kolejną zagadkę brutalnych morderstw, które wstrząsają Los Angeles. Czy mu się uda? Przypadek psychopatycznego mordercy przebywającego w zakładzie dla umysłowo chorych jest dla niego wyzwaniem. W końcu jest psychologiem. Bardzo wciągająca i ciekawa powieść dla wielbicieli tego gatunku.

Zacząłem od środka serii. Poszła pod nóż jako pierwsza. Nie mogłem przestać czytać ale leżałem wtedy w szpitalu. Bomba
Od tej książki zaczęła się moja przygoda z twórczością Kellermana. Nie załuję.

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z twórczością Kellermana. Nie załuję.

troche przewidywalna aczkolwiek ciekawie napisana i daje do myslenia

troche przewidywalna aczkolwiek ciekawie napisana i daje do myslenia