Nieśmiertelność

Wydawnictwo: W.A.B.
Nesmrtelnost
literatura piękna
Ag2S

Powieść w siedmiu częściach, w której nic nie jest tym, czym się zrazu wydaje, a skutki tragicznego wypadku w zaskakujący sposób mogą zmienić losy miłosnych konfiguracji. Przypadkowy gest nieznajomej staje się dla pisarza inspiracją do napisania książki, aby anonimowa kobieta zyskała miejsce w pamięci potomnych. Miłosny trójkąt Paula i Laury oraz jej siostry Agnes, w którym gorączkowe...

Przypadkowy gest nieznajomej staje się dla pisarza inspiracją do napisania książki, aby anonimowa kobieta zyskała miejsce w pamięci potomnych. Miłosny trójkąt Paula i Laury oraz jej siostry Agnes, w którym gorączkowe poszukiwanie miłości służy określeniu samych siebie i ocaleniu przed zapomnieniem.

Historia J.W. Goethego, genialnego pisarza, którego dzieła odcisną piętno na dziejach świata, i Bettiny, młodej kobiety, która poprzez kontrolę spuścizny Goethego stara się zapewnić sobie swoistą nieśmiertelność.

Kundera w dowcipny, inteligentny i nieco złośliwy sposób wykłada czytelnikom, czym w istocie jest pragnienie nieśmiertelności.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mateusz Wójtowicz | 2019-08-27
Przeczytana: 2019 rok

Świetnie napisana niecodzienna powieść, która ma w sobie "to coś", jak zresztą cała proza Kundery. W dobitny sposób ukazuje pewien typ ludzi (a może nas wszystkich?), który boi się przeminięcia i zapomnienia - stąd stara się zapisać w ludzkiej (powszechnej lub jednostkowej) pamięci, co ma zapewnić "nieśmiertelność".

Rogi | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Gdyby za najwyższą wartość w literaturze uznać stymulację intelektualną, to musiałbym dać "Nieśmiertelności" najwyższą ocenę: powieść ta zawiera i wcale niezły wątek obyczajowy, i znakomity, wielotorowy wywód na temat absurdalnego pędu do nieśmiertelności, zakorzenionego w ludzkiej świadomości od niepamiętnych czasów, a nawet postmodernistyczną narrację, które nieustannie łamie czwartą ścianę i pozwala światu rzeczywistemu i światu fikcji przenikać się w interesujący sposób, jakiego jeszcze nigdy w literaturze nie widziałem. Niemniej jest to raczej typowa powieść Kundery, co oznacza, że zacząłem tracić zainteresowanie, gdy tylko w centrum uwagi znalazły się romanse, miłość, miłość fizyczna i kobiety, czyli w okolicach rozdziału "Tarcza"; pod koniec miałem wątpliwą przyjemność zakosztować takich chociażby fragmentów: "Zarumieniła się. To piękne, gdy kobieta się rumieni: jej ciało już wówczas do niej nie należy; nie panuje nad nim; jest zdana na jego łaskę. Ach, nie ma nic...

Agata | 2019-05-19
Przeczytana: 18 maja 2019

"- A o czym ty właściwie teraz piszesz?
- Tego nie da się opowiedzieć."

To cytat z książki o tej książce, pod którym się podpisuję.

Książka jest jednocześnie właściwą powieścią i opowiadaniem autora o sobie w procesie pisania tej powieści.
Niezwykłości dodaje jej jeszcze zapętlenie czasu i osób będących bohaterami książki, czy raczej kilku subtelnie połączonych opowiadań.

W skrócie można o tej książce powiedzieć tyle, że zawiera tak wiele refleksji i spostrzeżeń z życia - w dodatku podanych nam w niepowtarzalnym stylu - że nie sposób ich przytoczyć, bo po pierwsze trudno wybrać tę najtrafniejszą czy najważniejszą gdy wszystkie zawierają tę błyskotliwą przenikliwość, a po drugie jest ich tak wiele, że trzeba by cytować bez mała pół książki…

Choć równocześnie nie zgadzałam się z niektórymi interpretacjami autora co do opisywanych intencji i pobudek kierujących zachowaniami i myślami bohaterów. Ale to nie jest żaden zarzut, bo jak wiadomo każdy z nas patrzy na życie przez...

Marcin Senderski | 2019-05-02
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 01 maja 2019

Arcydzieło!

