Akcja "Kutschera"

Seria: Biblioteka Pamięci Pokoleń
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historia
piotrex

Krótkie opracowanie o jednej z najbardziej znanych akcji Armii Krajowej – zamachu na Franza Kutscherę (1 lutego 1944 roku) - dowódcy SS i Policji w okupowanej Warszawie.

Monika | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Książka jest podzielona na dwie części - Oddział i Akcja. Część pierwsza to ogólne uwagi na temat oddziału do zadań specjalnych "Agat". Formowanie, szkolenie, rozwój, zmiany nazwy.
Część druga dotyczy już bezpośrednio samej akcji, której celem była likwidacja Franza Kutschery- kata Warszawy.

Tę część czytałam jak najlepszą powieść sensacyjną (jeśli to w ogóle może być jakiś wyznacznik jakości takiej książki). Tu wyznacznikiem jakości jest to, że to była prawda, że tak się zdarzyło, że bohaterowie żyli naprawdę. Życie jak zwykle przerasta fikcję.
Dla mnie najbardziej poruszające było rozpracowywanie Kutschery. Nie było jego zdjęć przecież, nie wiadomo było nawet jak się nazywa. Było wiadomo, że z jego rozkazu są mordowani niewinni cywile. I udało się ustalić wszystko. Gdzie mieszka, gdzie pracuje, o której przyjeżdża do pracy (mam spore opory, żeby używać w tym przypadku słowa praca). Jak to się udało? Po szczegóły odsyłam do książki (mnie bardzo mocno zapadła w pamięć uwaga, że...

boskipioro | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Kulisy jednej z najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia przeciwko generalowi SS i policji Franzowi Kutscherze, ktora spowodowala, ze na bezkarnych naszla fala strachu. Cala struktura organizacyjna "Pegazu", kompletne informacje o ludziach, ktorzy oddzial stworzyli i do walki przygotowali, losy bohaterow po akcji, notatki uczestnikow i raporty dowodcow obu stron. Szybko i swietnie sie czyta, mimo iz nie jest az tak dobra jak "Akcja pod Arsenalem" Broniewskiego.
Jedyne czego mi zabraklo to obszerny opis samej akcji, ktora odbila sie glosnym echem zarowno w nekanym okupacja kraju, jak i calej walczacej z hitlerowskim oprawca Europie.

ryszpak | 2016-06-04
Przeczytana: 1996 rok