rozwiń zwiń

Nieśmiertelność

Okładka książki Nieśmiertelność
Milan Kundera Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031805
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
501 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1299
125

Na półkach:

Wybitni pisarze niezależnie od liczby stworzonych dzieł przez większość czytelników są kojarzeni jedynie ze swymi najpopularniejszymi dokonaniami. Jak Günther Grass, to „Blaszany bębenek”, jak John Updike to „Uciekaj, Króliku”, a William Golding to oczywiście autor „Władcy much”. Te literackie zestawienia typu hasło – odzew można by mnożyć. I właściwie nie byłoby powodu do narzekania, gdyby nie fakt, że pozostałe utwory danego pisarze często pozostają w głębokim cieniu tych najsłynniejszych, skutecznie odcięte od zainteresowania czytelnika, który chciałby przeczytać „coś” Grassa, Goldinga czy Updike’a.Tymczasem warto sięgać także po te mniej znane utwory wybitnych pisarzy, nawet jeżeli nie dorównują ich najlepszym/najpopularniejszym dziełom. Dobrym przykładem jest tu wydana w 1990 roku „Nieśmiertelność” Milana Kundery, najbardziej znanego jako autor „Nieznośnej lekkości bytu”.

Konstrukcja „Nieśmiertelności” jest urozmaicona, świadcząc jak najlepiej o inwencji twórczej niemłodego już wówczas autora. Jednym z zaskoczeń jest osoba narratora, który w pewnym momencie przedstawia się nam z imienia i nazwiska, jako… Milan Kundera, pomimo że mamy przecież do czynienia z powieściową fikcją. Z kolei początek fabuły to zaobserwowany przez tegoż narratora na paryskim basenie pełen gracji, pożegnalny gest pewnej kobiety. Staje się on bodźcem do stworzenia a vista postaci Agnes, a wraz z nią pozostałych bohaterów. Tak skonstruowana powieść ma charakter niemal eseistyczny, gdyż dociekania zjawisk i problemów interesujących Kunderę prowadzi zarówno sam autora – narrator, jak też stworzone przez niego postaci. W obydwu przypadkach styl wywodu jest dokładnie taki sam: rzeczowe interpretacje są zestawione z metaforami, nierzadko znajdujemy też wyrazisty aforyzm, jakiego nie powstydziłby się La Rochefoucauld.

Przykładem może być następujące pytanie (zapewne retoryczne): „Który mężczyzna ośmieli się powiedzieć „łapy przy sobie” kobiecie, wsuwającej mu miłośnie rękę pomiędzy nogi?”. A z filmami jakiego reżysera (podpowiadam: nieduży, w okularach) kojarzy się np. takie zdanie, stanowiące polemikę z Kartezjuszem: „Myślę więc jestem - to powiedzenie intelektualisty, który nie docenia bólu zębów”. Inne, równie godne polecenia fragmenty „Nieśmiertelności” to te, w których narrator spotyka Goethego, dręczonego przez nieznośną Bettinę Brentano, czy ściera się w dyskusji z Ernestem Hemingwayem. Mogę zatem śmiało rekomendować „Niesmiertelność” – może nie zamiast „Nieznośnej lekkości bytu” czy „Walca pożegnalnego”, ale na pewno tuż obok. A swoja drogą brak literackiej Nagrody Nobla dla Kundery jest niewątpliwie jednym z cięższych grzechów zaniechania Akademii Szwedzkiej.

Wybitni pisarze niezależnie od liczby stworzonych dzieł przez większość czytelników są kojarzeni jedynie ze swymi najpopularniejszymi dokonaniami. Jak Günther Grass, to „Blaszany bębenek”, jak John Updike to „Uciekaj, Króliku”, a William Golding to oczywiście autor „Władcy much”. Te literackie zestawienia typu hasło – odzew można by mnożyć. I właściwie nie byłoby powodu do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 128
  • Przeczytane
    1 594
  • Posiadam
    279
  • Ulubione
    72
  • Teraz czytam
    52
  • Chcę w prezencie
    27
  • Literatura czeska
    25
  • 2012
    9
  • Milan Kundera
    9
  • 2013
    8

Cytaty

Więcej
Milan Kundera Nieśmiertelność Zobacz więcej
Milan Kundera Nieśmiertelność Zobacz więcej
Milan Kundera Nieśmiertelność Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także