Lavender Brown | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Uwielbiam Kunderę, ale nie uwielbiam tej książki. Tę książkę po prostu cenię.

Jestem dla Kundery wtedy, kiedy opowiada o stanie emocjonalnym, o skomplikowanych relacjach, ale nie z perspektywy detektywa, a z pozycji obcego, który wszystko o relacji wie i umie czytać w myślach.
Agnes jest naszkicowana tak pięknie, że fragmenty o niej czytałem wolno, dokładnie, STARANNIE i nie jeden raz. Piękny obraz kobiety, która ma tylko nierozwiązanych spraw i tak bardzo je ceni, tak bardzo chowa. Niesamowite, intymne opisy jej stanu, jej odczuwania, jej samopoczucia.
W ogóle, choć w portrecie Agnes jestem zakochany, część poświęcona całej rodzinie, siostrze i jej miłosnych słabościach, córce i jej niedopowiedzianym dojrzewaniu, wygrywa w tym utworze. Dla tych fragmentów żyję, dla tych fragmentów czytam Kunderę.
Jako detektyw i ówczesny pesymista wzbudza we mnie pewną gorycz, ale takiego dostaję i takiego przyswajam! Dziękuję!

Athelastane_Sas | 2018-12-21

Francuski Kundera dobry, ale czeski lepszy.

WajchePrzeloz | 2018-05-10

Książka momentami przekazująca ciekawe spostrzeżenia autora, ale ich stosunek do całości sprawia, że w moim guście trzeba być Terminatorem, żeby ją przełknąć bez zatrzymywania, zasypiania, kartkowania wstecz itd. Książka tylko dla najwytrwalszych.

Krzysztof | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Fabuła potraktowana po macoszemu. Akcja praktycznie nie istnieje. Właściwie to jest taka powieść filozoficzna, zlepek przemyśleń autora - ale ciekawych przemyśleń.

bppremiera | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook, Mam u siebie
Przeczytana: 13 września 2017

Powieść zrodziła się z przypadku. Niewinnego gestu starszej pani, który autora tak onieśmielił i zachwycił, iż postanowił obdarować nim postacie w swojej książce. Ten jeden gest, staje się nieśmiertelnym. Przysposabiają go sobie wszyscy, którzy mieli okazję uchwycić nikły jego wyraz. Przenoszony z matki na siostrę, z córki na ojca, pozostaje gestem Agnes, żony, matki i kochanki, wstydliwej kobiety, która w marzeniach ucieka do samotności w Alpach. Laura, jej młodsza siostra, jest absolutnym przeciwieństwem. Stara się naśladować Agnes, jednak nie potrafi zachować obojętności wobec swojego prawdziwego obrazu. Poszukując cielesnej bliskości, napastliwie stara się wyrwać małą cząstkę z życia Agnes, na podstawie której zbuduje swą nieśmiertelność. Rozprawianie o nieśmiertelności nie ma nic wspólnego z nieśmiertelnością duszy, i właśnie to autor nam wyjaśnia, prowadząc nas przez swoje opowiadanie, gdzie często oddaje się filozoficznym rozważaniom. Inscenizuje niezwykłą rozmowę Goethego...

CorvusCorax | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 września 2015

Kundera pokazuje przez pryzmat tej powieści, w moim uznaniu, szczyptę swego geniuszu. Tworzy on po raz kolejny kawał literatury w swoim niepowtarzalnym, charakterystycznym, i co tu dużo mówić, trudnym w odbiorze stylu. Umiejętnie żongluje tutaj kilkoma wątkami sięgając po historie z różnych punktów w czasie i przestrzeni z życia znanych postaci, zwykłych osób, a także… swojego własnego. Wspomniane historie to narzędzia, dzięki którym autor zgłębia cały wachlarz różnorodnych refleksji począwszy od podświadomych gestów i nawyków poprzez relacje międzyludzkie, kondycję kultury i cywilizacji, wizję wiary, tożsamość jednostki i jej granice, aż po istotę sztuki (w tym literatury). A wszystko to spięte nawiasem nadrzędnego tematu, czyli tytułową nieśmiertelnością. Twórca potrafi zgłębić każdy poruszony aspekt ludzkiej egzystencji niezwykle czytelnie, kompleksowo, uwypuklając przy tym jego esencję i ukryty kontekst pod warstwą rutynowego oraz schematycznego myślenia. Biorąc na warsztat...