W sieci strachu

Okładka książki W sieci strachu Nicci French
Okładka książki W sieci strachu
Nicci French Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa kryminał, sensacja, thriller
Książnica kieszonkowa
Beneath the skin
Książnica
2008-01-01
2003-01-01
Katarzyna Malita
Powieść amerykańska XXw

Nic w tej książce nie było co by mnie zainteresowało i zaintrygowało . A i zakończenie tej powieści też było pospolite . To moja pierwsza książka tej pary i chyba ostatnia . Może kiedyś . . .

Nuda .Pierwsza i ostatnia moja lektura Nicci French

Nuda .Pierwsza i ostatnia moja lektura Nicci French

Okładka
kusząca
skąd
pożyczone z domu seniora
Moja opinia

Trzy kobiety,jeden pan.Ma je w garści.
Ale,mi się nie podobała.Taka płaska powieść.
Za płaska.

Okładka
kusząca
skąd
pożyczone z domu seniora
Moja opinia

Trzy kobiety,jeden pan.Ma je w garści.
Ale,mi się nie podobała.Taka płaska powieść.
Za płaska.

Będę szczera były łzy przy czytaniu. Warto sięgnąć po tą książkę dzięki niej przypomniałam sobie jak kruche jest życie.

Zoe,Jennifer,Nadia to trzy nieznajome,obce kobiety,którym tropem podąża jeden mężczyzna pragnący ich śmierci.
Osacza je, napawa strachem i przerażeniem przeraża,chce by się go bały.Jednak nie wszystkie kobiety są takie bezbronne,niczego się nie obawiają.
Thriller psychologiczny zdecydowanie znakomicie skonstruowany,fabuła świetna trzyma w doskonałym napięciu,a postacie wyraziste,niezłe.
Znakomita,mocna książka,która zaintrygowała mnie i wciągnęła całkowicie bez reszty.

Pomysł bardzo dobry, znacznie gorzej z realizacją. Zastanawiam się, czy istnieje coś takiego, jak kryminał kobiecy. Nie jestem uprzedzony, ale to już drugi raz, kiedy usiłuję przeczytać/odsłuchać kryminał napisany przez kobietę i mam problemy z dobrnięciem do końca. (EDIT: pewna czytelniczka zwróciła mi uwagę, że Nicci French to pseudonim małżeńskiego tandemu autorskiego. Nie zmienia to mojego postrzegania powieści. Tu główne skrzypce zdecydowanie miała kobieta :). Facet na większość detali z życia samotnych kobiet w ogóle by nie zwrócił uwagi :D ) I – będę się tu powtarzał po raz kolejny – znowu tylko dzięki audiobookowi udało mi się dobić do mety.
Historia trzech kobiet dostających listy z groźbami śmierci. Może inaczej bym odebrał tekst, gdyby owe trzy historie się przeplatały. Tymczasem dostajemy jakby trzy oddzielne opowieści. W pierwszej części mamy potworną nudę, zero napięcia, jakby nie był to kryminał. Ot, historia zupełnie przeciętnej kobiety, nauczycielki w publicznej szkole, która przeżywa chwile przypadkowej i niezamierzonej sławy powstrzymując (też przypadkowo) ulicznego złodzieja damskich torebek. Pewnego dnia dostaje niepokojący list, który jednak lekceważy. Dopiero przy drugim zaczyna być zaniepokojona na tyle, żeby zgłosić sprawę policji. Szast-prast, zostaje zamordowana. Koniec.
Przechodzimy do drugiej historii. I znowu to samo. Niczym nie wyróżniająca się kobieta, poza tym, że bogata, zajmująca się wychowaniem trójki dzieci i urządzaniem nowego domu. Historia się powtarza, tyle że napięcia jakby w tym rozdziale ciut więcej. Ale i tak przebijamy się przez kolejne rozdziały nudnego życia. Różnica pomiędzy jedną i drugą częścią polega na tym, że tutaj o morderstwo policja oskarża męża kobiety. Tylko idiota jest w stanie uwierzyć, że to dobry trop. Przecież przed nami jeszcze wiele, wiele stron tekstu.
Dopiero w części trzeciej powieść zaczyna przypominać kryminał. Schemat podobny. Nudne i niczym nie wyróżniające się życie przeciętnej kobiety zostaje zaburzone niepokojącymi listami i tym razem już nadzwyczajną uwagą policji. Problem leży w tym, że już w części drugiej mamy mordercę praktycznie podanego na tacy a przynajmniej dość wyraźne sugestie, kto nim jest. Na pewno nie jest to mąż drugiej bohaterki. Autorka w niezbyt udolny sposób kombinuje, jak by tu podejrzenia czytelnika skierować jednak w inną stronę.
Końcówka faktycznie zaskakująca, ale kompletnie bez wodotrysków. Trzecia kobieta unieszkodliwia mordercę, ale w niezbyt dramatyczny sposób. To znaczy… eee… dla bohaterki i mordercy oczywiście wydarzenia są dramatyczne, ale styl opowieści niewiele owego dramatyzmu niesie ze sobą.
Podsumowując – flaki z olejem. Pierwsza i ostatnia moja lektura Nicci French.

Jest to pierwszy kryminał jaki czytałam pisany z perspektywy ofiar. Na początku byłam tym zaskoczona, bo zazwyczaj wygląda to inaczej: ofiara -> śledztwo. Ale przyznam, że fajnie jest widzieć jak wygląda to z drugiej strony.
W tym wypadku mamy 3 kobiety, zupełnie nie powiązane ze sobą, które upatrzył sobie morderca. Akcja nie toczy się jakoś zawrotnie szybko, w pierwszej części wręcz wlecze się, ale wynagradza to 3 część. Oczywiście można się było spodziewać jak to zazwyczaj w kryminałach romansu na linii policjant- ofiara .

Znakomita i zaskakująca książka.
Polecam, bo naprawdę warto przeczytać.

Znakomita i zaskakująca książka.
Polecam, bo naprawdę warto przeczytać.

Wspaniały, bardzo wciągający thriller. Naprawdę polecam :)

Wspaniały, bardzo wciągający thriller. Naprawdę polecam :)

Fajne,trzyma caly czas w napieciu-zreszta jak wszystkie ksiazki tych autorow!

Fajne,trzyma caly czas w napieciu-zreszta jak wszystkie ksiazki tych autorow!

• Nicci French
  • Thriller/sensacja/kryminał